آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 192806
تاریخ انتشار : 17 مهر 1395 11:11
تعداد بازدید : 701

پیش بینی معاون علمی و فناوری رییس‌جمهور:

ارزش بازار ICT ایران به 240 هزار میلیارد تومان می رسد

معاون علمی و فناوری رییس جمهوری پیش بینی کرد بازار فناوری اطلاعات ایران به 80 میلیارد دلار خواهد رسید.

فناوران- درحالی که پیش بینی های رسمی وزارت ارتباطات حاکی از آن است که بازار فناوری اطلاعات پس از برنامه ششم حدود 120 هزار میلیارد تومان خواهد بود، سورنا ستاری پیش بینی کرد این بازار به 80 میلیارد دلار (240 هزار میلیارد تومان) می رسد.
وی که در نهمین نمایشگاه فناوری نانو در حضور سفرا و دیپلمات های 31 کشور جهان سخنرانی می کرد، ترجیح داد بخش بزرگی از سخنرانی خود را به صنعت ICT ایران اختصاص دهد. ستاری گفت: 50 درصد کاربران اینترنتی خاورمیانه، ایرانی هستند و هزاران شرکت ایرانی در زمینه فناوری اطلاعات و ارتباطات در کشور فعالیت می کنند. وی افزود: ایران آمادگی کامل دارد برای توسعه همکاری های علمی و فناوری با تشکیل کارگروهی مشترک در حوزه های مختلف نانو تکنولوژی و بیوتکنولوژی با کشورهای مختلف جهان همکاری کند.
وی گفت: سال آینده بازار فناوری اطلاعات و ارتباطات ایران به 80 میلیارد دلار خواهد رسید و این نشان می دهد که در اقتصاد دانش بنیان فعالیت های زیادی در این بخش خواهیم داشت.
به گفته وی، بیش از 50 میلیون دستگاه تلفن همراه هوشمند در ایران استفاده می شود و شبکه جهانی اینترنت نیز در سال های اخیر در ایران بسیار توسعه یافته است تا شاهد ایجاد پایه های بزرگ اقتصادی در ایران باشیم. وی افزود: هم اکنون بیش از پنج میلیون دانشجو در دانشگاه های کشور در حال تحصیل هستند و با وجود 33 میلیون جوان بین 20 تا 40 سال، ایران به چهارمین تربیت کننده مهندس در جهان تبدیل شده است که انتظار داریم در آینده این جوانان در تولید ناخالص ملی در ایران نقش مهمی ایفا کنند.
ستاری گفت: شاید کشورهای مختلف جهان پیشرفت های علمی ما را ناشی از فعالیت های صلح آمیز هسته ای بدانند؛ اما موفقیت های علمی ما تنها مربوط به فعالیت های هسته ای نیست؛ بلکه ما به موفقیت های بزرگی در زمینه نانو تکنولوژی، بیوتکنولوژی، ICT و هوا فضا دست یافته ایم.
وی با بیان اینکه هم اکنون کمتر از 20 درصد اقتصاد کشور وابسته به درآمدهای نفتی است، گفت: اقتصاد ملی ایران به همین علت بود که با کاهش قیمت نفت دچار مشکلات نشد و هم اکنون هزاران شرکت استارت آپی در ایران در زمینه های مختلف علمی فعالند.
معاون علمی و فناوری رییس جمهوری همچنین گفت: در اقتصاد دانش بنیان، سرمایه گذاری بخش خصوصی در استارت آپ ها به جای سکه و طلا به شدت پیگیری شده است.
وی با بیان اینکه دولت نباید در حوزه هایی که بخش خصوصی وارد شده ورود کند، بر ضرورت گسترش فرهنگ سرمایه گذاری بخش خصوصی در استارت آپ ها تاکید کرد و ادامه داد: اخیرا در جلسات اقتصادی کشور نیز دیده می شود که بحث فرهنگ سرمایه گذاری بخش خصوصی مطرح می شود.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :