آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 192644
تاریخ انتشار : 14 مهر 1395 11:32
تعداد بازدید : 776

MIT پوست روبات هایش را لطیف کرد

آخرین دستاورد روباتیک موسسه تکنولوژی ماساچوست، یک پوست ضربه گیر و نرم برای روبات ها و دیگر وسایل است که از آسیب زدن و آسیب دیدن آنها جلوگیری می کند.

آنا- روبات ها هر روز در حال پیشرفت و نزدیک شدن به انسان ها هستند و این در حالی است که نگرانی ها درباره احتمال آسیب زدن آنها به اربابان شان شدت گرفته است. یک روبات یا به اصطلاح قدیمی «آدم آهنی»، از جنس فلز یا پلیمرهای سخت ساخته می شود و در صورتی که کنترل کننده های سرعت و دقت آن درست عمل نکنند، می تواند با نیروی خود به انسانی که در نزدیکی اش است، آسیب برساند.
این مشکل درباره خود روبات ها نیز وجود دارد. شکنندگی جنس ساختار روبات موجب می شود که در مقابل زمین خوردن یا برخورد با دیوار و اشیای سخت، آسیب پذیر باشد و بخشی یا تمام توان کار خود را از دست بدهد که در این صورت یک تعمیر گران قیمت روی دست صاحبش خواهد گذاشت.
محققان در مرکز CSAIL دانشگاه MIT موفق شدند با استفاده از پرینت سه بعدی و ترکیبی از مواد مختلف که شامل مایع، جامد و یک پوشش پلیمری شبیه لاستیک به نام مستعار TangoBlack+ است، پوستی برای روبات پرینت بگیرند که این مشکلات را کلا برطرف می کند. به گزارش آنا، این پوسته لطیف، نشستن روبات ها را چهار برابر نرم تر و امن تر می کند و از هرگونه آسیب زایی تماس با روبات جلوگیری می کند. چنین ویژگی ای در روبات های امداد و نجات که با افراد مصدوم سروکار خواهند داشت و مرتباً هم در معرض زمین خوردن و ضربه خوردن قرار دارند، بسیار حیاتی است.
ویژگی منحصربه فرد دیگر این پوست این است که با استفاده از پرینت سه بعدی و موادی که ارزان و در دسترس هستند، به سادگی می توان آن را ساخت و نیازی به مهندسی شیمی پیشرفته و صرف هزینه و زمان ندارد. محققان امیدوارند با استفاده از این پوسته نه تنها روبات های آینده را ارتقا دهند، بلکه تولید کلاه های ایمنی، گوشی های هوشمند و دیگر وسائل را نیز بهبود بخشند.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :