آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 192928
تاریخ انتشار : 18 مهر 1395 10:52
تعداد بازدید : 1031

فرصت دوباره برای قاچاق‌فروش‌ها

اجرای طرح کنترل بازار کامپیوتر تا آبان به تعویق افتاد

طرح کنترل و نظارت بر بازار کامپیوتر که قرار بود از پانزدهم مهر ماه در بازارهای تهران آغاز شود، دوباره به تعویق افتاد و قرار بر این شد که این طرح از ابتدای آبان ماه در بازارهای کامپیوتر به مرحله اجرا درآید.

فناوران- براساس اعلام اتحادیه فناوران رایانه استان تهران، عدم آمادگی اصناف دلیل اصلی تعویق در اجرای این طرح است.
در این باره باید گفت طرح تشدید نظارت بر بازارهای کامپیوتر قرار بود ابتدا از اول مهر ماه اجرا شود که به دلیل عدم امادگی اعضای صنف آی تی اجرای این طرح به پانزدهم مهر ماه و درنهایت به اول آبان ماه موکول شد و قرار بر این است که اتحادیه با همکاری ستاد مبارزه با قاچاق کالا، سازمان بازرسی و نظارت، سازمان حمایت از مصرف کنندگان و تولیدکنندگان و دستگاه های نظارتی وزارت صنعت، معدن و تجارت در مقابل عرضه کالاهای بدون گارانتی، تقلبی و قاچاق مانع ایجاد کنند.
کارشناسان اما براین باورند که اجرای این طرح مانند طرح های قبلی که در راستای مبارزه با قاچاق صورت گرفت، موقتی است و به نظر نمی رسد که چندان چاره ساز باشد. به گفته آنها بهتر است دولت برای مقابله با قاچاق سراغ راهکارهای اساسی چون تسهیل امر واردات و کاهش تعرفه برود.
به گفته یکی از واردکنندگان کالاهای کامپیوتری که نخواست نامی از وی برده شود، کاهش هزینه های واردات و همچنین کم کردن فاصله بین سود واردکننده رسمی و قاچاقچی بهترین شیوه برای مبارزه با قاچاق است که نمی دانیم به چه دلیل دولت به این راهکار توجهی نمی کند و به جای آن با صرف هزینه های هنگفت، هرازچندگاهی طرحی جدید برای مبارزه با قاچاق به مرحله اجرا درمی آورد.
یک واردکننده دیگر هم با تایید گفته های همکارش می گوید: مبارزه با قاچاق اقدامی مفید و خوب است، اما این اقدامات باید منطقی و راه گشا باشند نه اینکه با صرف هزینه ای هنگفت یک سری کارهای موقتی انجام شود و بعد به فراموشی سپرده شود.
اما اتحادیه صنف رایانه معتقد است که این راهکار اساسی و اصولی است و جلسات زیادی برای ارزیابی شیوه اجرای آن برگزار شده است.
بر اساس اعلام اتحادیه صنف رایانه و نشست هایی که اتحادیه فناوران رایانه تهران با ستاد مبارزه با قاچاق کالا، اماکن، سازمان تعزیرات و سازمان های مرتبط داشته است، اجرای این طرح در دستور کار قرار گرفت که با توجه به عدم آمادگی اعضای صنف درخواست تمدید این مهلت را کردیم که به صورت شفاهی با درخواست تعویق اجرای طرح تا اول آبان موافقت شده است.
براساس اعلام اتحادیه فناوران رایانه استان تهران، از ابتدای آبان ماه اجرای این طرح با متخلفان برخورد می شود که هشدار و در مرحله بعد جریمه و پلمپ واحد تجاری و فروشگاهی از عواقب تخلف است.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :