آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 1930
تاریخ انتشار : 18 مهر 1390 1:20
تعداد بازدید : 465

آغاز برداشت تا سال 39

توسعه 30 ماهه میدان مشترک نفتی با قطر

مدیرعامل شرکت نفت و گاز پارس با اشاره به تدوین طرح تولید زودهنگام از لایه نفتی پارس جنوبی از آغاز نخستین برداشت نفت از این میدان مشترک با قطر حداکثر تا 30 ماه آینده خبر داد و گفت: برای توسعه زودهنگام نفت سرمایه گذاری 150 میلیون دلاری در دستور کار قرار دارد.

مهر- موسی سوری درباره آخرین وضعیت طرح توسعه لایه‌های مشترک نفتی پارس جنوبی با بیان اینکه در حال حاضر در طرف مشترک، قطر با مشارکت یک شرکت دانمارکی توسعه و افزایش برداشت نفت از این میدان مشترک در خلیج فارس را شتاب داده است، گفت: هم‌اکنون قطر با ضریب بازیافت 10 درصد تولید از این میدان مشترک نفتی در خلیج فارس را آغاز کرده است.
مدیرعامل شرکت نفت و گاز پارس با اعلام اینکه در لایه نفتی پارس جنوبی چهار بلوک A، A1، B و C تعریف شده است، تصریح کرد: بلوک A لایه نفتی پارس جنوبی با قطر مشترک نیست که در شرایط فعلی توسعه این بخش از پیشرفت اجرایی نزدیک به 50 درصد برخوردار است.
این مقام مسوول با یادآوری اینکه در بلوک A تاکنون 10 حلقه چاه حفاری شده است، اظهار داشت: از سوی دیگر تاکنون پایه سکوی این بلوک در خلیج فارس نصب و راه اندازی شده است و ساخت تاپ ساید آن حدود 60 درصد پیشرفت اجرایی دارد.
وی با اشاره به سفارش ساخت کشتی اف.پی.اس.او لایه نفتی پارس جنوبی به یک شرکت سازنده چینی اعلام کرد: این کشتی از ظرفیت استخراج، ذخیره سازی و پالایش روزانه 35 هزار بشکه نفت خام برخوردار است.
سوری با اعلام اینکه به زودی اسناد مناقصه عمومی‌بلوک‌های مشترک لایه نفتی پارس جنوبی شامل A1، B و C تدوین و ارایه می‌شود، بیان کرد: با دستور وزیر نفت تولید زودهنگام نفت از بلوک‌های مشترک این میدان نفتی حداکثر در مدت 30 ماه با مشارکت پیمانکاران و سازندگان داخلی آغاز می‌شود.
 مدیرعامل شرکت نفت و گاز پارس با تاکید بر اینکه هم اکنون یک کارگروه مشترک برای توسعه و تولید زودهنگام نفت از لایه‌های نفتی پارس جنوبی تشکیل شده است، تبیین کرد: پیش‌بینی می‌شود تا سه ماه آینده قرارداد توسعه بخش‌های مشترک این میدان دریایی ایران به پیمانکاران واجد شرایط واگذار شود.
وی هزینه اجرای طرح تولید زودهنگام نفت از لایه‌های نفتی پارس جنوبی را به استثنای خرید کشتی حدود 150 میلیون دلار عنوان کرد و افزود : علاوه بر سفارش ساخت یک کشتی اف.پی.اس .او به کشتی سازان چینی به زودی سفارش ساخت یک کشتی دیگر برای بخش‌های مشترک داده خواهد شد.
 تشریح وضعیت توسعه بخش غیرمشترک لایه نفتی پارس جنوبی
 سوری در مورد آخرین اقدامات انجام شده برای توسعه بخش غیر مشترک لایه نفتی پارس جنوبی توضیح داد: تاکنون از مجموع 20 هزار متر حفاری در این بلوک حدود 14 هزار متر انجام شده است.
این مقام مسوول با یادآوری اینکه ساخت کشتی اف.پی.اس.او به همراه هزینه‌های نقل، انتقال و بیمه به حدود 320 میلیون دلار سرمایه گذاری نیاز دارد، گفت: برای آغاز ساخت کشتی باید حدود 24 میلیون دلار پیش پرداخت به طرف چینی پرداخت شود.مدیرعامل شرکت نفت و گاز پارس درباره جزییات هزینه‌های بلوک غیر مشترک A توضیح داد: ساخت کشتی به حدود 320 میلیون دلار و سایر بخش‌های توسعه‌ای هم به حدود 205 میلیون دلار سرمایه‌گذاری نیاز دارد.
وی مجموع هزینه سرمایه گذاری کل بخش غیر مشترک لایه نفتی را حدود 700 میلیون دلار عنوان کرد و افزود: همچنین برای آغاز تولید زودهنگام از بخش‌های مشترک حفاری یک حلقه چاه توصیفی در دستور کار قرار دارد.
بر اساس این گزارش، یک رسانه با انتشار خبری به نقل از رستم قاسمی، ‌وزیر نفت خبر داده است: "اولین لایه نفتی پارس جنوبی تا دو ماه آینده به تولید می‌رسد" که پیگیری‌ها حاکی از آن است که این موضوع به هیچ عنوان صحت ندارد.
اما پیگیری‌ها نشان می‌دهد وزیر نفت از تعیین تکلیف توسعه و واگذاری قرارداد توسعه یکی از بلوک‌های لایه نفتی پارس جنوبی به پیمانکاران تا دو ماه آینده خبر داده است.بر این اساس این رسانه با عدم برداشت صحیح از گفته‌های وزیر نفت اقدام به انتشار خبری غیر واقعی درباره توسعه لایه‌های مشترک نفتی پارس جنوبی کرده است.
گفتنی است، قرارداد توسعه لایه نفتی میدان گازی پارس جنوبی میان شرکت ملی نفت ایران و شرکت توسعه پترو ایران به عنوان پیمانکار در اسفند 1383و به مبلغ 255 میلیون دلار امضا شده بود.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :