آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 192627
تاریخ انتشار : 14 مهر 1395 11:11
تعداد بازدید : 870

رقابت ناسالم بر سر 6 صدم درصد مشترکان موبایل

علی اصلان شهلا-درست بلافاصله پس از آنکه محمود واعظی، وزیر ارتباطات از لزوم رقابت سالم میان اپراتورها در طرح ترابردپذیری سخن گفت، مدیرعامل ایرانسل پشت تریبون قرار گرفت و با اعلام آماری از ترابردپذیری، جنجال بزرگی در روزهای گذشته به پا کرد.

آمار ارایه شده از سوی ایرانسل نشان می دهد تعداد متقاضیان خروج از این اپراتور به طور معناداری پایین است. از سوی دیگر تعداد درخواست های موفق از همراه اول و رایتل به ایرانسل را نسبت به کل درخواست ها پایین عنوان کرد که به این معنی است که دو اپراتور دیگر در راه ترابردپذیری مانع تراشی می کنند.
این آمار بلافاصله با واکنش همراه اول مواجه شد و مدیر ترابردپذیری این اپراتور آماری را ارایه کرد که برخلاف گفته های مدیرعامل ایرانسل، کفه ترازو را به سمت همراه اول سنگین می کند.
در این میان در حالی که همه منتظر بودند رگولاتوری با اعلام جزییات آمار صحیح به این مجادله پایان دهد، این سازمان ترجیح داد تنها به آمار کلی 55 هزار درخواست ترابردپذیری اکتفا کرده و البته تقصیر ناموفق بودن درخواست ها را بر گردن عدم احراز هویت، درخواست ترابرد بیش از دو بار در سال، عدم ترابرد نظیر به نظیر (اعتباری به دایمی و بالعکس)، فعال نبودن سیم کارت برای حداقل سه ماه و حکم مراجع ذی صلاح 
بیندازد.
از سوی دیگر با توجه به وجود نزدیک به 80 میلیون سیم کارت فعال در کشور، مناقشه روی تنها 55 هزار درخواست و 19 هزار سیم کارت ترابردشده کمی عجیب به نظر می رسد. درواقع جنجال بزرگ این روزهای اپراتورهای کشور، بر سر تنها 06/0 درصد تقاضا برای جابه جایی است که از همین میزان کم هم فقط 35 درصد آن موفق بوده است!
رگولاتوری برای همین میزان کم از سهم بازار، می تواند به آسانی با انتشار آمار صحیح، از جنجال بی مورد پیش آمده جلوگیری کرده و البته به رقابت سالم موردنظر وزیر ارتباطات کمک کند.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :