آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 192930
تاریخ انتشار : 18 مهر 1395 10:52
تعداد بازدید : 1087

شاپرک اطلاعیه صادر کرد

ارایه هر نوع فناوری جدید بانکی نیازمند مجوز است

هنوز ماجرای ممنوع شدن و رفع ممنوعیت از فین‎تک‎ها (استارت آپ‎های ارایه دهنده خدمات نوین مالی) به طور کامل تمام نشده که شرکت شاپرک در اطلاعیه‎ای از ارایه خدمات بدون مجوز توسط برخی شرکت‎ها در حوزه خدمات مالی ابراز نگرانی و بر ضرورت دریافت مجوز برای ارایه هر نوع خدمات در این زمینه تاکید کرده است.


فناوران- درحالی که در روزهای گذشته خبرهایی مبنی بر توسعه ابزارهای پرداخت همراه مبتنی بر NFC در کشور منتشر شده است، شاپرک در این زمینه بیانیه ای منتشر و گفته است: «یکی از وظایف شاپرک، حمایت از فناوری‎های نوین در حوزه پرداخت الکترونیکی است و بر مبنای این مسوولیت، طی سال‎های گذشته همواره برای تسهیل و تسریع فرآیند ارایه مجوزهای لازم به شرکت‎های ارایه دهنده خدمات پرداخت تلاش کرده است. الزام قانونی دریافت مجوز برای ارایه هر گونه سرویس و ابزار جدید به منظور حفظ حقوق و منافع تمامی ذی نفعان در حوزه پرداخت الکترونیکی است. در این رابطه قطعاً حفظ امنیت و جلب اعتماد عمومی از ضرورت و اهمیت خاصی برخوردار است. بر همین مبنا شرکت های ارایه دهنده خدمات پرداخت ملزم هستند پیش از ارایه هر خدمت و ابزار جدید طرح را برای بررسی و تایید به شاپرک ارایه کنند».
در ادامه این اطلاعیه آمده است: «با این وجود، طی هفته‎های اخیر شاهد آن بودیم که برخی از  شرکت‎های PSP خدمات جدیدی در قالب سرویس NFC به جامعه معرفی و عرضه کرده‎اند. این اقدام در حالی صورت گرفته که هنوز تمام مراحل قانونی لازم برای صدور مجوز عرضه خدمت NFC طی نشده است».
گرچه بررسی‎های شاپرک نشان می‎دهد که هیچ یک از خدمات مبتنی بر NFC توسط شرکت‎های ارایه دهنده خدمات پرداخت در محیط واقعی عملیاتی نشده است، با این وجود، شاپرک تذکرات لازم را برای تکمیل مراحل قانونی دریافت صدور مجوز به شرکت های ارایه دهنده خدمات پرداخت داده است.  با این حساب به نظر می‏رسد جبهه دیگری از تقابل شرکت‎های ارایه دهنده خدمات پرداخت و شاپرک باز شده است. باید دید سرنوشت این تقابل جدید در روزها و هفته‎های آتی چه
 خواهد شد. 


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :