آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 193992
تاریخ انتشار : 4 آبان 1395 11:45
تعداد بازدید : 699

آغاز به کار سامانه ارسال رمز یکبار مصرف صوتی زمانک

هیات مدیره شرکت دانش بنیان گروه آفتاب دیروز در نشستی با حضور اصحاب رسانه نخستین سامانه ارسال رمز یکبار مصرف صوتی (Voice OTP) را معرفی و راه اندازی کرد.

فناوران- سید محمد حسین کاظمی، معاون مهندسی و عضو هیات مدیره گروه آفتاب ضمن معرفی شرکت گفت: این شرکت از سوی معاونت علمی ریاست جمهوری به عنوان دانش‎بنیان شناخته شده و صاحب اختراع و ثبت محصول است. 
وی درباره رمز یکبار مصرف (OTP) که جدیدترین دستاورد شرکت است، گفت: پیش از این در امور بانکی کشور برای احراز هویت از رمز یکبار مصرف استفاده شده است. احراز هویت هم اکنون در دنیا به صورت یک، دو و سه عامله استفاده می شود که در احراز هویت های دو و سه عامله از انواع OTPها استفاده می شود.
کاظمی ادامه داد: هارد کپی، دستگاه تولید توکن، رمز یکبار مصرف پیامکی و رمز یکبار مصرف صوتی انواع OTP هستند که در سال های اخیر از آن در جهان و ایران استفاده شده است. علاوه بر هارد کپی که سیستم قدیمی و امنیت کمتر از بقیه بوده، دستگاه توکن و رمز یکبار مصرف نیز ایراداتی ازجمله در دسترس نبودن دستگاه توکن، گم شدن این دستگاه، قطع بودن سرویس پیامک، تاخیر در دریافت پیامک و غیره دارند.
وی گفت: چون صوت حساس است و به سرعت به کاربران تحویل داده می شود، ما این سرویس را برای احراز هویت بانک ها، موسسات و اپلیکیشن های ایرانی مانند دیگر نقاط دنیا و سرویس هایی چون گوگل، لینکدین و دیگر شبکه های اجتماعی راه اندازی کردیم.
وی افزود: شرکت ها و نهادهایی هستند که احراز هویت کاربران برای شان اهمیت بالایی دارد و کاربران باید از طریق OTP و در کوتاه ترین و امن ترین زمان احراز هویت شوند و رمز در اختیارشان قرار بگیرد. این ابزار برای آنها بسیار مفید و کاربردی است.
ما با مخابرات، همراه اول، ایرانسل و رایتل برای ارسال رمز یکبار مصرف صوتی همکاری داریم و این سرویس با وجود ۳ دیتاسنتر از ۱۷ مهرماه آغاز به کار کرده است. وزارت بهداشت درحال حاضر یکی از مشتریان این سرویس است و برای استفاده از این سرویس با فیلم نت، پلان و یکی از بانک ها مذاکره شده است. در سرویس های شیپور و چارتر ۷۲۴ نیز سرویس OTP استفاده می شود. کاربران می توانند مراکزی که در آن از این سرویس استفاده می شود، در آدرس zamanak.ir/otp مشاهده کنند. 


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :