آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 192834
تاریخ انتشار : 17 مهر 1395 12:8
تعداد بازدید : 1032

امیدواری رییس سازمان فضایی برای مذاکره با ناسا

رییس سازمان فضایی گفت: حجم تعاملات در بخش فضایی پس از برجام افزایش یافته است و ما با برخی سازمان های فضایی خارجی تفاهم‎نامه داشته ایم و همچنین امیدواریم بتوانیم با ناسا وارد مذاکره شویم.


مهر- محسن بهرامی همچنین درباره اجرای پروژه ماهواره ای ملی مخابراتی و سنجشی نیز گفت: همکاری بین‎المللی برای ماهواره سنجشی ملی در مرحله نهایی قرار دارد و برای تامین ماهواره ملی مخابراتی نیز با اپراتورهای بین المللی همچون اینتل ست، یوتل ست و آسیاست و چند اپراتور بین المللی از کشورهای فرانسه، روسیه، چین، کره، ژاپن و ایتالیا وارد مذاکره شده ایم که امیدواریم امسال نخستین بخش این قرارداد که چند مرحله دارد منعقد شود.
وی افزود: حدود سه سال طول می کشد که هریک از این ماهواره ها بعد از عقد قرارداد ساخته شود و پس از آن باید شرایط برای قرار گرفتن در مدار آماده شود.
وی از شکل‎گیری منظومه ماهواره ای با همکاری کشورهای عضو سازمان همکاری های فضایی آسیا و اقیانوسیه خبر داد و افزود: ما مذاکره کرده ایم که یکی از ماهواره های ایرانی در این منظومه قرار گیرد.
رییس سازمان فضایی برای چندمین‏بار از تشکیل جلسه شورای عالی فضایی به ریاست رییس‏جمهور خبر داد و گفت: پیشنهاد تشکیل این شورا را به‏عنوان دبیرخانه به وزیر ارتباطات ارایه کردیم و وزیر ارتباطات نیز نامه درخواست تشکیل شورا را به رییس‏جمهور داده است.
وی گفت: امیدواریم با برنامه ریزی دفتر ریاست‎جمهوری تا پایان سال این جلسه تشکیل شود و ما برای آن نیز با هماهنگی سازمان های مختلف برنامه 10 سال فضایی کشور را تهیه کرده ایم.
رییس سازمان فضایی درباره آخرین وضعیت ماهواره مصباح نیز گفت: این ماهواره 12 سال قدمت دارد و برای آن زحمات زیادی کشیده شده است؛ اما به دلیل تحریم ها امکان پرتاب آن محقق نشد. هم‎اکنون برای بازپس‎‏گیری این ماهواره که در کشور ایتالیا بلوکه شده است، در حال مذاکره هستیم و قرار است سفری نیز به ایتالیا داشته باشیم. بهرامی گفت: از سوی دیگر با سازمان پژوهش ها که مجری طرح است، در حال مذاکره هستیم که ببینیم آیا پرتاب آن در شرایط فعلی توجیه دارد یا خیر؛ اما به‎طور کل ضرب‏الاجلی برای این ماهواره وجود ندارد.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :