آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 194981
تاریخ انتشار : 16 آبان 1395 10:54
تعداد بازدید : 828

دبیر کل بانک مرکزی خبر داد:

پایش چک‎های بین بانکی با راه‎اندازی چکاوک 2

تابستان سال 1394 «جشن پرواز چکاوک» در بانک مرکزی با حضور اسحاق جهانگیری، معاون اول رییس جمهور، اعضای شورای پول و اعتبار، مدیران عامل و کارشناسان شبکه بانکی برگزار شد تا بالاخره‎ بعد از مدت‎ها وعده و اجرای آزمایشی از دی ماه سال 93، پروژه چکاوک یا همان سامانه الکترونیکی پرداز چک در نظام بانکی کشور راه‎اندازی شود. حالا بعد از گذشت حدود یک سال و دو ماه از این زمان، محمود احمدی، دبیر کل بانک مرکزی در گفت وگو با روابط عمومی بانک مرکزی از این طرح دفاع کرده و وعده راه‎اندازی «چکاوک 2» برای پایش چک‎های بین بانکی را هم داده است.

فناوران- احمدی با بیان دستاوردهای این طرح از ایجاد برخی سوء تفاهم‎ها در این باره هم گلایه کرده است. یکی از از سوء تفاهم‎ها این است که در برخی محافل خبری از سامانه چکاوک به عنوان مقصر افزایش رقم و تعداد چک‎های برگشتی یاد می‎شود و دبیر کل بانک مرکزی با رد این ادعا در این باره توضیح داده است. 
امکان رهگیری لحظه‎ای وضعیت چک‎های اشخاص، اتصال برخط به اطلاعات و سوابق مشتریان، ابلاغ سریع چک‎های برگشتی، تسریع در فرآیند تسویه چک و شفاف‎سازی و امکان نظارت متمرکز بر نحوه و حجم تبادل چک‎های اشخاص ازجمله کارکردهایی است که برای سامانه چکاوک از سوی بانک مرکزی برشمرده می‎شود. 
 احمدی می‎گوید: شیوه سنتی مورد اجرا برای تبادل و تهاتر چک ها به همراه تحمیل هزینه های فراوان نگهداری و برپایی تعداد زیادی اتاق پایاپای در سراسر کشور و هزینه های غیرمستقیم آن، کندی فرآیند و رویه و روال های مربوطه و سایر موارد، شکایات متعدد مردم، کسبه و حتی خود بانک ها را به دنبال داشت به گونه ای که در گزارش های نهادهای نظارتی و امنیتی نیز از چک به عنوان معضل آینده تعبیر می شد و مجلس شورای اسلامی نیز خواستار اقدام جدی و عاجل بانک مرکزی در این حوزه بود. همه این مسایل باعث شد بانک مرکزی این طرح را اجرایی 
کند. 

 افزایش چک برگشتی ربطی به چکاوک ندارد
دبیر کل بانک مرکزی درباره ادعاهایی که افزایش چک‎های برگشتی را به سامانه چکاوک مرتبط می‏داند، می‏گوید: تعداد چک های برگشتی به شرایط رونق و رکود اقتصاد بستگی دارد که برای تحلیل این موضوع، بهتر است تعداد چک‎های برگشتی را به عنوان یک شاخص قلمداد نکنیم بلکه نسبت چک‎های برگشتی به کل چک‎ها و نسبت مبلغ چک‎های برگشتی به مبلغ کل دارای اهمیت فراوانی است نه تعداد چک‎های برگشتی.
 به گفته او هنگامی که تولید ناخالص داخلی یا نقدینگی دو برابر می شود، درواقع اقتصاد دو برابر بزرگ تر شده است. بنابراین، تعداد و مبلغ چک‎ها هم در مبادلات بیشتر می‎شود و به دنبال آن تعداد چک‎های برگشتی نیز افزایش می‎یابد.
احمدی می‎افزاید: آمارهای چکاوک باید با خود چکاوک مقایسه شود نه آمارهای اتاق پایاپای به دلیل اینکه در اتاق پایاپای آمارها به روز و قابل اتکا نبود حتی با تاخیر 10 روزه ثبت می شد که طی این مدت، برخی چک‎های برگشتی بار دیگر وصول و از آمار کل چک‎های برگشتی کسر می شد ولی در چکاوک، خط کش ما قدری دقیق‎تر و روزآمدتر است و دلایلی که منجر به برگشت یا عودت چک می‎شود نیز بیشتر از حالت سنتی پذیرش و پردازش چک است. بنابراین، باید به این دو سیستم به عنوان دو ظرف جداگانه توجه شود.
  چکاوک 2 در راه است 
دبیر کل بانک مرکزی با بیان اینکه چک‎های درون بانکی بی درنگ در سامانه بانکداری متمرکز هر بانک پردازش می‎شود و نیازی به تسویه بین بانکی ندارد، می‏گوید: قرار است به دلایل نظارتی و شفافیت آماری، پردازش چک‎های درون بانکی هم در نسخه «چکاوک2» پس از توسعه آن در دستور کار قرار گیرد. هدف نهایی چکاوک پس از پوشش چک های درون بانکی و راه‎اندازی سامانه صدور یکپارچه الکترونیکی دسته چک (صیاد) به منظور استانداردسازی دسته چک ها، انتشار چک به صورت کاملا الکترونیکی خواهد بود و در این راستا، لازم است بسترهای سخت افزاری و حقوقی لازم همچون امضای دیجیتال فراهم شده باشد که این امر مقوله‎ای متفاوت است.
 وی در پاسخ به این سوال که طرح چکاوک تا چه حد به اهداف تعیین شده دست یافته است، می‏گوید: نگاهی اجمالی به دستاوردهای چکاوک برای مردم، بانک ها و بانک مرکزی گویای بزرگی این طرح ملی است. تسریع در فرایندهای کاری، عدم اشتغال غیرضرور پرسنل که منجر به ارزش افزوده خاصی نمی شد، پیشگیری از تحمیل هزینه های بسیار بالا و فراوان به شبکه بانکی و حتی مردم به دلیل تاخیر در دریافت وجوه چک ها، کاهش مخاطرات برای مردم و بانک ها با استفاده از بسترهای ارتباطی امن، ارایه اطلاعات آماری و عملکردی منسجم برای بانک مرکزی و بانک ها و موارد عدیده دیگر در چکاوک، نشان دهنده اهمیت و ارزش این طرح ها بوده و در زمره اقدامات کم سابقه ، بزرگ و موثر در کشور تلقی می شود که امیدواریم به ویژه پس از عملیاتی شدن فازهای بعدی طرح برای تمامی آحاد جامعه ملموس خواهد بود و اعتماد و اعتبار را بار دیگر به چک باز خواهد گرداند. 


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :