آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 192617
تاریخ انتشار : 14 مهر 1395 10:59
تعداد بازدید : 736

اتحادیه هشدار داد

با گران فروشی، احتکار کالا و تقلب برخورد می کنیم

در سال های اخیر و در پی کاهش نظارت و کنترل سازمان های مربوطه بر بازار کامپیوتر، بسیاری از افراد سودجو اقدام به گران فروشی، فروش کالای مرجوعی، کارکرده و ایراددار به اسم آکبند و مواردی از این قبیل کردند.

فناوران- علاوه بر این از گوشه و کنار اخباری در رابطه با احتکار کالا از سوی برخی از فروشندگان در دورانی که احتمال گرانی بیشتر کالاها در آینده وجود داشت، به گوش می رسد.
حالا اتحادیه با صدور ابلاغیه ای اعلام کرده است که نه تنها با سودجویان بازار کامپیوتر برخورد می شود، بلکه نظارتی دقیق روی سودی که فروشندگان روی فروش کالاها در نظر می گیرند، خواهد داشت.براساس اعلام اتحادیه فناوران رایانه، با توجه به اخلال به وجود آمده در نظام کسب و کار توسط برخی واحدهای صنفی و بر اساس ماده 12 قانون نظام صنفی، تمام اعضا موظفند قبل از تاسیس هر نوع واحد صنفی اشتغال به کسب و حرفه نسبت به اخذ پروانه کسب در رسته مورد نظر اقدام کنند و در صورت تخلف طبق ماده 27 با واحد برخورد خواهد شد. همچنین واحدهای صنفی تنها باید بر اساس رسته درج شده در پروانه کسب فعالیت کنند؛ در غیر این صورت واحد مرتکب تداخل صنفی شده و طبق ماده 28 قانون نظام صنفی با واحد فوق برخورد می شود.
اتحادیه همچنین اعلام کرده است که با تخلفاتی چون گران فروشي، كم فروشي و تقلب، احتكار، عرضه خارج از شبکه، عدم درج قيمت، اخفا و امتناع از عرضه كالا، عدم صدور فاكتور، عدم اجراي ضوابط قيمت گذاري و توزيع ، عدم اجراي تعهدات وارد كنندگان،  نداشتن پروانه كسب، نداشتن پروانه بهره برداري واحدهاي توليدي، فروش ارزي – ريالي، فروش اجباری، خودداری از اعلام موجودی كالا، قرار گرفتن كالا به صورت عمده در اختيار اشخاص غير واجد شرايط قانون نظام صنفي مصوب 13/4/1359برخورد خواهد شد .
عدم انطباق اجرت دريافتي با خدمات ارايه شده، عدم رعايت نظام های صنفي از سوی فرد صنفی، اعلام حراج و تبليغ آن بر خلاف واقع، عدم ارايه صورت حساب به خريدار،عدم حفظ و ارايه صورت حساب عمده فروش از سوی فروشنده، خودداری از درج قيمت و عدم تطبيق مشخصات كالا با نرخ اعلامی از تخلفات دیگری است که اتحادیه درباره آنها به فروشندگان هشدار داده است.
اتحادیه فناوران رایانه همچنین اعلام کرده است که براساس آیین نامه، ضرایب سود عمده فروش و خرده فروش مصوب کمیسیون هیات عالی نظارت، واحدهایی که به صورت عمده فروشی فعالیت می کنند، موظفند کالای خود را با سود 3 درصد و واحدهای خرده فروش، با سود 7 درصد به فروش رسانند و وزارت دارایی مطابق با این قانون، مالیات های شغلی را دریافت می کند.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :