آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 194881
تاریخ انتشار : 15 آبان 1395 11:45
تعداد بازدید : 2005

درمان سادیسم سازمانی

حسین حسینی تبار- مشتری به عنوان ولی نعمت سازمان ها شناخته می شود. این مشتریان هستند که با خرید خدمات و کالا و وفاداری به سازمان ها، باعث پایداری آن ها می شوند. سازمان هایی که مشتری خود را در اولویت قرار می دهند، همواره به فکر آسایش و راحتی مشتریان خود هستند.

فرهنگ استفاده از فناوری اطلاعات علاوه بر مزایای رقابتی فراوانی که در ابعاد مختلف برای یک سازمان ایجاد می کند، از فرهنگ مشتری مداری نیز نشات می گیرد؛ به مشتری باید در اسرع وقت، خدمات موردنظر او را ارایه کرد.
در این میان سازمان هایی هستند که مشتری محور نیستند و حتی بدتر از آن، از مشتریان خود برای انجام وظایفی که اصولا سازمان باید انجام دهد، بهره کشی می کنند. 
به عنوان مثال، در یک سازمان که خدمتش برای مشتری حائز اهمیت است و فرآیند کار در شعبه های مختلف انجام می شود، مسوولیت انتقال نامه بین شعبه های آن سازمان، بر عهده مشتری قرار می گیرد. این شرایط، بستر ظهور مشکلات مختلفی همچون تغییر در متن نامه توسط کلاهبرداران را نیز فراهم می کند. درحالی که در صورت وجود سیستم IT موثر و کارآمد، این فرآیند بر عهده خود سازمان است.
سازمانی که از مشتری خود بهره کشی می کند و مشتری را در ادارات مختلف سازمان از این طبقه به آن طبقه می فرستد تا در این میان مشتری را عذاب دهد و به نوعی بر کم کاری و نابهره وری خود سرپوش بگذارد، مشتری محور نیست. 
این سازمان مبتلا نوعی سادیسم سازمانی شده است و از عذاب دادن مشتریان خود لذت می برد.
سازمان هایی که دچار این بیماری شده اند، نیاز به درمان دارند. راه درمان این بیماری سازمانی، در اولویت قرار دادن مشتری در تمامی امور است. وقتی مشتری به اولویت نخست سازمان تبدیل شود، تصمیمات در راستای آسایش، راحتی و خوشحالی او گرفته می شود. وظیفه اصلی یک استارت آپ، خوشنود کردن مشتریان با استفاده از سهل ترین و سریع ترین روش های فناورانه است. پیاده سازی و اجرای مناسب راهکارهای فناوری اطلاعات، به عنوان اولویت اصلی و اساسی، ضمن ایجاد سهولت در انجام فرآیندهای سازمانی و ارایه خدمت نهایی به مشتریان، نشان دهنده میزان اهمیتی است که سازمان برای مشتریان خود قائل است. این یک تفاوت اساسی میان مدیریت سنتی و نگرش استارت آپی به ارایه خدمات و محصولات است. 
مدیر ارشد اجرایی بیدبرگ


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :