آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 193893
تاریخ انتشار : 2 آبان 1395 21:17
تعداد بازدید : 820

آتش زیر خاکستر موسسات مالی غیرمجاز

سپرده ها سرگردان میان بانک ها

اگرچه شورای پول و اعتبار تصمیم گرفته که فعلا درباره تغییر سود بانکی تصمیمی نگیرد، اما مشتریان همچنان بانک ها را پرسودترین بازار برای کسب سود می دانند ولی از این بانک به آن بانک سرگردانند.

مهر- نرخ سود بانکی این روزها به یکی از دغدغه های سپرده گذاران تبدیل شده و آنها را اندکی نگران کرده است. اینک زمان سررسید سپرده های شان در بانک ها نزدیک است و باید به زودی برای ماندن یا نماندن پولهای شان در بانکی که فعلا سپردهای شان آنجاست، تصمیم بگیرند. هر چه باشد، اکنون بانک ها محلی امن برای سپرده گذاری دارندگان سرمایه های خرد هستند و به نظر هم نمی رسد که به این زودی ها، جایی بهتر از بانک ها پیدا شود.
اما اکنون سررسید سپرده های بانکی آن دسته از مشتریانی که یکسال پیش در سیستم بانکی، پول خود را بلوکه کردند تا ماه به ماه سود مشخصی بگیرند و به نوعی مبالغی تضمینی از بانک ها دریافت کنند، فرا رسیده است و فصل جدیدی از دغدغه ها گشوده شده  است؛ اینکه سرانجام باید در کدام بازار سرمایه گذاری کرد تا بالاترین سود را گرفت و در عین حال، دریافت سود هم تضمین شده باشد؟ بی شک با رکودی که همچنان در اقتصاد ایران حاکم است، هنوز هیچ بازاری به اندازه بانک ها، برای دارندگان سپرده های خرد جذاب و از همه مهم تر، ضمانت شده نیست.از ابتدای روی کار آمدن دولت یازدهم، تصمیم بر این بود که نرخ سود بانکی معقول باشد و در عین حال، حرکت غیردستوری و منطقی برای کاهش نرخ سود بانکی از سوی خود بانک ها آغاز شود؛  حتی در مقطعی خود بانک ها نیز پیشقدم شدند که نرخ سود بانکی را در یک اقدام هماهنگ کاهش دهند و تلاش کنند تا به موازات آن، نرخ سود تسهیلات را هم کاهش دهند. این برنامه اجرایی شد اما بیش از آنکه به نفع مشتریان تمام شود، به نفع بانک ها بود، چراکه سرعت عملی که در کاهش نرخ سود سپرده ها از سوی بانک ها مشاهده شد، درباره سود تسهیلات به چشم نخورد؛ یعنی بانک ها آن اندازه که سود کمتری به سپرده مشتریان می پردازند، حاضر نیستند سود کمتری بابت وام ها از مشتریان شان دریافت کنند.حال اما، روزهای سختی پیش روی مشتریان بانکی قرار دارد، آنهایی که تا ابتدای اسفندماه سال گذشته، نرخ سودی حدود ۲۰ درصد را از بانک ها دریافت می کردند، با مصوبه شورای پول و اعتبار، حال باید حدود ۴ درصد کاهش نرخ سود را تجربه کنند؛ در اول اسفندماه سال گذشته، شورای پول و اعتبار تصمیم گرفت که نرخ سود بانکی را از ۲۰ درصد به ۱۸ درصد کاهش دهد و پس از آن، در سال ۹۵ هم باز بانکها با تائید شورای پول و اعتبار تصمیم گرفتند که نرخ سود را از ۱۸ درصد به ۱۶ درصد کاهش دهند. تا این لحظه هم که نرخ سود بانکی همان ۱۶ درصد است و تصمیم جدیدی گرفته نشده است. 


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :