آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 194837
تاریخ انتشار : 15 آبان 1395 10:45
تعداد بازدید : 659

معرفی 20 شرکت دانش بنیان برای استقرار در واحدهای مسکونی

رییس امور موسسات و شرکت های دانش بنیان در نشستی خبری که در معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری برگزار شد، ضمن تشریح برنامه های 19 گانه حمایت از صادرات و تبادلات دانش بنیان اعلام کرد: تاکنون 379 شرکت دانش بنیان از این خدمات 19گانه برای صادرات محصولات خود استفاده کرده و در روند ارزیابی شرکت های دانش بنیان تعداد ۱۳ هزار و ۸۴۹ شرکت در ابتدای مراحل اولیه برای ارزیابی شرکت ها هستند و نام کاربری در سامانه دانش بنیان ایجاد کرده اند.

فناوران- محمد صاحبکار خراسانی افزود: درحال حاضر ۲ هزار و هفتصد و پنجاه و نه شرکت دانش بنیان مورد تایید قرار گرفته اند؛ این تعداد شرکت دانش بنیان می توانند به مدت ۲ سال مشمول قانون حمایت از شرکت های دانش بنیان شوند. از کل شرکت های دانش بنیان ۸۴۴ شرکت تولیدی، ۲۴۸ شرکت صنعتی و هزار و ۶۶۷ شرکت نوپا هستند.
صاحبکار با بیان اینکه هدف از قانون حمایت از شرکت های دانش بنیان، فعالیت در حوزه های صنعتی و خدماتی است، اظهار داشت: مکانیزم های ویژه ای برای شناسایی و ارزیابی شرکت ها در قالب کارگروه ویژه ارزیابی و شناسایی شرکت ها در نظر گرفته شده به طوری که ۱۲ کارگروه برای ارزیابی به وجود آمده است. دبیرخانه این کارگروه در معاونت علمی ریاست جمهوری مستقر شده است.
 استقرار شرکت های دانش بنیان در واحدهای مسکونی 
صاحبکار همچنین درباره مشکلات شرکت های دانش بنیان برای استقرار در واحدهای مسکونی گفت: برای استقرار شرکت‎های دانش بنیان در واحدهای مسکونی مذاکراتی با شهرداری تهران داشته ایم.وی گفت: تاکنون ۲۰ شرکت برای استقرار در واحدهای مسکونی به شهرداری تهران معرفی شده اند.
 تلاش برای حمایت از محصولات ساخت داخل
رییس امور موسسات و شرکت های دانش بنیان با بیان اینکه معاونت علمی ریاست جمهوری برای حمایت از محصولات ساخت داخل دو اقدام مهم را در دستور کار دارد، گفت: سازوکاری برای تعرفه واردات کالاها ایجاد کرده ایم که براساس آن تعرفه کالاهای وارداتی که مشابه داخلی دارند، افزایش خواهد یافت تا شرکت های داخلی بتوانند محصولات خود را با قیمت های مناسب در داخل کشور به فروش برسانند.وی ادامه داد: علاوه‎برآن اگر شرکتی محصول دانش بنیانی را تولید کرده و ادعا کند که قادر است نیازهای داخل کشور را تامین کند، در کمیسیون ماده یک تعرفه های سازمان صنعت در این زمینه تعیین تکلیف خواهد شد.
به گفته وی، پیش شرط تغییر تعرفه های کالاهای وارداتی در این زمینه تامین نیازهای داخلی از سوی شرکت های داخلی است.
 ارایه تسهیلات سربازی به دانش‎بنیان ها
صاحبکار اعطای تسهیلات سربازی را از دیگر حمایت های قانونی از شرکت های دانش بنیان عنوان کرد و گفت: بر این اساس 390 شرکت تقاضای استفاده از تسهیلات سربازی را برای افراد کلیدی خود ارایه داده اند که تقاضای 200 شرکت مورد تایید قرار گرفته است.
وی درباره شرایط استفاده از تسهیلات سربازی توضیح داد: این افراد می توانند با انجام پروژه های تحقیقاتی، نظام وظیفه خود را طی کنند که بر این اساس اگر شرکت همکار بخش دفاعی باشد، می تواند در آن پروژه دفاعی شرکت کند؛ ولی اگر شرکتی با بخش های دفاعی مرتبط نبود، فرد موردنظر به دستگاه های دفاعی برای انجام پروژه های تحقیقاتی معرفی خواهد شد.
 تقاضا برای استقرار ۶۵ شرکت دانش بنیان در اطراف شهرها
دبیر کارگروه ارزیابی و شناسایی شرکت های دانش بنیان معاونت علمی و فناوری در همین حال گفت: در گذشته قانونی درخصوص فعالیت شرکت های دانش بنیان در اطراف شهرهای بزرگ مصوب شده بود که با مذاکرات انجام شده با سازمان محیط زیست و سازمان صنعت، معدن و تجارت این مشکل رفع شده است.به گفته وی، براساس این توافقات شرکت های دانش بنیان با دریافت رده زیست محیطی می توانند در اطراف شهرهای بزرگ مستقر شوند.وی افزود: تاکنون ۶۵ تقاضا در این زمینه برای استقرار در اطراف شهرهای مشهد، اصفهان و تهران به تایید رسیده است.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :