آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 195484
تاریخ انتشار : 22 آبان 1395 11:0
تعداد بازدید : 1101

از 20 هزار تا 70 هزار میلیارد تومان

درآمد بخش ارتباطات ایران در 5 سال 3/5 برابر می شود

معاون سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی درآمد کشور از محل ارتباطات را در سال ۹۴ حدود ۲۰ هزار میلیارد تومان عنوان کرد و گفت: این درآمد تا ۴ سال دیگر به ۷۰ هزار میلیارد تومان می‎رسد.

فناوران- صادق عباسی شاهکوه در تشریح وضعیت بازار ارتباطات کشور گفت: بررسی وضعیت بازار نشان می‎دهد درآمد حاصل از ارتباطات کشور از ۲۰ هزار میلیارد تومان در پایان سال ۹۴ به حدود ۷۰ هزار میلیارد تومان در پایان سال ۹۹ می رسد که بخش اعظم این درآمد به دیتا اختصاص دارد.
وی افزود: به بیان دیگر بخش دیتا در پایان سال ۹۹ حدود ۲۷ درصد از درآمد حوزه ارتباطات را به خود اختصاص خواهد داد. این رقم تا پایان سال ۹۴ حدود ۵ درصد بوده است.
معاون بررسی های فنی و صدور پروانه رگولاتوری با بیان استقبال مشترکان از دیتای موبایل گفت: حتی پیش بینی می شود که حوزه ارتباطات زودتر از سال ۹۹ به این نقطه درآمدی برسد. شرایط موجود نه تنها می تواند برای سه اپراتور تلفن همراه درآمدزا باشد بلکه فضای خوبی را نیز برای فعالیت اپراتورهای مجازی (MVNO) فراهم می کند.
وی گفت: مقایسه تناسب تغییرات حوزه ارتباطات در کشورهای اروپایی نیز نشان می دهد رشد درآمد دیتا بر درآمد حاصل از صوت و پیامک پیشی گرفته است و بازار صوت و پیامک از نظر عددی رشد ثابتی داشته و از حدود ۱۴ هزار میلیارد تومان در پایان سال ۹۴ به ۲۴ هزار میلیارد تومان در پنج سال آینده خواهد رسید.
عباسی شاهکوه گفت: با این حال درآمد حاصل از حوزه دیتای موبایل با رشد ۱۸ برابری از حدود هزار میلیارد تومان در پایان سال ۹۴ به حدود ۱۸ هزار میلیارد تومان در پایان سال ۹۹ می رسد.
وی با بیان اینکه بخش دیتا پتانسیل بالایی برای گسترش دارد، گفت: اپراتورهای MVNO باید به سمت فعالیت در حوزه دیتا بروند چرا که حوزه صوت و پیامک تقریباً اشباع شده و جایی برای فعالیت ندارد. معاون بررسی های فنی و صدور پروانه رگولاتوری در تشریح وضعیت بازار تلفن همراه کشور گفت: تعداد کل مشترکان تلفن همراه درحال حاضر ۷۶ میلیون نفر و ضریب نفوذ آن در کشور ۹۵ درصد است.
وی افزود: این در حالی است که تعداد مشترکان 3G و 4G، حدود ۱۹ میلیون نفر و ضریب نفوذ آن ۲۳ درصد است و این شکاف بزرگ در این حوزه، هم از نظر تعداد مشترکان و هم درآمد سرویس های مبتنی بر دیتا فرصت مناسب و پتانسیل خوبی برای فعالیت اپراتورهای MVNO است.
عباسی شاهکوه با بیان اینکه پس از اعطای مجوز ارتقای شبکه اپراتورها به نسل ۳ و بالاتر، حدود ۱۵ هزار سایت 3G و ۴ هزار سایت 4G در کشور نصب شده است، افزود: پوشش اپراتورها در زمینه نسل ۳ و ۴ به سرعت در حال گسترش است و این حوزه مانند معدنی است که اپراتورهای MVNO می توانند با ارایه سرویس های جدید بر بستر آن درآمد خوبی استخراج کنند.
وی سرویس ویدیو را یکی از این سرویس ها عنوان کرد و گفت: درحال حاضر سهم ویدیو از دیتای بازار در دنیا حدود ۸۰ درصد است درحالی که در کشور ما این سهم صفر بوده و آینده روشنی را در بخش دیتا به ویژه دیتای موبایل نوید می دهد.
معاون سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی با بیان افزایش پهنای باند کشور به حدود ۵۰۰ گیگابیت برثانیه و رشد نسبت ترافیک داخلی از ۱۰ درصد به ۴۵ درصد در کشور گفت: با توجه به تمرکز روی شبکه ملی اطلاعات در داخل کشور، رشد سرویس های الکترونیکی و گسترش پهن باند، فرصت های زیادی برای فعالیت در بخش اپراتورهای مجازی فراهم شده و در این مسیر رگولاتوری نیز موظف است موانع را برطرف کند.
وی ورود اپراتورهای MVNO را یکی از برنامه های رگولاتوری برای تقویت فضای رقابتی سالم و افزایش حجم بازار ارتباطات توصیف و اظهار امیدواری کرد این اقدامات زمینه توسعه دسترسی مردم به خدمات ICT و افزایش کیفیت خدمات را فراهم کند.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :