آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 192613
تاریخ انتشار : 14 مهر 1395 10:52
تعداد بازدید : 870

دستور رئیس جمهور برای پایان عمر گسترده ترین پروژه تاریخ فاوای ایران

کارت «کارت سوخت» سوخت

کارت سوخت با ابلاغ رییس جمهور رسما حذف شد.


فناوران- محمدباقر نوبخت، سخنگوی دولت دیروز در نشست هفتگی با خبرنگاران از ابلاغ رییس جمهور برای حذف کارت سوخت خبر داد.
نوبخت در این نشست در پاسخ به سوال خبرنگاری درباره سرنوشت کارت های سوخت گفت: موضوع حذف کارت سوخت بنزین مربوط به اصلاحیه قانون بودجه سال 95 کل کشور بوده که مجلس نیز حذف آن را از سامانه سوخت رسانی بر عهده دولت گذاشت.
وی افزود: ابلاغیه حذف کارت سوخت از سوی رییس جمهوری صادر شده و اجرای آن بر عهده شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده های نفتی است.
سهمیه بندی سوخت در ایران طرحی برای هدف مندی مصرف سوخت در کشور بود که از تیر ۱۳۸۶ تا خرداد ۱۳۹۴ اجرا شد. به همین منظور برای تمامی خودروها در ایران کارت هوشمند سوخت صادر شد و تمامی تلمبه های جایگاه های سوخت مجهز به دستگاه های کارت خوان و پین پد شدند. در سوم خرداد ۱۳۹۴، بنزین تک نرخی شد و به این ترتیب سهمیه بندی متوقف شد.
در ماه های گذشته نیز عملا مردم از کارت های سوخت خود استفاده نکرده و عمدتا با استفاده از کارت سوخت جایگاه داران اقدام به انجام سوخت گیری می کردند.
تلاش برای حذف کارت سوخت در دولت یازدهم کلید خورد اما مجلس سابق در قانون بودجه سال 95 با این موضوع مخالفت کرد.
با تغییر مجلس، بار دیگر دولت لایحه حذف کارت سوخت را به مجلس برد و این بار نمایندگان مردم، حذف یا ادامه فعالیت این کارت را بر عهده دولت گذاشتند.
بیژن زنگنه، وزیر نفت پیش از این گفته بود: کارت سوخت تاثیری بر مدیریت مصرف بنزین ندارد. برخی می گویند از کارت سوخت برای دریافت اطلاعات استفاده کنیم، اما عملا در طول چند سال گذشته از هیچ یک از این اطلاعات داده ای استفاده نشده است.
زنگنه با اعلام اینکه دوره عرضه کارتی بنزین تمام شده است، گفته بود: اجبار به استفاده از کارت سوخت باعث می شود این کارت به ابزاری برای معامله تبدیل شود.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :