آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 1948
تاریخ انتشار : 19 مهر 1390 18:16
تعداد بازدید : 670

ريیس اداره ثبت اختراعات سازمان مالکیت صنعتی:

قوانین حمایتی از قانون کپی رایت در ايران وجود دارد

ريیس اداره ثبت اختراعات سازمان مالکیت صنعتی گفت: با وجود عدم عضویت ایران در سازمان جهانی که حامی کپی رایت است، قوانین حمایتی از قانون کپی رایت در کشور وجود دارد.

خبرگزاری فارس- مهرداد الیاسی افزود: این قانون در کشور با قدرت خوبی آغاز به کار کرد اما در مسیر روند خوبی نداشته است.
وی گفت: قانون ثبت اختراع در کشور برگرفته از مبانی فقهی است و توجه به مالکیت فردی بر اساس دین در این زمینه وجود دارد.
ريیس اداره ثبت اختراعات سازمان مالکیت صنعتی گفت: مالکیت‌ها در زمینه‌های مختلف از جمله آثار معنوی مانند داستان، رمان و شعر مطرح است.
وی ادامه داد: قوانین حمایتی از قانون کپی‌رایت در کشور وجود دارد و با اینکه ایران در سازمان جهانی برن که حامی‌کپی‌رایت است، عضو نیست اما حمایت‌هایی از این قانون در کشور وجود دارد.
الیاسی با بیان اینکه در حال حاضر سازمان‌های جهانی در زمینه مالکیت صنعتی فعال هستند، بیان کرد: اختراع در بعد ملی و فراملی مطرح است که براساس نوع و محل ثبت این ثبت متفاوت است.
وی گفت: با وجود قوانین بین‌المللی در زمینه ثبت اختراعات و مالکیت صنعتی، قوانین کشوری نیز در این زمینه حایز اهمیت
 است.
ريیس اداره ثبت اختراعات سازمان مالکیت صنعتی گفت: ارزش علایم تجاری نیز در زمینه مالکیت صنعتی دارای اهمیت است و فعالان حوزه تجاری و بازرگانی کشور باید به این مساله توجه کنند.

اجراي قانون كپي‌رايت از حقوق توليدكنندگان حمايت مي‌كند
مدير بخش نرم‌افزارهاي رسانه‌اي پنجمين نمايشگاه رسانه‌هاي ديجيتال گفت: اجراي قانون كپي‌رايت ازحقوق معنوي و مادي توليدكنندگان بسته‌هاي نرم‌افزاري حمايت می‌كند.
علي جاوداني افزود: كپي‌رايت داخلي، حمايت از پديد‌آورنده نرم‌افزار است.
وي گفت: نرم‌افزارهاي رسانه‌اي، بسته‌هاي نرم‌افزاري رايانه‌اي هستند كه با اشكال مختلف از جمله فيلم، پويانمايي، تصوير، صدا و متن با مخاطب ارتباط برقرار مي‌كند و كاركرد رسانه‌اي دارد.
وي با بيان اينكه حدود 8 هزار اثر در اين نمايشگاه به نمايش گذاشته شده است، افزود: براي توسعه فضاي رسانه‌اي و حمايت از توليدات داخلي تصميم گرفته‌ايم آيين‌نامه‌هايي را با توجه به قوانيني كه وجود دارد، تدوين و به هيات وزيران و مجلس براي تصويب تقديم كنيم.
جاوداني گفت: تصويب آيين‌نامه ساماندهي و توسعه فضاي فرهنگي ديجيتالي كشور در سال گذشته توسط مجلس شوراي اسلامی‌ باعث شده از حقوق مالكيت معنوي توليدكنندگان حمايت شود.
وي افزود: همچنين اجراي اين آيين‌نامه از آشفتگي بازار نرم‌افزارهاي رسانه‌اي جلوگيري كرده است.
جاوداني با اشاره به اينكه يكپارچه كردن مجوزها از مهم‌ترين عواملي است كه متقاضيان مي‌توانند با خيالي آسوده نرم‌افزارهاي خود را ثبت كنند، گفت: بزرگ‌ترين حمايتي كه ضروري است در واحد بسته‌هاي نرم‌افزاري توسط مركز توسعه فناوري اطلاعات صورت گيرد، اجراي قانون كپي‌رايت است تا از حقوق معنوي و مادي توليدكنندگان حمايت شود.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :