آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 194971
تاریخ انتشار : 16 آبان 1395 10:28
تعداد بازدید : 730

مدیرکل فناوری اطلاعات گمرک:

امکان اظهار الکترونیکی کالا قبل از ورود به کشور فراهم شد

مدیرکل فناوری اطلاعات گمرک گفت: در گمرک ایران شرایطی فراهم شده تا زمانی که فرد تصمیم می گیرد کالا وارد کند، می تواند اطلاعات را پیش از ورود کالا به کشور به صورت الکترونیکی اظهار کند.

 فناوران- هایده باقری پور افزود: قبل از اینکه محموله از کشور مبدا حرکت کند، شرکت های حمل ونقل بین المللی ازجمله حمل ونقل دریایی، هوایی یا زمینی باید اطلاعات شان را پیش از رسیدن کالا به مرزهای کشور برای ما ارسال کنند.
مدیرکل دفتر فناوری اطلاعات و ارتباطات گمرک گفت: این اقدام باعث می شود اطلاعات اولیه را از کشور مرجع دریافت کرده و بتوانیم مدیریت ریسک و همچنین ارزیابی اطلاعات را با شرایط بهتری انجام دهیم.
وی اضافه کرد: با این روش فرد پیش اظهاری اش را از طریق پنجره واحد تجارت فرامرزی انجام می دهد و اگر هم احتیاج به مجوزهایی داشته باشد، این اطلاعات به صورت کاملا اتوماتیک به سمت سازمان های مجوزدهنده ارجاع و پاسخ های آنها با شرح و توصیف مرتبط به گمرک برمی گردد، پس از آن براساس کنترل هایی که انجام می شود مسیرها به صورت هوشمند مشخص می شود که شامل سبز، زرد و قرمز است و ریسک و شاخص های مشخص شده در آن بخش انجام می شود.
این مقام مسوول در ادامه گفت: مسیر سبز به این معنی است که صاحب کالا می تواند بدون کنترل های فیزیکی مراحل تشریفات را انجام بدهد و ترخیص اتفاق بیفتد که بیشتر برای کالاهای اساسی، مواد اولیه، تشریفات صادرات و مواردی که خوشنام هستند یا فعالان مجاز اقتصادی هستند اتفاق می افتد. در مسیر زرد فقط کنترل اسنادی اتفاق می افتد و در مسیر قرمز کنترل فیزیکی کامل درباره این کالاها انجام می شود.
باقری پور ادامه داد: همه کارها به صورت سیستمی بوده و اظهارکننده بدون نیاز به مراجعه به گمرک کارش را انجام می دهد، به این دلیل که کارشناس به صورت کاملا تصادفی و اتفاقی بین تمام کارشناسان گمرک انتخاب می شود، عملیات تشریفات را انجام می دهد و تشریفات به مرحله صدور پروانه گمرکی می رسد که در همین حال تمام سازمان های همجوار گمرک از این امر باخبر شده و اطلاع رسانی از طریق پیام هایی که به صورت سیستمی برایشان ارسال می شود، صورت می گیرد با این مضمون که محموله آماده ترخیص است. 


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :