آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 195488
تاریخ انتشار : 22 آبان 1395 11:4
تعداد بازدید : 636

پیش‌بینی افزایش نرخ دلار به 4 هزار تومان بازار کامپیوتر را به هم ریخت

کارکرده ها عزیز می شوند

در پی انتشار پیش بینی رییس کل سابق بانک مرکزی در رابطه با افزایش نرخ دلار آزاد و رسیدن آن به رقم 4 هزار تومان در سال جدید، بازار خرید و فروش کامپیوتر که همیشه مستعد پاسخ و واکنش های سریع به اتفاق و اخبار است، با افزایش قیمت به این موضوع واکنش نشان داد.

فناوران- البته بهانه فعالان بازار برای رشد قیمت کالاها گرانی دلار عنوان شده است، اما برخی از فعالان بازار از خرید و فروش کالا خودداری کرده و به امید گران تر شدن کالاها از فروش کالا خودداری می کنند.
این موضوع سبب شد ان دسته از خریدارانی که قصد خرید دارند اما توان خرید ندارند، از کاهش قیمت ها در آینده نزدیک ناامید شوند و به سمت کالاهای کارکرده بروند.
به گفته کارشناسان روشن ترین پیش بینی از بازار کامپیوتر در آینده نزدیک رشد تقاضا برای کالاهای کارکرده است.
به گفته آنها، تجربه ثابت کرده است که وقتی خریداران از کاهش قیمت ناامید می شوند، به سمت کالاهای کارکرده می روند و این اتفاق درباره کالاهای پرمخاطب و گران قیمتی چون نوت بوک محسوس تر است. اما خریداران باید هنگام خرید نوت بوک های کارکرده به نکاتی توجه کنند.
شریفی یک کارشناس بازار در این زمینه می گوید: توصیه ما به عنوان کارشناس این است که سراغ نمونه های کارکرده نروند، اما اگر شرایط به صورتی است که چاره ای جز خرید نوت بوک کارکرده نیست، خرید دستگاهی با عمر کمتر از دو سال است. چرا که عمر مفید یک نوت بوک در حالت عادی چهار سال است و بیشتر نوت بوک های کارکرده موجود در بازار عمری بیش از 4 سال دارند که به معنی پایان دوره کاربری آنهاست. به همین دلیل توصیه ما این است که نوت بوکی خریداری کنند که حداقل دو سال کاربری بدون دردسر را برای آنها تضمین کند.
وی اقزود: مورد دیگر این است که درباره نوت بوک تحقیق و بررسی کنند و در صورت لزوم نوت‎بوک را به یک تعمیرکار بسپارند تا آن را مورد بررسی قرار دهد. یک تعمیرکار حرفه ای به خوبی می تواند متوجه شود که کدام قطعه دستگاه تعمیر یا تعویض شده است و اطلاعات خوبی درباره نوت بوک به خریدار بدهد.
این کارشناس افزود: نکته دیگری که خریداران نوت بوک های کارکرده باید به آن توجه کنند، این است که پس از خرید نوت بوک کارکرده یک باتری و شارژر جدید برای آن خریداری کنند. چرا که معمولا عمر مفید باتری نوت‎بوک حدود یک و نیم تا دو سال است و یک باتری معیوب می تواند کاملا کاربری نوت بوک را به عنوان یک کامپیوتر قابل حمل زیر سوال ببرد.
به گفته این کارشناس، دریافت فاکتور و نگهداری آن تا پایان کاربری موضوع مهم دیگری است که خریداران یک نوت بوک کارکرده نباید آن را فراموش کنند. چرا که برخی از نوت بوک های کارکرده نمونه های سرقتی هستند که در صورت عدم دریافت فاکتور خرید و نگهداری آن، ممکن است خریدار را به دردسر بیندازد.
کارشناسان با بیان این مطلب که خرید نوت بوک کارکرده بدون دردسر نیست، گفتند: ترجیح این است که خریداران یک نوت بوک آکبند ولو ارزان قیمت خریداری کنند. زیرا خرید نوت بوک کارکرده صرفه اقتصادی ندارد و به قولی صاحب آخر این دستگاه کارکرده، شخص خریدار است.بررسی ظاهری دستگاه، بررسی پورت و سی دی درایو دستگاه و سایر قسمت های دستگاه از توصیه هایی است که کارشناسان به خریداران نوت بوک های کارکرده دارند.
فعالان بازار هم با بیان طولانی شدن روند رکود حاکم بر بازار کامپیوتر و به ویژه نوت‎بوک اعلام کردند که پیش بینی رونق بازار نوت‎بوک های کارکرده بعید نیست و به نظر می رسد، پنج ماه پایانی سال، دوران رونق بازار کارکرده فروش ها باشد.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :