آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 195345
تاریخ انتشار : 19 آبان 1395 11:21
تعداد بازدید : 2519

همه راه هایی که برای انتقال وجه داریم

همه راه هایی که برای انتقال وجه داریم

چک بین بانکی
یکی از روش های انتقال وجه که بیشتر درباره انتقال و جابه جا کردن منابع بالا کاربرد دارد و امنیت آن هم بیشتر است، چک بین بانکی چکی است که طبق درخواست مشتری توسط بانک بر عهده سایر بانک ها با استفاده از رمز صادر می شود. وجه چک های بین بانکی نقداً قابل پرداخت  نیست و باید به حساب متقاضی در بانک منظور شود. چک بانکی بر عهده سایر بانک ها در صورتی توسط بانک صادر می شود که ذی نفع در بانک پرداخت کننده وجه دارای شماره حساب باشد. چک مزبور در وجه بانک مورد نظر و جهت واریز به حساب درخواست شده توسط متقاضی صادر می شود. نکته مهم در این مورد این است که این چک ها در صورت سرقت یا گم شدن به هیچ وجه قابلیت نقد شدن ندارد. 
2-  ساتنا (سامانه تسویه ناخالص آنی)
 استفاده از سامانه ساتنا هم روش دیگری است که عموما برای شرکت ها کاربرد دارد و سامانه الکترونیکی است که پردازش و تسویه تراکنش های بین بانکی و دستور پرداخت های فوری را به صورت انفرادی و آنی انجام می دهد. این سامانه به مشتریان بانک امکان می دهد با مراجعه به شعب خود یا از طریق اینترنت بانک حواله هایی با مبلغ بیش از ۱۵۰ میلیون ریال به هر حسابی در هر بانکی انتقال دهند. نکته مهم در این باره این است که انتقال وجوه بالای 15 میلیون تومان با محدودیت هایی همراه است که در این مورد این محدودیت ها کاهش می یابد. 
3- سامانه پایا
 این روش هم روش پرداخت الکترونیکی برای پرداخت خرد و کوچک است. بر خلاف ساتنا که پرداخت آنی انجام می شود، پایا با تاخیر یک یا دو ساعته این کار را انجام می دهد. سقف انتقال برای پایا مبلغ ۵۰ میلیون تومان است. انتقال وجه هم در سامانه ساتنا و هم در سامانه پایا بدون دریافت کارمزد از سوی بانک ها انجام می شود. 
4- چکاوک (سامانه انتقال تصویر چک)
این روش البته بیشتر یک سامانه درون بانکی است. مشتریان می توانند چک هایی را که دارند، به اصطلاح به حساب بخوابانند یا کلر کنند. پیش تر این نقل و انتقال به صورت فیزیکی انجام می شد و معمولا زمان بر بود. 
عملکرد سامانه چکاوک بسیار ساده است. کل فرآیند به این صورت است که مشتری چک را به بانک خود تحویل می دهد. شعبه تحویل گیرنده چک پس از اسکن چک، تصویر چک را به همراه برخی اطلاعات نظیر شماره حساب و نام ذی نفع یا به صورت دستی یا با استفاده از بارکد خوان به سامانه منتقل کرده و پس از تایید شعبه تصویرچک به همراه اطلاعات مورد نیاز به بانک بدهکار منتقل می شود.
شعبه پرداخت کننده پس از کنترل اطلاعات و کنترل موجودی حساب مشتری در صورت کفایت حساب، چک را پاس کرده و در غیر این صورت در سامانه اعلام عدم کفایت موجودی می کند. بانک بستانکار نیز بر اساس نتیجه اعلام شده توسط بانک بدهکار وجه مورد نظر را به حساب مشتری واریز می کند.
5- شبکه شتاب
شتاب یا شبکه تبادل اطلاعات بین بانکی یک شبکه الکترونیکی بانکی فراگیر در ایران است که توسط بانک مرکزی در سال ۱۳۸۱ ایجاد شد و در حال حاضر عمدتا دستگاه های خودپرداز و pos بانک ها به آن متصل هستند. سقف انتقال وجه در شبکه شتاب با دستگاه های خودپرداز ۳ میلیون تومان در شبانه روز است. البته مشتریان می توانند برای انتقال وجه بیشتر از طریق این سیستم که به سیستم انتقال کارت به کارت هم در نزد مشتریان شهرت دارند، به شعبه بانک مراجعه و فرمی پر کنند. در این صورت محدودیتی در انتقال وجه وجود دارد و پرداخت وجه هم آنی است. در این روش به ازای هر یک میلیون تومان 500 تومان کارمزد دریافت می شود. 


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :