آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 195526
تاریخ انتشار : 22 آبان 1395 11:50
تعداد بازدید : 637

برابر پارسی federate و مشتق هایش چیست؟

در بحث سیستم های توزیع شده مفهومی وجود دارد که در زبان انگلیسی برای آن واژه federated را به کار می برند.

یوسف امیری
برخی در زبان پارسی برای آن «فدرال» را به کار می برند که از نظر شکل دستوری غلط است و برابر مناسبی نیست. در این ستون به فعل federate و دیگر مشتق هایش می پردازم و برابرهای پارسی پیشنهاد می کنم. 
هرگاه دو یا چند سیستم نرم افزاری که هریک دارای پروتکل ها و استانده (استاندارد)های خاص خود باشند، تصمیم بگیرند همکاری کنند و نمای یکدست و یکسانی به کاربران خود عرضه کنند بدین مجموعه یک سیستم federated می گوییم. برای نمونه می توان چندین سیستم مدیریت پایگاه داده های گوناگون (مانند اوراکل و سایبس و مایکروسافت) داشت که هریک برای خود مستقل و خودگردان (autonomous) باشند اما کاربران یا دیگر سیستم هایی که با آنها ارتباط دارند، همه آنها را به‎صورت یک پایگاه داده ها ببینند یا اینکه کاربران پیام رسان شرکت یاهو با کاربران پیام رسان گوگل بتوانند به‎صورت یکنواخت ارتباط برقرار کنند.
واژه federated صفت مفعولی است از فعل federate که در زبان لاتین feoderare بوده که خود از واژه feodus ساخته شده است و درنهایت به *bheidh در زبان پوروا-هند-و-اروپایی می رسد به معنای «اعتماد». واژه feodus به معنای «پیمان و اتحاد» است و با واژه fides لاتین (در انگلیسی faith به معنای «ایمان» درواقع «پیمان با خداوند») هم‎خانواده است. صفت این واژه federal است به معنای «پیمانی، اتحادی» و منظور از حکومت federal درواقع حکومتی است که یکان ها یا واحدهای سیاسی گوناگون هم پیمان و متحد شده اند. در بحث نرم افزار هم درواقع سیستم های گوناگون با هم‏ پیمان همکاری می بندند.
پیشنهاد دکتر محمد حیدری ملایری برای federate فعل «هیاویدن» است که از «هیاو» (hiyav) در زبان طبری به معنای «با هم» ساخته شده است که شاید با hiθav در اوستایی به معنای «انجمن، پیمان، بستن، گرد هم آمدن» هم‎ریشه باشد (در آلمانی برابر federal را Bundes می گویند که با فعل bind انگلیسی و «بستن» پارسی هم‎خانواده است). بدین ترتیب برابرهای پارسی مشتق های federate انگلیسی چنین خواهند بود: فعل federate =  هیاویدن. صفت مفعولی federated = هیاویده. صفت نسبی federal =  هیاوی. نام federation =  هیاوش. صفت نسبی federative =  هیاوشی. صفت فاعلی federator = هیاوشگر، هیاونده. نام confederation =  هم هیاوش. 


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :