آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 193478
تاریخ انتشار : 27 مهر 1395 12:59
تعداد بازدید : 992

به دلیل تحریم‌ها و نبود زیرساخت لازم

سازمان بورس عرضه اولیه آنلاین سهام را متوقف کرد

10 درصد از سهام شرکت آسان پرداخت پرشین روز گذشته در فرابورس با حاشیه های فراوان عرضه شد.


فناوران- روز گذشته درحالی عرضه 10 درصد از سهام شرکت آسان پرداخت با سهام «آپ» در فرابورس انجام شد که این عرضه اولیه حاشیه های فراوانی را در پی داشت.
نخستین حاشیه این ماجرا، عرضه 40 درصد از سهام این شرکت به کارمندان خود شرکت آسان پرداخت پرشین بود که این موضوع با اعتراض بسیاری از علاقه مندان به خرید سهام این شرکت همراه شد.
حسن قالیباف اصل، مدیرعامل شرکت بورس درباره دلیل تخصیص 40 درصد از کل سهام عرضه شده دیروز به کارکنان شرکت آسان پرداخت پرشین توضیح داد: دلیل این کار توجه به نیروی انسانی به عنوان ثروت اصلی این شرکت و درعین حال افزایش انگیزه بیشتر برای این پرسنل بوده است؛ ازاین رو با توجه به رعایت مقررات از سوی آپ با درخواست این شرکت برای تخصیص 40 درصد از سهام در روز عرضه اولیه به کارکنان آن موافقت شد.
 سر آنلاین ها بی کلاه ماند
در حالی فعالان بازار سهام در حال اعتراض به عرضه 40 درصد سهام آپ به کارمندان این شرکت بودند که خبری دیگر همه را غافلگیر کرد. بر این اساس برخلاف رویه موجود، عرضه اولیه شرکت آسان پرداخت پرشین به صورت آنلاین منتفی و کل این عرضه به کارگزاری ها تخصیص داده شد تا آنها به مشتریان دلخواه خود این سهام را عرضه کنند.
حسن قالیباف اصل، مدیرعامل بورس اوراق بهادار تهران در پاسخ به اینکه چه عامل یا عواملی موجب تغییر رویه در عرضه 100 میلیون سهم «آپ» شده است، گفت: برخلاف روال معمول بورس های دنیا که براساس این کارگزارمحور فعالیت می کنند، در بورس ایران روال جاری مشتری محور بوده و رویه ها بر پایه مشتریان اجرایی می شوند.
وی ادامه داد: تداوم این روال، نبود بسترهای فنی و عوارض ناشی از تحریم ها، عدم به کار گیری روش های به روز کشف قیمت سهام شرکت های جدید و... موجب بروز مشکلاتی در رعایت انصاف و عدالت در بازار سهام ایران شده و به کار گیری هر رویه ای می تواند مانع از همه گیر بودن انصاف و رعایت شود.
وی افزود: بنابراین روش جدید تخصیص سهام به آنلاینی ها ناشی از مسایلی چون افزایش ناگهانی و یکباره سفارش های خرید هنگام عرضه های اولیه و وجود اختلال در سیستم معاملات آنلاینی ها و قطع شدن اینترنت عده زیادی از معامله گران و در نتیجه عدم دسترسی عده زیادی از متقاضیان به خرید سهام عرضه اولیه بود.
 روش جدید عرضه های اولیه
این مقام مسوول گفت: خوشبختانه تغییر روش عرضه های اولیه و استفاده از روش ثبت سفارش مورد موافقت سازمان بورس قرار گرفته و مقرر شد از حدود دو ماه بعد از این روش در بازار سهام استفاده شود.
قالیباف اصل افزود: بنابراین درحالی روش فعلی عرضه اولیه سهام شرکت آسان پرداخت موقتی است که از ماه های آینده، روش جدید و کارآمد ثبت سفارش، جایگزین رویه جاری خواهد شد و رعایت و انصاف عدالت به طور کامل عملی می شود.
وی در پاسخ به این سوال که سهامداران حقیقی، نگرانی هایی بابت عدم تخصیص عادلانه سهام توسط برخی کارگزاران را دارند و صبحت از نورچشمی کرده اند، گفت: طبیعتا همه کارگزاران در تلاشند بازار سرمایه توسعه یابد؛ بنابراین به‎درستی می دانند که همه اطلاعیه های صادره از سوی بورس ها الزامی بوده و باید مفاد آن رعایت شود. از سوی دیگر درباره تخصیص حداقل 25 درصد سهام شرکت «آپ» به آنلاینی ها، نظارت های ویژه ای اعمال خواهد شد.
به گفته قالیباف اصل، در رویه قبلی تخصیص سهام به معامله گران آنلاین، عده زیادی گلایه داشتند که نمی توانند به موقع وارد سیستم شده و اقدام به خرید کنند یا با قطعی اینترنت روبه رو شده و از عرضه اولیه جا می ماندند.
 سهام آپ 999 تومان قیمت خورد
با وجود حاشیه های فراوان، سهام آپ روز گذشته 999 تومان قیمت خورد. شرکت آسان پرداخت به عنوان پانصدمین شرکت پذیرفته شده برای نخستین بار پس از پذیرش و درج نام شرکت در فهرست شرکت های پذیرفته شده در بورس اوراق بهادار تهران در بخش رایانه و فعالیت های مربوط به آن گروه و طبقه مشاوره مربوط به نرم افزار و عرضه نرم افزار در فهرست نرخ های بازار دوم و در نماد آپ قیمت خورد.
در جریان این معاملات سهمیه هر ایستگاه 45 هزار سهم و سهمیه هر کد معاملاتی یک هزار سهم بود. معامله این سهم 9 هزار و 999 میلیارد ریال به ارزش بازار افزود.
با وجود آنکه فناوری، راه را برای عرضه منصفانه و آسان سهام فراهم می کند، اما سازمان بورس با توقف استفاده از روش عرضه آنلاین، عملا در استفاده از این روش مدرن عقب‎نشینی و راه را برای اختصاص سهام به مشتریان خاص کارگزاری ها باز کرد.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :