آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 192935
تاریخ انتشار : 18 مهر 1395 11:2
تعداد بازدید : 1070

رییس صندوق نوآوری و شکوفایی اعلام کرد:

تعیین دوره تنفس 5 ساله برای بازپرداخت وام دانش‎بنیان ها

رییس صندوق نوآوری و شکوفایی درخصوص دوره تنفس بازپرداخت وام شرکت‎های دانش‎بنیان گفت: دوره تنفس شرکت ها بر اساس ورود محصول به بازار و سودآوری آنهاست؛ بعد از آن بازپرداخت وام آغاز می شود.


مهر- بهزاد سلطانی درخصوص اعتراض برخی شرکت های دانش بنیان به کوتاه بودن دوره تنفس بازگشت سرمایه به صندوق گفت: زمانی که شرکت های دانش بنیان طرح خود را برای اخذ وام به صندوق نواوری و شکوفایی می آورند، می توانیم دوره تنفس آنها را براساس برنامه ای که دارند، مشخص کنیم.
وی با بیان اینکه دوره تنفس شرکت ها به زمان پایان طرح و سودآوری آن وابسته است و متناسب با آن دوره تنفس تعیین می شود، اظهار داشت: درواقع دوره تنفس یا مدت زمان بازگشت سرمایه ای که شرکت ها از صندوق نوآوری و شکوفایی دریافت کرده اند، به مدت زمان ورود محصول همان شرکت به بازار بستگی دارد.

  مهلت 5 ساله برای ورود دانش بنیان ها به بازار
وی با بیان اینکه دولت برای صندوق نوآوری و شکوفایی سقف بازپرداخت مشخص کرده است، عنوان کرد: هر طرحی از هر شرکتی نمی‎تواند بیش از ۵ سال زمان داشته باشد تا محصول خود را وارد بازار کند و این بدان معناست که شرکت های دانش بنیان نمی توانند بیش از ۵ سال دوره تنفس برای بازپرداخت وام داشته باشند.
سلطانی با بیان اینکه دوره تنفس مرسوم دنیا ۶ ماه تا یک سال است، گفت: شاید طرحی در مدت زمان ۳ ماهه به مرحله سودآوری برسد؛ بنابراین دوره تنفسی که برای آن مشخص می شود، براساس همین ۳ ماه است.
به گفته وی، بعد از اتمام طرح و ورود آن به بازار و مرحله سودآوری دوره تنفس تعیین می شود تا بازار خود را پیدا کند؛ محصول خود را توزیع کند و بفروشد؛ بعد از این دوره که سودآوری طرح آغاز شد باید وامی که از سوی صندوق دریافت کرده است، برگرداند.
وی با بیان اینکه همیشه شرکت های دانش بنیان انتظار دارند که دوره تنفس طولانی تر باشد، اظهار داشت: دولت تعیین کرده است که یک طرح نمی تواند بیش از ۵ سال طول بکشد؛ درواقع برای چنین طرح هایی دوسال تنفس و ۳ سال بازپرداخت در نظر گرفته می شود.

  عرضه 320 محصول تجاری سازی شده 
در همین حال، مدیرکل دفتر تجاری سازی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری و دبیر پنجمین جشنواره علم تا عمل گفت: پیش بینی شده است که ۳۲۰ محصول تجاری سازی شده در یک سال اخیر در این جشنواره عرضه شوند. اسماعیل قادری فر افزود: پنجمین جشنواره ملی علم تا عمل با شعار فناوری ایرانی؛ کسب و کار ایرانی از ۵ تا ۸ دی ماه در محل مصلای امام خمینی برگزار می شود.
وی گفت: در این نمایشگاه ظرفیت های فناورانه استان های سراسر کشور که به مرحله تجاری سازی رسیده اند، در معرض دید و عرضه برای مردم قرار می گیرد.وی با بیان اینکه شرط حضور فناوری ها در این جشنواره این است که حداقل در یک سال گذشته سهم فروش مناسبی در بازار فناوری کشور داشته باشند، افزود: در حقیقت میزان فروش تعیین شده در رقابت برای کسب و کار دانش بنیان و توسعه محصول این شرکت ها شرط حضور در نمایشگاه و جشنواره ملی علم تا عمل است.
مدیرکل دفتر تجاری سازی معاونت علمی و فناوری درخصوص حضور شرکت های دانش بنیان در این نمایشگاه و جشنواره افزود: پیش بینی کرده ایم که از هریک از استان های کشور ۱۰ شرکت دانش بنیان حضور بیابند و جدیدترین محصولات خود را در نمایشگاه عرضه کنند.به گفته قادری فر، برای هر استان ۱۰ شرکت و استان تهران که سهم بیشتری از شرکت های دانش بنیان را به خود اختصاص داده است، حدود ۲۰ شرکت انتخاب می شوند و در نمایشگاه حضور می یابند.
قادری فر گفت: از استان ها ۳۰۰ فناوری و از استان تهران هم  ۲۰ شرکت، جدیدترین محصولات فناورانه خود را که به بازار عرضه شده، ارایه می کنند. 


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :