آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 193392
تاریخ انتشار : 26 مهر 1395 11:54
تعداد بازدید : 776

ساخت نمایشگر رنگی به ضخامت کاغذ

محققان دانشگاه چلمرز سوئد صفحه نمایشی بسیار نازک و به ضخامت ورق کاغذ را طراحی کرده اند که ضخامت آن فقط یک میکرومتر است، قابلیت خم شدن دارد و تمام رنگ هایی را که یک نمایشگر LED می تواند نشان دهد، به نمایش می گذارد.


آنا- محققان زمانی که در حال کار روی قرار دادن پلیمرهای رسانا روی نانوساختارهایی بودند، کشف کردند که این ترکیب می تواند گزینه بسیار خوبی برای ایجاد صفحه نمایش های الکترونیکی به ضخامت یک کاغذ باشد. آنها سال بعد از این ماجرا، ماده ای را ساختند که کمتر از یک میکرومتر ضخامت دارد و آنقدر منعطف است که قابلیت خم شدن دارد و رنگ هایی را به نمایش می گذارد که یک نمایشگر LED استاندارد می تواند نمایش دهد. 
آنریاس دلین، یکی از این محققان می گوید: این کاغذ بسیار شبیه به تبلت کیندل، محصول شرکت آمازون است. البته شاید شبیه به نمایشگرهای استاندارد روشن نباشد؛ اما نور خارجی را که به آن می تابد را منعکس می کند و همین باعث روشن شدن آن می شود. درنتیجه این صفحه نمایش کاغذی برعکس نمایشگرهای LEDکه در جاهای تاریک کار می کنند، در جاهایی که روشن باشد، مثل مقابل نور خورشید به خوبی کار می کند. 
به گفته وی، این نمایشگر کاغذی مصرف انرژی بسیار کمی دارد و فقط به یک دهم انرژی مورد نیاز تبلت کیندل که خودش کم مصرف تر از صفحه نمایش تبلت های LED است، نیاز دارد. به گفته محققان، این ویژگی ها به دلیل توانایی پلیمر در کنترل نور جذب شده و منعکس شده است. پلیمرهایی که تمام سطح این نمایشگر کاغذی را پوشانده است، سیگنال های الکتریکی را در تمامی قسمت های آن هدایت می کند و تصاویری را با کیفیت بالا خلق می کند.
این مواد هنوز برای تولید نمایشگر آماده نیست؛ اما برای پایه ریزی آن آماده است و این تیم با کمک آن توانسته اند تعدادی پیکسل درست کنند. آنها از رنگ های اصلی RGB یعنی قرمز، آبی و سبز استفاده کرده اند و توانستند با ترکیب آنها تمام رنگ های موجود در یک نمایشگر LED استاندارد را تولید کنند.
نتایج این تحقیقات خیلی خوب بوده؛ اما درحال حاضر پیکسل هایی که این محققان تولید کرده اند، هر کدام به اندازه یک تبلت هستند. با این حال محققان ادعا می کنند که به زودی می توانند اندازه این پیکسل ها را به ابعاد دلخواه خود برسانند.
یکی دیگر از موانع امروزی ساخت نمایشگر های استاندارد این است که در آنها از طلا و نقره استفاده می شود و این امر فرآیند تولید را پرهزینه می کند.
به گفته دلین، سطح طلایی نمایشگر کاغذی فقط 20 نانومتر ضخامت دارد و همین امر موجب شده که میزان طلای کمی در آن به کار برود. با این حال، میزان زیادی طلا در تولید این نمایشگر هدر می رود و ما در پی یافتن راهی برای کاهش این هدررفت هستیم.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :