آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 195589
تاریخ انتشار : 23 آبان 1395 10:21
تعداد بازدید : 901

رییس فرهنگستان زبان و ادب فارسی هشدار داد:

خط و زبان فارسی در فضای مجازی در حال نابودی است

رییس فرهنگستان زبان و ادب فارسی هشدار داد: اگر بی مسوولیتی هایی که در فضای مجازی نسبت به خط و زبان فارسی وجود دارد، ادامه پیدا کند، این دو میراث ارزشمند از بین خواهند رفت.

فارس - غلامعلی حداد عادل، رییس فرهنگستان زبان و ادب فارسی عصر جمعه در آیین اختتامیه نمایشگاه بیست و دوم مطبوعات، زبان فارسی را یکی از دو رکن اصلی ملت ایران و سرمایه و میراث بزرگ کشور دانست و گفت: فارسی ظرفی است که اندیشه نیاکان ما در آن جای گرفته است.
وی با بیان اینکه زبان فارسی ابزاری است که هم ارتباط ما را با سایر فارسی زبانان در دنیا و هم با کسانی که در این سرزمین زندگی می کردند و اندیشه خود را در قالب این زبان به یادگار گذاشته اند، ممکن می کند، گفت: پاسداری از این زبان وظیفه فردفرد ایرانیان و دولت و نظام و امری حاکمیتی است.
حداد عادل با بیان اینکه بخشی از این مسوولیت بر عهده فرهنگستان متبوعش است ولی مسایل این زبان فقط به مباحث علمی و استادانه منحصر نمی شود، رفتار رسانه ها را ازجمله مسائل سرنوشت ساز در حوزه زبان فارسی ذکر کرد و گفت: کار رسانه ها چه مکتوب، چه آنلاین و چه رادیویی و تلویزیونی و چه مجازی با زبان و کلام است؛ بنابراین باید بیشترین حساسیت را نسبت به این مقوله داشته باشند چرا که ابزار کارشان است.
وی با بیان اینکه اگر رسانه ها در پاسداری از زبان فارسی اهتمام نکنند، از فرهنگستان فارسی کاری ساخته نیست، گفت: ما قدرت اجرایی نداریم و سازوکاری که برای فرهنگستان پیش بینی شده، یک سازوکار علمی است و ما نمی توانیم در امور تمام کسانی که با زبان فارسی سروکار دارند، دخالت کنیم. 
حداد عادل خطاب به رسانه ها گفت: از نویسندگان اصحاب رسانه و مطبوعات انتظار داریم در استفاده از واژگان زبان فارسی دقت داشته باشند و این گونه نباشد که به محض اینکه یک لغت خارجی وارد شد، بی محابا آن را وارد زبان فارسی کنند، بلکه باید تلاش کنند برای آن معادل پیدا کنند. کاری که ما هم می کنیم. انتظار داریم رسانه ها از اقدامات فرهنگستان پشتیبانی کنند.
حداد عادل گفت: اگر فرهنگستان طبق قانون در استفاده از زبان فارسی بر سر در مغازه ها اصرار دارد، رسانه ها باید حساسیت نشان دهند و پشتیبانی کنند. مجموعه این اقدامات سبب می شود که زبان فارسی پاس داشته 
شود.
وی با بیان تقدیر از رسانه هایی که در پاکیزه نویسی زبان فارسی اهتمام داشته اند، گفت: خوشبختانه به من گزارش دادند که مطبوعات ورزشی امسال قواعد زبان فارسی را بیشتر رعایت کرده اند؛ این جایزه نشانه قدردانی فرهنگستان از مطبوعات است.
رییس فرهنگستان زبان و ادبیات فارسی گفت: در فضای مجازی خیلی چیزها از دست رفته که یکی از آنها خط فارسی و دیگری زبان فارسی است. 
وی از اصحاب رسانه دعوت کرد که در صورت تمایل برای حضور در کلاس های ویراستاری فرهنگستان زبان و ادب فارسی با این نهاد همکاری کنند. 


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :