آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 192829
تاریخ انتشار : 17 مهر 1395 12:0
تعداد بازدید : 1076

دستگیری مامور امنیتی آمریکا به اتهام سرقت اسناد حمله سایبری به ایران

مقام های آمریکایی اعلام کردند اف بی آی، مردی را که برای آژانس امنیت ملی کار می کرده و متهم به سرقت اسناد کدگذاری شده محرمانه بوده، بازداشت کرده است.

تسنیم- براساس خبری که رویترز منتشر کرده است، وزارت دادگستری آمریکا شکایتی را علیه هارولد توماس مارتین 51 ساله از ایالت مریلند تنظیم کرده و در این شکایت وی را متهم به سرقت اموال دولتی و اسناد کدگذاری شده محرمانه ای کرده که مربوط به طرح های حمله سایبری به ایران، روسیه ، چین و کره شمالی بوده است.
فرد مذکور 27 اوت توسط پلیس فدرال آمریکا بازداشت شده است. مارتین برای شرکت «بوز آلن همیلتون» فعالیت می کرده و اکنون اخراج شده است. این همان شرکتی است که ادوارد اسنودن، افشاگر برنامه های جاسوسی دولت آمریکا نیز برای آن فعالیت می کرده است.
شرکت بوز آلن پیمانکار اصلی بسیاری از عملیات های سایبری حساس آژانس امنیت ملی آمریکا بوده است. این مطلب را روزنامه نیویورک تایمز فاش کرده است.
تعدادی از اسناد سرقت شده توسط مارتین حاوی روش ها و قابلیت های سایبری آمریکا بوده که برای مسایل امنیت ملی این کشور اهمیت فوق العاده ای داشته است.
شرکت بوز آلن با انتشار بیانیه ای آمادگی کامل خود را برای همکاری با مقام های قضایی اعلام کرده است.
آژانس امنیت ملی آمریکا هنوز درباره این مساله موضع گیری نکرده است. بازپرسان اعلام کرده اند که مارتین نیز در ابتدا اتهامات را رد کرده ولی وقتی با این اسناد روبه رو شده، اعتراف کرده است که آنها را برداشته و می دانست که کار نادرستی انجام داده است.
روزنامه بوستون گلوب نیز در این باره نوشت: این سرقت وضعیت شرم آوری را برای بار دوم در سه سال گذشته ایجاد کرده که طی آن یک کارمند آژانس امنیت ملی آمریکا موفق به سرقت اطلاعات سری شده است.
پیش از این نیز ادوارد اسنودن در سال 2013 به بخش گسترده ای از اسناد طبقه بندی شده دست یافت و آن را در اختیار روزنامه نگاران قرار داد و به این صورت برنامه های جاسوسی آژانس امنیت ملی آمریکا در داخل و خارج از کشور افشا شد.
دو مقام آمریکایی در این زمینه گفتند: فرد بازداشت شده مظنون به سرقت اسناد کدگذاری شده محرمانه برای نفوذ به سامانه رایانه ای دشمنان آمریکا چون ایران، چین، روسیه و کره شمالی بوده است.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :