آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 194970
تاریخ انتشار : 16 آبان 1395 10:28
تعداد بازدید : 729

در صورت اجرا نشدن رجیستری

با ورود آیفون قانونی قاچاق رونق می گیرد

این روزها موضوع واردات قانونی آیفون داغ داغ است و ظاهرا تا اواخر هفته جاری نخستین پارت گوشی های آیفون توسط واردکنندگان قانونی وارد بازار کشور می شود. با این حال وارکنندگان معتقدند در صورتی که نظارتی بر بازار صورت نگیرد و رجیستری اعمال نشود، بازار قاچاق بیش از پیش رونق می گیرد.


ساحره چمنی
در حال حاضر حدود 18 شرکت مجوز واردات آیفون به بازار کشور را از سازمان حمایت از مصرف کننده دریافت کرده اند. گزارش ها حاکی است که شرکت ها با نظارت و کنترل دقیق سازمان حمایت از مصرف کننده مجوز واردات آیفون را دریافت کرده اند و همه شرکت ها موظف به ارایه 18 ماه گارانتی به همه گوشی هایی هستند که وارد بازار می کنند، بر این اساس درحالی که ارزش افزوده ای به این گوشی ها اضافه می شود، اما قیمت نیز به تبع آن بالا می رود و به این ترتیب قیمت گوشی های تازه وارد به بازار از قیمت گوشی های قاچاقی که هم اکنون در بازار موجود است، بیشتر خواهد بود. 
یک واردکننده قانونی گوشی گفت: به این ترتیب اگر همچنان جنس قاچاق در بازار موجود باشد و نظارتی بر این موضوع صورت نگیرد، از آنجا که مشتریان عموما به دنبال جنس ارزان قیمت هستند، بازار قاچاق قطعا رونق می گیرد و به این شکل همه تلاش دولت و شرکت هایی که مدت هاست در زمینه واردات گوشی از مجاری قانونی اقدام کرده اند، از بین می رود و شرکت ها قدرت رقابت با قاچاقچی را نخواهند داشت. بنابراین لازمه واردات قانونی گوشی ها، اجرای طرح رجیستری است.
به گفته واردکنندگان در صورت واردات کالا به شکل قاچاق، فقط قاچاقچی نفع می برد و در صورتی که این کالا از مجاری قانونی وارد شود، به مجموعه ای نیاز است و به این شکل شغل های جدید ایجاد می شود و نه تنها سودی به دولت می رسد، بلکه افراد و سازمان های بسیاری از این قضیه ذی نفع خواهند شد.
از سوی دیگر خریدار هم متضرر نمی شود، زمانی که کالا به شکل قاچاق به دست مشتری می رسد، هیچ ارگانی پاسخگوی مشکل کالایی که به دست خریدار رسیده، نیست، در غیر این صورت مشتری می داند که جایی برای رجوع وجود دارد و می تواند مشکلات پیش آمده برای کالایش را رفع کند.
براساس گزارش واردکنندگان، شرکت هایی که مجوز واردات آیفون را دریافت کرده اند و در لیست واردکنندگان رسمی قرار گرفته اند، براساس گزینش های خاصی صلاحیت واردات محصولات اپل را به دست آورده اند و لازم بود بخش خدمات پشتیبانی و گارانتی داشته باشد و همه این بخش ها بررسی شده است.
واردکنندگان معتقدند، لازم است در بازار فرهنگ سازی شود و مردم یاد بگیرند که کالای قاچاق و ارزان صرفا سود اقتصادی برای شان ندارد، بلکه این موضوع باعث می شود که کالای نامرغوب به دست شان برسد و هیچ جایی پاسخگوی مشکلات پیش آمده برای کالای خریداری شده نیست. 
حتی اگر دولت جرایمی را برای خرید کالای قاچاق در نظر بگیرد، ممکن است مشتریان به خرید کالای قانونی اقدام کنند و صرفا به دنبال خرید محصول ارزان قیمت نباشند؛ چرا که کالاهای ارزان قیمت هم بی دلیل ارزان به دست مشتری نمی رسند در بسیاری از موارد کالاهایی که به شکل قاچاق وارد کشور می شود، ممکن است تجهیزات جانبی اصل آن مثل آداپتور و کابل با کالای تقلبی جابه جا شده و به این شکل مشکلاتی مانند داغ یا منفجر شدن گوشی را در پی داشته باشد. 


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :