آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 192830
تاریخ انتشار : 17 مهر 1395 12:0
تعداد بازدید : 1103

نقد را به روزنامه نگاران بسپاریم

علی شمیرانی- این روزها میزان نقد به مسوولان اجرایی در حوزه ICT رو به افزایش است. نقد غیرسیاسی البته نه تنها اشکالی ندارد، بلکه موجبات پیشرفت امور و توجه به نقایص احتمالی نیز می شود و از این رو باید از چنین رویه و رویکردی استقبال هم کرد، به هر حال به صدا درآوردن زنگ های خطر همیشه می تواند مانع بروز صدمات شود.

اما گاه منابع نقدکننده خود دارای مقام و کسوت اجرایی هستند که در چنین حالتی این موضوع را نمی توان صرفا یک نقد نامید. در این خصوص اما مثال ها زیاد هستند:
1- اخیرا یک مقام مسوول در وزارت ورزش و جوانان نسبت به بلاتکلیفی سایت های همسریابی در کشور و تبدیل شدن آنها به بنگاه های کسب و کار انتقاد کرده است، حال آنکه خود این وزارتخانه نقش و مسوولیت اجرایی در ساماندهی به سایت های همسریابی دارد و از نهاد اجرایی انتظار اقدام اجرایی می رود نه انتقاد صرف.
2- چندی پیش یک مقام قضایی تمام شبکه های اجتماعی و پیام رسان های خارجی را وابسته به صهیونیست ها اعلام کرد. حال آنکه در این صورت از یک مقام قضایی انتظار بسنده کردن به نقد و طرح مساله ای در این سطح نمی رود و نمی توان تنها آدرس یک یا چند دستگاه دولتی را داد و موضوع را تمام شده انگاشت.
3- اخیرا پلیس فتا نسبت به ادامه عرضه سیم کارت های بی هویت نقد داشت. حال آنکه یکی از مسوولیت های پلیس، پیشگیری از وقوع جرایم مشهود است که هزینه های زیادی نیز به خود پلیس و کشور وارد می کند، از این رو از پلیس بیشتر انتظار ارایه طرح ها و برنامه های اجرایی و پیشگیرانه می رود تا نقد و توصیه.
4-  اخیرا یکی از نمایندگان مجلس 23 نقد و پیشنهاد از عملکرد دولت در فضای مجازی را مطرح کرد، حال آنکه یک نماینده مجلس علی القاعده امکان پیگیری برخی از این مسایل و مشکلات را در قالب ارایه طرح عملیاتی در مجلس را دارد. 
5- در نمونه ای دیگر باز هم یکی از نمایندگان مجلس اعلام کرده که چیزی به اسم شبکه ملی اطلاعات در کشور نداریم. در این مورد نیز پرسش اینجاست که اگر چنین است چرا خبری از احضار و تذکر به مدیران مربوطه یا ارایه طرح که از ابزارهای نمایندگان مجلس است خبری منتشر نمی شود. شاید بتوان به نمونه های بالا موارد بیشتری را نیز افزود، اما یادمان باشد، دوران طرح یکطرفه مسایل از سوی مسوولان اجرایی گذشته و این رویه چندان افکار عمومی را اقناع نمی کند. شاید بهتر باشد نقد را به عهده روزنامه نگاران و کارشناسان بسپاریم که اصولا ابزاری جز نقد ندارند.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :