آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 195588
تاریخ انتشار : 23 آبان 1395 10:18
تعداد بازدید : 1329

توصیه‌های شرکت زیرساخت برای برقراری ارتباط در راهپیمایی اربعین

زیرساخت های ارتباطی ایران نیاز 4 میلیون زائر اربعین را جواب می دهد

شرکت ارتباطات زیرساخت با ساخت کلیپ و همچنین انتشار متن راهنما، به زائران اربعین توصیه های ارتباطی کرد.

ایسنا- امکاناتی مانند پوشش نسل ۳ و ۴ اینترنت در مرز ایران و عراق و ارایه وای فای رایگان در مسیر کربلا تا نجف از تسهیلات ایجادشده برای زائران اربعین حسینی است و البته در این میان زائران نیز وظیفه ای در قبال این امکانات بر عهده دارند و راه هایی نیز برای حداکثر بهره بردای آنها از تجهیزات ارتباطی وجود دارد.
مشکلاتی که پیش از این در ایام اربعین برای زائران ایجاد شده بود، تلنگری به مسوولان ارتباطی کشور زد تا برای حوزه های مهم برنامه ریزی کنند. همچنان که وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات نیز کمیته ای به نام کمیته اربعین تحت نظر شرکت ارتباطات زیرساخت تشکیل داد و بنا شد تمام ظرفیت ICT کشور در این زمینه بسیج شوند.

 ظرفیت برای چهار میلیون ایرانی
 امکانات فراهم شده مختص اربعین امسال توسط مسوولان داخل کشور، برای حدودا چهار میلیون زائر ایرانی پیش بینی شده و بخش عراقی نیز باید برای حدود ۲۵ میلیون زائر پیش بینی شده تسهیلات داشته باشد. اگر جمعیت مطابق با این آمار پیش برود، مشکلی وجود نخواهد داشت، اما در صورتی که جمعیت زائران از حد پیش بینی شده فراتر باشد، احتمال کمبود یا بروز مشکلاتی در تجهیزات مخابراتی وجود دارد، بنابراین همه افراد باید در حد لزوم از امکانات موجود استفاده کنند تا فرصت برقراری تماس برای تمامی زائران فراهم باشد.
شرکت ارتباطات زیرساخت در اقدامات صورت گرفته تلاش کرده تا فرهنگ لازم در جهت استفاده صحیح از اینترنت رایگان را در اختیار افراد قرار دهد. بدین ترتیب با بهره گیری از وسایل ارتباط جمعی مانند رادیو اربعین، صدا و سیما و شبکه های اجتماعی اطلاع رسانی انجام داده و همچنین کلیپ های ۳۰ ثانیه ای برای اطلاع رسانی در کمیته اربعین این شرکت تهیه شده و در شبکه های اجتماعی قرار گرفته است تا نحوه صحیح استفاده از امکانات را آموزش دهد.

 دانلود اطلاعات غیرضرور نکنید
 همان طورکه محمدجواد آذری، مدیرعامل شرکت ارتباطات زیرساخت گفته است، قطعا وای فای محدودیت هایی دارد و همه نمی توانند از اینترنت رایگان به صورت نامحدود استفاده کنند. هزینه ای که شده برای احساس امنیت و اتصال است که در مواقع ضروری اطلاع رسانی انجام شود و اینکه این امکانات به فضای سرگرمی تبدیل شود، مناسب آن فضا هم نیست.
بنابراین با توجه به محدودیت وای فای از دانلود اطلاعات غیرضروری مانند فیلم ها یا تصاویر سرگرم کننده خودداری کنید و از امکاناتی مانند اینترنت و وای فای رایگان حداکثر بهره برداری را برای مطلع کردن نزدیکان خود از شرایط موجود داشته باشید و این فرصت را در اختیار دیگران نیز قرار دهید.

 در ساعات کم ترافیک ارتباط برقرار کنید
معمولا به دلیل ترافیک ارتباطی و ساکن بودن جمعیت از ساعت شش تا ۱۲ شب، شبکه به نقطه اشباع می رسد. اکثر زائران ممکن است در ساعات پایانی شب که در حال استراحت هستند، اقدام به برقراری تماس یا ارتباط های اینترنتی کنند. درصورتی که ممکن است این کار در ساعاتی از روز که ارتباطات سبک تر است، راحت تر انجام شود.همچنین به دلیل جمعیت زیاد به‎خصوص در ساعات شب، شبکه وای فای کامل از شبکه خارج می شود و قابل استفاده نیست. برقراری تماس تلفنی نیز به دلیل اشباع خطوط ارتباطی در ساعات پایانی شب ممکن است با اختلال روبه رو شود، بنابراین توصیه می شود اگر قصد برقراری تماس با نزدیکان خود را دارید، در صورتی که به دلیل اشباع بودن ارتباطات، تلاشتان به نتیجه نرسید زمان دیگری را برای برقراری ارتباط امتحان کنید.

 امکانات ارتباطی مختص اربعین
در صورتی که پیش از این ارتباطات مستقیم با عراق نداشتیم و برای مکالمه بین دو کشور، نیاز به یک کشور ثالث برای جابه جایی اطلاعات بود که علاوه بر عدم تضمین امنیت و همچنین صرف هزینه، در کیفیت مکالمات نیز تاثیر می گذاشت، از سال گذشته نقاط اتصال شبکه های دو کشور ایران و عراق برقرار و در پنج نقطه مرزی، شبکه فیبر نوری به هم متصل شده و بدین ترتیب تمام ارتباطات بین دو کشور به صورت مستقیم برقرار شد.
 به گفته مسوولان اپراتورهای ارتباطی سعی کردند سایت های جدیدی احداث کنند و شاید بالغ بر ۱۰۰ سایت در نقاط مرزی برای پوشش نسل سوم و چهارم ایجاد شده و در استان های ایلام و خوزستان نیز نسل سه و چهار اینترنت را در طول مسیر پوشش دادند. همچنین مقرر است اپراتورها با ایجاد سایت در نقاط مرزی شلمچه، چزابه و مهران و با توجه به ازدحام جمعیت و معطلی در این نقاط وای فای ارایه دهند.
 رومینگ نیز از امکانات اپراتورهاست که در این ایام به صورت رایگان به کاربران عرضه می شود. بدین ترتیب اپراتورها تفاهم کردند در مدت یک هفته یا ۱۰ روز با یکدیگر رومینگ داشته باشند و اگر مشترکی از یک اپراتور در مسیری پوشش نداشت، اپراتور دیگری آن را پوشش دهد. در این فرآیند ۱۰ روزه بناست نسل سه و چهار هم این رومینگ را در مسیرهای منتهی به مرز در کشور داشته باشند و اپراتورها از ظرفیت های ایجادشده استفاده کنند.
ارایه وای فای رایگان از مسیر کربلا تا نجف از دیگر امکاناتی است که امسال برای زائران و همه مشترکان اپراتورها فراهم شده است. یک شرکت عراقی تمام مسیر را فیبرکشی کرده و نزدیک به ۱۰۰ کیلومتر فیبر نوری در این مسیر ایجاد شده و اپراتور اول ارتباطی کشور نیز کل ظرفیت حجم های ارایه شده را از اپراتور عراقی خریده و آن را برای این ایام رایگان کرده است.
همچنین نقاط خدمات رسانی، اطلاع رسانی و ستاد گمشدگان ازجمله خدماتی است که کشور عراق برای سرویس دهی به زائران ایجاد کرده است. این امکانات به صورت شبکه ای به هم متصل است و خدمات عمومی به صورت زیرساخت شبکه ای برای همه زوار ایجاد شده و بحث ملیت مطرح نیست. ستاد گمشدگان در نقاط مختلف اپلیکیشن و کیوسک ایجاد کرده و افراد گمشده می توانند با حضور در آنجا همراهان خود را پیدا کنند.
تسهیلاتی که برای اربعین ترتیب داده شده، معمولا از یک هفته قبل از اربعین آغاز شده و تا دو سه روز بعد از آن ادامه دارد و زائران می توانند در این مدت با رعایت نکات ذکرشده، حداکثر بهره برداری را از این فضا و امکانات داشته باشند.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :