آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 195498
تاریخ انتشار : 22 آبان 1395 11:16
تعداد بازدید : 578

قواعد بازی تغییر کرده است

علی شمیرانی- از روز چهارشنبه تاکنون که نتایج انتخابات ریاست جمهوری آمریکا اعلام شده، همچنان تنور اخبار این موضوع داغ است و فعالان هر حوزه ای به دنبال خواندن تحلیل هایی از چرایی و تاثیرات این انتخابات هستند.

البته عطش به دانستن و خواندن تحلیل ها کاملا قابل درک است؛ چراکه این بار اتفاق متفاوتی رخ داد. معروف و البته مستند است که مردم آمریکا به شدت تحت تاثیر رسانه ها، نظرسنجی ها و البته شبکه های اجتماعی هستند و این تاثیر به حدی است که از رفتار اجتماعی گرفته تا رژیم غذایی و حتی نحوه تصمیم گیری مردم آمریکا را تبلیغات و رسانه های این کشور تعیین می کنند.
منظور از رسانه فقط نشریات نیستند و از هالیوود تا بازی ها و تبلیغات محیطی و شبکه های اجتماعی را دربر می گیرند و چیزی که تحلیلگران سیاسی را غافلگیر کرده، نتیجه معکوس انتخابات است. چراکه تقریبا تمام رسانه ها، نظرسنجی ها، اخبار و نظرات شبکه های اجتماعی و حتی غول های هالیوود و سیلیکون ولی و در یک کلام تمام توان امپراتوری رسانه ای آمریکا از ابتدای رقابت های تبلیغاتی انتخابات این کشور، به نفع کلینتون و به زیان ترامپ به صحنه آمدند؛ اما نتیجه به گونه ای دیگر رقم خورد.
با وجود آنکه تمام تمرکز امپراتوری مقتدر رسانه ای آمریکا روی نژادپرستی، ادبیات کلامی و دیدگاه ترامپ به زنان، مهاجران، مسلمانان و فقدان سوابق سیاسی وی جمع شده و کمتر کسی شانسی برای او متصور بود، برای نخستین بار در تاریخ آمریکا این فرمول رسانه ای جواب نداد. فضایی که رسانه های این کشور ایجاد کرده بودند‏، به حدی سنگین بود که حتی معدود طرفداران ترامپ هم جرات بیان اینکه حتی برای لحظه ای او از رقیبش جلوتر است را پیدا نکردند و هرکس چنین چیزی می گفت، متهم به نداشتن درک سیاسی حداقلی می شد.
آری آنچه مسلم است این که نمی توان گفت کارکرد رسانه ها، نظرسنجی ها و شبکه های اجتماعی در آمریکا به پایان رسیده، چراکه به هر حال ترامپ نیز با استفاده از همین ابزار ارتباطات جمعی توانست خود را به مردم آمریکا و جهان معرفی کند، اما نکته اینجاست که ظاهرا قواعد بازی تغییر کرده است و لزوما نظر، خواسته، تعداد و صدای بلند رسانه ها، حامیان برجسته و آنها که به اصطلاح رسانه ای، رهبران فکری جامعه هستند، به معنانی انطباق صددرصد با نتیجه انتخابات نیست.
حالا اگرچه تحلیلگران سیاسی (برای آنکه بیکار نمانند!) در حال تشریح چرایی این «پیروزی محال» هستند، اما به نظر نمی رسد با همان روش های سنتی بتوان این اتفاق را توضیح داد. پیروزی ترامپ نیازمند تحقیق عمیق و نظریه های جدید رسانه ای است.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :