آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 192927
تاریخ انتشار : 18 مهر 1395 10:52
تعداد بازدید : 1502

زمان اجرای طرح رجیستری همچنان مشخص نیست

سردرگمی سامانه استعلام گوشی گمرک

با وجود راه اندازی سامانه استعلام واردات گوشی های قاچاق و غیرقاچاق تاکنون اطلاعات تلفن های موجود در شبکه به این سامانه متصل نشده که این موضوع باعث سردرگمی مشترکان شده است.

فناوران- در راستای اجرای سیاست های کنترل هوشمند ورود کالا به کشور و مبارزه با قاچاق گوشی های تلفن همراه و به منظور تسریع و شفاف سازی فرآیند واردات آن در کنار افزایش دقت در کنترل فرآیند تجارت، گمرک ایران نسبت به ثبت و دریافت شماره شناسه گوشی های وارداتی اقدام کرده است.
بر این اساس از آذر ماه سال گذشته علاوه بر اظهارنامه و لیست عدل بندی ارایه شناسه بین الملل تجهیزات موبایل (IMEI) توسط تمامی واردکنندگان از طریق سامانه پنجره واحد تجارت فرامرزی الزامی شد.
IMEI شناسه بین المللی تجهیزات موبایل است و تمامی گوشی های تلفن همراه و دستگاه های مرتبط با آن قابلیت اتصال به شبکه مخابراتی GSM را دارند و دارای کد اختصاصی 15 رقمی هستند.
از ابتدای سال جاری نیز تمامی اطلاعات مربوط به گوشی های تلفن همراه و شناسه آن در سامانه مربوطه گمرک ثبت شده و  دارندگان یا مصرف کنندگان تلفن های همراه می توانند از این طریق، نسبت به قاچاق یا غیرقاچاق بودن گوشی های خود اطمینان حاصل کنند.
درحال حاضر دارندگان و مصرف کنندگان تلفن همراه کد IMEI که معمولا زیر باتری گوشی بوده یا با شماره گیری کد دستوری #06 #* در تلفن همراه می توانند آن را پیدا کرده و با ارسال به سامانه پیامکی 30008887 از صحت واردات رسمی و غیررسمی (قاچاق) مطلع شوند.
براساس این گزارش بسیاری از مخاطبان اعلام کرده اند که با ارسال این پیامک اطلاعات گوشی خود را دریافت نمی کنند. باید متذکر شد که در حال حاضر این سامانه برای آنکه بتواند به صورت کامل و دقیق اطلاعات تمامی دارندگان گوشی تلفن همراه را پوشش دهد، نیازمند ارایه و ثبت اطلاعات گوشی های موجود فعال داخل شبکه های اپراتوری از طریق سامانه مذکور است که درحال حاضر این اطلاعات وجود ندارد؛ بنابراین در شرایط کنونی صرفا مشخصات و شناسه گوشی های وارداتی شش ماه اخیر ثبت شده و اطلاعات آن وجود دارد.
 طرح رجیستری در هاله ای از ابهام
از سوی دیگر سخنگوی ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز زمان اجرای رسمی طرح رجیستری را فعلا نامشخص اعلام کرد.
قاسم خورشیدی با بیان اینکه بهتر است به جای «طرح رجیستری» از «طرح ثبت و شناسه دار کردن گوشی موبایل» استفاده شود، گفت: مرحله اول این طرح در ستاد مبارزه با قاچاق کالا از آذرماه سال ۹۴ آغاز شده است، به نحوی که از آن تاریخ تاکنون تمامی واردات قانونی در سامانه های مربوطه به ثبت رسیده اند.
وی با بیان اینکه در اجرای این طرح سامانه های مربوط به گمرک، سازمان صنعت، معدن و تجارت و رگولاتوری دخیل هستند، ادامه داد: درنهایت با اجرای این طرح، اپراتورهای موبایل تنها به گوشی هایی سرویس خواهند داد که در این سامانه ها ثبت و شناسه دار شده باشند.
خورشیدی با بیان اینکه اقدامات مربوط به اجرای این طرح در سامانه گمرک انجام شده است، گفت: در سامانه وزارت صنعت، برخی استثنائات مربوط به مجموع نقل و انتقالات و موارد مرتبط وجود دارد که باید برای ثبت در سامانه لحاظ شود.
وی افزود: هم اکنون این موارد در سامانه های مرتبط لحاظ شده و سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی امور مربوط به سخت افزار و نرم افزار این طرح را از ابتدای مهرماه اجرایی کرده است. سخت افزارهای لازم در شبکه اپراتورهای موبایل هم نصب شده است و اکنون این سازمان در حال تست موارد مختلف اجرای این طرح است.
سخنگوی ستاد مبارزه با قاچاق کالا درباره مواردی که مربوط به گوشی های توریست ها یا سیم کارت هایی که یک توریست در زمان اقامت خود در ایران از آن استفاده می‎کند، گفت: ممکن است برخی افراد در مسافرت خارجی مجبور به خرید گوشی شوند که زمانی که وارد شبکه ایران می شود، احتمال مشکل وجود دارد. از این نوع موارد متعدد است و بیش از ۴۰ مورد استثنا در این طرح شناسایی شده است.
خورشیدی با بیان اینکه اجرای پروژه ثبت و شناسه دارکردن گوشی های موبایل هیچ مشکلی برای مصرف کننده ایجاد نخواهد کرد، افزود: مراحل تست این پروژه باید با لحاظ کردن استثنائات یکی پس از دیگری سپری شود و مجموعه عوامل به این نتیجه برسند که پیاده سازی این طرح مشکلی برای مصرف کننده به وجود نخواهد آورد. آن زمان می توان تاریخ دقیق اجرای رسمی را اعلام عمومی کرد.
وی درباره برخی اخبار مبنی بر اجرای رسمی رجیستری موبایل از ۱۵ مهرماه گفت: به عنوان سخنگوی ستاد مبارزه با کالا می گویم که تاکنون هیچگونه تاریخ قطعی برای مرحله نهایی اجرای این طرح اعلام نشده است.
خورشیدی درباره اعلام تاریخ اجرای طرح رجیستری از سوی برخی واحدهای صنفی موبایل و اتحادیه های مربوطه گفت: در صورتی که این اقدام جنبه اطلاع رسانی داشته و صرفا برای ارایه خدمات باشد، مشکلی نخواهد داشت اما چنانچه به این بهانه به مشتریان هزینه ای تحمیل شود، با این موضوع برخورد خواهد شد.
وی افزود: کاربران موبایل بدانند که گمرک، وزارت صنعت، ستاد مبارزه با قاچاق و وزارت ارتباطات (رگولاتوری) هیچ هزینه ای بابت رجیستری گوشی موبایل از کاربران اخذ نخواهند کرد و ثبت شناسه دار کردن گوشی هزینه ای ندارد. کاربران باید بدانند که برخی عناصر فرصت طلب به دنبال کلاهبرداری از فضای ایجاد شده هستند.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :