آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 195485
تاریخ انتشار : 22 آبان 1395 11:1
تعداد بازدید : 1018

علت ناکارآمدی فیلترینگ هوشمند از نظر دبیر شورای عالی فضای مجازی

دبیر شواری عالی فضای مجازی گفت: در رابطه با پاکسازی فضای مجازی چاره ای جز فیلترینگ هوشمند نداریم و این برنامه باید موفق شود.

فناوران- سید ابوالحسن فیروزآبادی، دبیر شورای عالی مجازی با بیان امنیت در فضای مجازی گفت: امنیت فضای مجازی در دنیا شکننده است مانند اتفاقاتی که در انتخابات اخیر آمریکا رخ داد و هکرها نقش برجسته ای در به هم زدن فضا داشتند. دنیا برای تامین امنیت فضای مجازی با چالش مواجه است.
وی درباره امنیت در فضای مجازی ایران ادامه داد: امنیت فضای مجازی در ایران به طور متوسط قابل قبول است. نهادهای امنیتی شکل گرفته و در همه سازمان های دولتی واحدی به نام حراست IT وجود دارد و اقدامات اخیری که توسط آمارتورها صورت گرفت، به خوبی مدیریت شد، ولی این به معنای آن نیست که شاهد حوادث امنیتی نخواهیم بود.
دبیر شورای عالی فضای مجازی درباره فیلترینگ هوشمند گفت: برای پاکسازی هوشمند فضای مجازی دستگاه های مختلفی مورد بحث قرار گرفتند و میزان کارایی این دستگاه ها در دو سال اخیر بهبود پیدا کرده است، اما متناسب با آن تولید اطلاعات غیراخلاقی نیز گسترش داشته است.
فیروزآبادی ادامه داد: فیلترینگ هوشمند به طور خاص در جلسات شورا تصویب نشده است، اما یکی از زیرمجموعه های شبکه ملی است که مشخصات این شبکه در شورا در حال تصویب است.
 آخرین وضعیت شبکه ملی اطلاعات
دبیر شورای عالی فضای مجازی با اعلام اتمام سند شبکه ملی اطلاعات در جلسه آینده این شورا گفت: مواردی همچون مشخصات شبکه به لحاظ استقلال، مدیریت بومی شبکه، برخورداری زیرساخت های کشور از شبکه های اختصاصی و نحوه اتصال شبکه های اختصاصی در داخل کشور به شبکه ملی و خصوصیات و استانداردهای آنها را در این سند تعیین کردیم.
به گفته فیروزآبادی، تعریف کاملی از شبکه ملی به همراه نحوه ارایه مدل های اقتصادی موجود در شبکه ارایه شده است تا اهدافی همچون گسترش شبکه ملی و افزایش گرایش مردم به استفاده از خدمات قابل ارایه روی شبکه ملی محقق شود.
دبیر شورای عالی فضای مجازی گفت: بعد از نهایی شدن سند شبکه ملی اطلاعات، طرح کامل فنی توسط وزارت ارتباطات ارایه خواهد شد تا سند وارد مرحله عملیاتی شود.
وی به پیش بینی نزدیک به 23 تا 24 نظام در شبکه ملی اطلاعات پرداخت و گفت: شورای عالی فضای مجازی نظارت خواهد کرد که وزارت ارتباطات به عنوان مجری بتواند با همکاری سایر دستگاه ها در کشور این نظام ها را در شبکه ملی اطلاعات، پیاده سازی کند.
فیروزآبادی، کمک و حمایت از توسعه شبکه های اجتماعی بومی در کشور را از دیگر رویکردهای جدی و فعالیت های در دست اقدام شورای عالی فضای مجازی اعلام کرد.
وی از موتورهای جست وجوی بومی به‎عنوان یکی از نظام های تعیین‎شده در شبکه ملی اطلاعات نام برد و گفت: یکی از نظام های این شبکه به موضوع موتورهای جست وجوی مکان‎محور اختصاص یافته است و هم‎اکنون وزارت ارتباطات از دو طرح ملی پارسی جو و یوز حمایت می‎کند.
دبیر شورای عالی فضای مجازی همچنین از حمایت این شورا از تمام کسانی که ماژول های موتور جست وجو را فراهم کنند، خبر داد.
 ضرب الاجل تلگرام پیشنهاد بود نه مصوبه
دبیر شورای عالی فضای مجازی همچنین گفت: تصمیم گیری درباره لزوم انتقال سرور شبکه های اجتماعی خارجی به داخل کشور در جلسات آینده این شورا انجام می شود.
فیروزآبادی درباره الزام شورای عالی فضای مجازی به وزارت ارتباطات مبنی بر مهلت یک ساله برای انتقال سرور شبکه های پیام رسان خارجی ازجمله تلگرام به داخل ایران گفت: این موضوع مصوبه شورای عالی فضای مجازی نبوده و تنها در حد یک بحث و پیشنهاد در این شورا مطرح شد.
دبیر شورای عالی فضای مجازی گفت: موضوع انتقال سرورهای شبکه های اجتماعی خارجی به داخل ایران هنوز تصمیم گیری نشده است و قرار است در جلسات آینده شورای عالی فضای مجازی درباره آن تصمیم گیری شود.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :