آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 194099
تاریخ انتشار : 5 آبان 1395 10:34
تعداد بازدید : 1080

وزارت ارتباطات برای پیشبرد پرونده سلامت الکترونیکی متعهد شد

اتصال 5 هزار روستا به اینترنت تا یک ماه دیگر

صبحانه کاری وزارت ارتباطات و بهداشت برای پیشبرد طرح سلامت الکترونیکی روز گذشته به میزبانی وزارت بهداشت برگزار شد.


فناوران- وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات با اعلام اتصال 5 هزار نقطه موردنظر وزارت بهداشت به اینترنت برای اجرای طرح سلامت الکترونیکی گفت: به دنبال این هستیم که تمام کارهای پراکنده در ارتباط با دولت الکترونیکی را تا دهه فجر به اتمام برسانیم.
مسوول حوزه ICT کشور در تشریح اثرات طرح سلامت الکترونیکی گفت: نخستین نتیجه اجرای این طرح صرفه جویی بزرگی است که در کشور رخ می دهد. از طرفی با نظارتی که از سوی وزارت بهداشت می شود، در نوشتن نسخه های پزشکی اصلاحات صورت می گیرد که از این بابت نیز شاهد صرفه جویی بزرگی خواهیم بود. ضمن اینکه گام بزرگی در جلوگیری از داروهای قاچاق صورت می گیرد و به جهت شفاف سازی انجام شده ناشی از الکترویکی شدن نیز ضمن افزایش سرعت کار، جلوی فساد گرفته می شود.
واعظی با بیان سند همکاری میان وزارت ارتباطات و وزارت بهداشت گفت: وزارت ارتباطات متعهد می شود 5 هزار نقطه اولویت دار وزارت بهداشت را در روستاها برای اجرای طرح سلامت الکترونیکی با هزینه خود به اینترنت متصل کند.
وزیر بهداشت نیز در این جلسه از ثبت نزدیک به ۵۰ میلیون پرونده الکترونیکی سلامت در سامانه این وزارتخانه خبر داد و گفت: بهره گیری از حوزه IT در حوزه سلامت بسیار موثر است. قبل از این دولت هم تلاش های زیادی در این زمینه انجام شد که متاسفانه به کامیابی نرسید، اما امیدواریم با همکاری وزارت ارتباطات بتوانیم بخشی از خدمات سلامت را الکترونیکی کنیم.
هاشمی درباره یکی از تصمیمات این جلسه مبنی بر اینکه تا یک ماه دیگر مشکلات و چالش های سامانه الکترونیکی سلامت برطرف شود، گفت: بر این اساس یک ماه دیگر را مهلتی برای اجرایی شدن این تصمیمات اعلام می کنیم تا شاهد حل این مشکلات باشیم.
وزیر بهداشت یکی از تقاضاهای وزارت بهداشت را اتصال ۵۰۰۰ روستا به اینترنت تا یک ماه دیگر عنوان کرد و گفت: اگر این پنج هزار روستا به اینترنت متصل شوند، واقعا کار بزرگی انجام شده و امیدواریم کارگروهی که برای این موضوع تعیین کرده ایم، اقدامات جدی انجام دهند تا این کار بزرگ صورت گیرد.
هاشمی به قول مساعد وزیر ارتباطات درباره شناسایی و انسداد پیغام های تبلیغاتی غیرمجاز در حوزه سلامت پرداخت و گفت: اگر این کار صورت گیرد بسیار خوب است؛ به ویژه اینکه می بینیم در حوزه درمان درباره روش ها و شیوه های جدید درمانی تبلیغات اغواکننده ای می کنند و مردم گمراه می شوند. اگر این کنترل در حوزه سلامت اعم از دارو، غذا، بهداشت و... انجام شود، بسیار تشکر می کنیم.
وی درباره فواید سامانه الکترونیکی سلامت گفت: اطلاعات این کار در حوزه بهداشت برای سیاستگذاران و آگاهی آن نیز برای مردم مفید است. همچنین در حوزه دارو، این سامانه الکترونیکی منجر به کاهش قیمت، ارتقای کیفیت، حذف نسبی قاچاق از بازار و... منجر می شود و برای مردم که نسبت به اثربخشی دارو پول می دهند، آرامش در پی خواهد داشت و درعین حال در مصرف دارو صرفه جویی شده و تجویز پزشکان را نیز کنترل می کند.
وزیر بهداشت ادامه داد: بخش درمانی که قرار است این سامانه الکترونیکی در آینده در اختیار مردم قرار گیرد، خدمات زیادی را ارایه خواهد داد؛ به طوری که در آن مشخص می شود مردم می توانند به کدام بیمارستان ها مراجعه کنند، کدام اورژانس خلوت تر است و درعین حال به ما بازخورد می دهد تا اگر سوءرفتاری در مراکزمان وجود دارد، آن را مشاهده و با آن برخورد کنیم. همچنین این سامانه می تواند از ایجاد تقاضاهای القایی پیشگیری کند.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :