آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 193895
تاریخ انتشار : 2 آبان 1395 21:18
تعداد بازدید : 850

طرح استقرار حاکمیت شرکتی در بانک های دولتی

یک کارشناس بانکی گفت: استقرار حاکمیت شرکتی در بانک ها در قالب یک زمانبندی مشخص مطرح شده است.

ایبِنا - مهرداد سپهوند گفت: حاکمیت شرکتی یک انقلاب مدیریتی و نهضت فراگیری است که برای ساماندهی نظام سازمانی و نحوه تعامل ذی نفعان در یک سازمان و روش تصمیم گیری از اواخر دهه ۸۰ شروع شد.
این کارشناس اقتصادی گفت: حاکمیت شرکتی قوی مهم ترین ابزار برای مقابله با فساد در شرکت ها و بانک ها ست. بالا بودن معوقات، عدم پایداری مدیریت و استمرار سیاست ها از مشکلاتی است که شرکت ها و بانک ها با آنها روبه رو هستند.
سپهوند ادامه داد: راه حل همه اینها استقرار نظام حاکمیت شرکتی است و اگرچه بخش مهمی از قوائد سازمان دهنده مربوط به راهبری شرکت ها در قوانین و مقررات می آید؛ اما بخش عمده ای نیز در قالب اصول و رهنمودها مطرح می شود.
وی ادامه داد: این اصول همان چیزی است که در قالب حاکمیت شرکتی می شناسیم و بخش دیگر آن چیزی است که به عنوان قوائد مربوط به رفتار درست شناخته می شود. به صورت کلی بخش مهمی از قوانین سازمان دهنده مربوط به شرکت ها و بانک ها در قالب قوانین و مقررات آمده است.این اقتصاددان گفت: بخش دیگری نیز در قالب اصول و رهنمودها مطرح می شوند و بخشی هم مربوط به راهبری و سازماندهی درست در قالب حاکمیت شرکتی مطرح می شود. با توجه به اهمیت حاکمیت شرکتی در بانک ها در قانون رفع موانع تولید برای بانک های دولتی استقرار حاکمیت شرکتی با زمانبندی مشخصی مطرح شده و بانک ها باید در این جهت تلاش کنند.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :