آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 194098
تاریخ انتشار : 5 آبان 1395 10:33
تعداد بازدید : 733

انتقاد فعالان بازار کامپیوتر از تمرکز اتحادیه بر موضوع قاچاق

« اتحادیه» وظایف دیگرش را فراموش نکند

روز گذشته و در پی رکوردزنی دوباره نرخ دلار و عبور آن از رقم 3 هزار و 610 تومان قیمت کالاهای کامپیوتری در بازار کامپیوتر افزایش و میزان تقاضا در حد بیشتری کاهش یافت.

مریم عسگری
بهتر است بگوییم که بروز این اتفاق موجب شد بازار روز گذشته کامپیوتر تقریبا تعطیل شود. از سوی دیگر حضور ماموران به منظور کنترل بازار مزید بر علت شده و موجب شده برخی از فروشندگان واحدهای فروشگاهی را تعطیل کنند.
به گفته فعالان بازار کامپیوتر، متاسفانه شرایط بازار کامپیوتر روز به روز بدتر می شود و اقداماتی چون حضور سرزده ماموران بابت کنترل و نظارت بازار موجب شده فضای بازار کمی ناامن و پراسترس جلوه کند. به همین دلیل در پی رشد قیمت دلار برخی از کسبه واحدهای فروشگاهی را تعطیل کردند.
علی شیرازی، یکی از فعالان بازار کامپیوتر در این زمینه می گوید: متاسفانه از زمانی که پای ماموران به بازار باز شده اگرچه فعالان بازار  تخلفی ندارند، اما فضای بازار ناخوشایند و پراسترس شده است و به همین دلیل کسبه دل خوشی از این ماجرا ندارند.
وی می گوید: ای کاهش آنقدر که اتحادیه به فکر مبارزه با قاچاق و کم اظهاری و مواردی از این قبیل است، به فکر ساماندهی وضعیت بازار بود. ای کاش از پس مسوولیت اصلی خود که حمایت از صنف است، برمی آمد و پس از ان به فکر نجات بازار از قاچاق بود. این فعال بازار که دل پردردی از شرایط موجود دارد، می گوید: در شش ماه اخیر بیش از 10 نفر از فروشندگان یک مرکز خرید و فروش کامپیوتر از این حوزه خارج شده و در بخش های دیگری نظیر ساختمان ، پوشاک، لوازم بهداشتی و حتی مواد غذایی سرمایه گذاری کرده اند، اتحادیه از این بابت احساس مسوولیت نمی کند؛ اما در این آشفته بازار که کسبه توان واردات را ندارند، در پی یافتن جنس قاچاق یا گرفتن مچ کسبه در رابطه با موجودی کالا و قیمت است.
فعالان بازار کامپیوتر با انتقاد از اتحادیه صنف رایانه می گویند: وظیفه اصلی اتحدیه حمایت از صنف است و زمانی که موضوع انتخابات و موارد این چنینی مطرح می شود، اعضای صنف محترم و مهم می شوند، اما در شرایط دیگر یا برای به عضویت درآمدن در اتحادیه زیر فشار هستند یا مواردی نظیر کنترل ناگهانی و سرزده بازار.در این باره برخی از کارشناسان حق را به فعالان بازار می دهند و گروهی نیز می گویند: اگر فعالان بازار کامپیوتر تخلفی ندارند، نباید استرسی بابت مراجعه ناگهانی ماموران داشته باشند. از نظر آنها کنترل بازار هم از وظایف مهم اتحادیه است که باید به آن رسیدگی شود.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :