آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 193897
تاریخ انتشار : 2 آبان 1395 21:20
تعداد بازدید : 718

ساخت باتری هایی که خودشان را ترمیم کنند

محققان معتقدند زمانی که باتری می شکند، با چسباندن دو سر باتری به یکدیگر می توان آن را ترمیم کرد.

GizMag- دانشمندان در آزمایش های اولیه خود نشان دادند که وسایل الکترونیک قابل انعطاف را می توان در پارچه های مجهز به LED، حسگرهای پزشکی و کنترل کننده های سلامتی استفاده کرد.
اما شارژ این وسایل و دستگاه های قابل انعطاف با توجه سخت بودن باتری های لیتیومی مشکلی است که محققان را به حل این مشکل واداشته است. استفاده از این باتری ها در وسایل انعطاف پذیر اغلب باعث شکسته شدن باتری و نشست مواد سمی و قابل اشتعال به کار رفته در آن می شود.
دانشمندان به تازگی موفق به ساخت نوعی باتری شده اند که این مشکل را برطرف کرده است و در زمان شکسته شدن قادر است خود را ترمیم کند.
مواد رسانای الکتریکی که قابل خم شدن و چرخش باشند، یکی از پایه های اصلی تولید فناوری های پوشیدنی پیشرفته هستند. درحال حاضر محققان تمرکز خود را روی تولید باتری های قابل انعطافی گذاشته اند که بتواند نیروهای زیاد وارده تحمل کنند. نمونه هایی از این قبیل باتری ها را به تازگی پاناسونیک، محققان دانشگاه رایس و دانشمندان دانشگاه ایلینویز رونمایی کرده اند.
اما گروهی از دانشمندان دانشگاه «فودان» چین، موسسه پیشرفته فناوری سامسونگ و موسسه R&D سامسونگ راه حلی برای این مشکل پیدا کرده اند. در سال های گذشته پلیمرهای خودترمیم کننده ای تولید شده اند که از پلاستیک های زیستی، مواد هواپیما و رنگ های مقاوم در برابر خراش در ترمیم خود استفاده می کرده اند. درحال حاضر، محققان از این فناوری برای تولید باتری های لیتیومی با مقاومت و دوام بیشتر استفاده کرده اند.
در طراحی این باتری از پلیمر خود ترمیمی استفاده شده است که به عنوان بسترهایی برای لایه های موازی نانولوله های کربنی به کار می رود و در قالب الکترودهای باتری عمل می کنند.
ترکیبات لیتیومی در شکل نانوذرات در بین این لایه ها به کار رفته اند و از آنجایی که فناوری جدیدی محسوب می شود، الکترولیت های حلال از یک ژل سلولزی و محلول آبی سولفات لیتیوم ساخته شده است.
محققان معتقدند زمانی که باتری می شکند، می توان با فشار دادن دو طرف باتری به یکدیگر آن را به سادگی ترمیم کرد. این کار باعث فعال شدن عملکرد خودترمیمی پلیمر و نانولوله های کربنی می شود تا در عرض چند ثانیه به هم بچسبند و عملکرد اولیه خود را بار دیگر به دست آورند. این فرآیند را می توان چند بار تکرار کرد.
یکی از ویژگی های مثبت دستگاه جدید نسبت به باتری های لیتیومی سنتی این است که ترکیبات لیتیومی در داخل محکم شده اند و امکان نشت مواد آن وجود ندارد. همچنین برخلاف الکترولیت هایی قبلی که با قرار گرفتن در معرض هوا تجزیه می شدند، محلول ژل سلولوزی آنها ثابت است و سمی و قابل اشتعال نیست.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :