آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 195602
تاریخ انتشار : 23 آبان 1395 10:38
تعداد بازدید : 850

صنعت فناوری از سیاست‌های ترامپ نگران است

کارزار «کلگزیت»

پیروزی دونالد ترامپ در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا دنیای شبکه های اجتماعی را درهم نوردید و کاربران شبکه های اجتماعی توییتر و فیس بوک رکورد تاریخی توییت و لایک را با انتخابات آمریکا و پیروزی ترامپ شکستند.

فناوران - ساعت سه صبح چهارشنبه به وقت نیویورک مصادف با اعلام پیروزی رسمی ترامپ در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا بیش از 75 میلیون توییت به ثبت رسید که در مقایسه با 31 میلیون توییت روز انتخابات 2012 رکوردی تاریخی محسوب می شود. همچنین در فیس بوک نیز بیش از 115 میلیون پست انتخاباتی توسط کاربران منتشر شد که در آن 716 میلیون لایک و کامنت مبادله شد. فیس بوک همچنین اعلام کرد که از 23 مارس 2015 و زمانی که تد کروز نامزد انتخابات شد، تا اول نوامبر امسال بیش از 8/8 میلیارد پست فیس بوکی به ثبت رسیده است که برای خود رکوردی تاریخی محسوب می شود. همچنین دومین مناظره انتخاباتی در اوایل اکتبر پربحث ترین موضوع فیس بوک، با 92 میلیون واکنش از سوی 20 میلیون کاربر شد.
 جنبش Calexit
یکی از افرادی که درباره برنده شدن ترامپ در انتخابات اظهار نظر کرده است، شروین پیشه ور، سرمایه گذار ایرانی است که در آمریکا در شرکت «اوبر» فعالیت می کند. وی در چندین توییت اعلام کرد که کارزاری برای استقلال ایالت کالیفرنیا که سیلیکون ولی در آن واقع شده است، به عنوان یک کشور مستقل به راه می اندازد. وی در توییت هایش نوشت: «ما کالیفرنیا را به یک کشور تبدیل خواهیم کرد و از آنجا که کالیفرنیا ششمین اقتصاد بزرگ جهان به شمار می آید، موتور اقتصادی کشور محسوب می شود و درصد بزرگی از بودجه فدرال را تامین می کند. کالیفرنیا وزنه بزرگی است». در همین راستا نیز اهالی سیلیکون ولی شروع به حمایت از این جنبش کرده اند و با هشتگ Calexit به پشتیبانی از این طرح می پردازند. 
 موضع گیری مدیران فناوری آمریکا
موفقیت ترامپ در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا با توجه به شعار های نژادپرستانه، خشن و غیرمنعطف وی بسیاری از نخبگان آمریکایی و مدیران شرکت های فناوری را نگران کرده و آنها بیم دارند که رشد و توسعه فعالیت های آنها در دیگر نقاط جهان به واسطه این سیاست ها متوقف شود. اکنون که شوک ناشی از انتخابات آمریکا در حال فروکش است، توجه بسیاری به این سمت معطوف می شود که سیاست های دونالد ترامپ در طول دوره چهار یا چه بسا هشت ساله ریاست جمهوری او چگونه اعمال خواهند شد. 
دیو لی، گزارشگر تکنولوژی در آمریکای شمالی می نویسد که سیاست باراک اوباما طرفداری از نوآوری بود. دیدگاه او استفاده از دانش و تخصص های حوزه تکنولوژی برای بهبود بخشیدن به سیستم ها و خدمات دولتی بود. با ترامپ، اما آینده نامعلومی در پیش است. در واقع وی درسخنرانی های انتخاباتی رویکردی خصمانه نسبت به صنعت فناوری داشته است. به همین دلیل، چند روز قبل از انتخابات ریاست جمهوری بیش از 140 نفر از پیشگامان صنعت فناوری آمریکا نامه سرگشاده ای علیه نامزد جمهوری خواه ریاست جمهوری امضا کردند و در آن، ترامپ را «خطری برای نوآوری» دانسته اند.  در این نامه آمده است: «بینش ترامپ مغایر با مفهوم تبادل آزاد اطلاعات، جنبش های آزاد مردمی و مشارکت ثمربخش با دنیای خارج است. مواردی که همگی برای اقتصاد ما در درجه نخست اهمیت قرار دارند و بنیان رشد و نوآوری را می سازند».  بعد از پیروزی ترامپ نیز بسیاری از رهبران صنعت فناوری اعلام کرده اند که از نتایج انتخابات شوکه شده اند و حتی برخی از آنها روز اعلام نتایج ریاست جمهوری را بدترین روز عمرشان خوانده اند. بیشتر مدیران شرکت های فناوری در سیلیکون ولی نسبت به انتخاب ترامپ در همان ساعات اولیه واکنش نشان داده اند و در توییتر و فیس بوک مراتب نگرانی و نارضایتی خود را از این موضوع ابراز کردند. اما گویا بعد از مدتی متوجه شدند که نقشی در تغییر این نتیجه ندارند. در طول ۲۴ ساعت گذشته شرکت هایی مثل اپل، لینکدین، eBay، باکس و مایکروسافت پیام هایی به تمامی کارمندان شان فرستاده اند و در این پیام ها از آنها خواسته اند به پیشرفت فکر کنند و این باور را در خود پرورش بدهند که انسان ها ذاتا خوب هستند. دیگرانی هم مثل مارک زوکربرگ و موسس فیس بوک پیام هایی عمومی منتشر کرده اند در این باره که ضروری است راه های جدیدی برای کار کردن کنار یکدیگر پیدا کنیم. درواقع نکته اینجاست که این گونه پیام ها و نوشته ها معمولا وقت هایی توسط مدیران ارسال می شود که به عنوان مثال کشور گرفتار بلایای طبیعی مثل زلزله شده باشد! 
بعد از اعلام نتیجه و انتخاب ترامپ در جایگاه رییس جمهور ایالات متحده آمریکا، آرون لوی، مدیرعامل شرکت باکس در پیامش به کارمندان، روی «پذیرا بودن و داشتن ظرفیت بالا» به عنوان ارزش های مهم شرکت تاکید کرد و تیم کوک، مدیرعامل اپل با نقل قولی از مارتین لوتر کینگ اعلام کرد: «ستاره قطبی هنوز سر جایش است.». مدیر عامل eBay هم گفت «تمرکزتان را حفظ کنید».
جالب است بدانید که تیم کوک با ارسال ایمیل برای کارکنانش از آنها خواست تا برای حرکت رو به جلو متحد شوند. در بخشی از این ایمیل آمده است: صرف نظر از اینکه تک تک ما حامی کدام نامزد انتخابات ریاست جمهوری بوده ایم، تنها راه برای حرکت روبه جلو به شکل دسته جمعی است. وی افزوده است: در حالی که امروزه درباره نامشخص بودن شرایط پیش رو بحث هایی وجود دارد، می‎توانید مطمئن باشید که اپل تغییری نکرده و به روی همه گشوده است. ما تنوع گروهمان در آمریکا و در سراسر جهان را قدر می نهیم؛ صرف نظر از اینکه کارکنان‎مان چه شکلی هستند، از کجا آمده اند، چگونه عبادت می‎کنند یا چه کسی را دوست دارند.
رییس اپل هم مانند دیگر روسای شرکت های بزرگ فناوری آمریکا مانند گوگل و فیس بوک روابط پرتنشی با ترامپ داشته است. کوک و همکارانش از حمایت از حزب جمهوری خواه امتناع کرده بودند و ترامپ هم با ارسال توییتی از طریق گوشی آیفون خود از طرفدارانش خواسته بود تا اپل را بایکوت کنند. در بحبوحه ماجرای تیراندازی های مرگبار در سن برناردینو، پلیس فدرال آمریکا (FBI)، اپل را به تضعیف سیستم رمزگذاری در گوشی های آیفونش فرا خواند تا به تحقیقات در حوادث مشابه کمک شود. این شرکت با بیان اینکه حریم شخصی کاربرانش باید برایش مقدم تر از هر چیزی باشد، از قبول درخواست اف بی آی سرباز زد. آن موضع گیری از طرف اکثر بازیگران عرصه تکنولوژی حمایت شد، ولی از طرف ترامپ، نه. بحث حریم شخصی کاربر هنگام بهره گیری از تکنولوژی، ورطه ای است که در دوران ترامپ نیز نبردهای زیادی را به چشم خواهد دید. امروز، خیلی ها نگران دیدگاه های او در این باره اند.  اظهارات ترامپ در این ماجرا این بود: اپل را تا زمانی که آن اطلاعات را ارایه دهند، بایکوت کنید (فوریه ۲۰۱۶، حین کارزار انتخاباتی اش)!
وی همچنین اظهار کرد: آنچنان بر او [تیم کوک، مدیر عامل اپل] سخت خواهم گرفت که کل مسیر بازگشتش تا «سیلیکون ولی» را با سرگیجه طی کند (فوریه ۲۰۱۶، در مصاحبه با بلومبرگ). ساتیا نادلا، مدیرعامل مایکروسافت هم به دنبال پیروزی ترامپ بر تعهد این شرکت به ایفای ماموریت های خود تاکید کرد و از تقویت تنوع موجود در مایکروسافت و فرهنگ باز آن در قبال تفاوت ها سخن گفت.
مارک زوکربرگ هم نامه سرگشاده ای برای کارمندانش نوشت و گفت: کار پیش روی ما جهانی است که می خواهیم برای بچه های مان به وجود آوریم. مهم ترین فرصت های پیش روی نسل مکس (دختر 11 ماهه زوکربرگ) مانند درمان همه بیماری ها، ارتقای آموزش، مرتبط کردن همگان و ترویج فرصت های برابر، مستلزم تمرکز درازمدت و یافتن راه های جدید برای همکاری ما برای دهه های طولانی است. زوکربرگ افزود: این کار بزرگ تر از ریاست جمهوری است و پیشرفت در یک مسیر مستقیم به دست نمی آید. ما برای بهتر کردن دنیا مسوولیت داریم و باید سخت تر کار کنیم.
 واکنش شرکت های فناوری خارج از آمریکا
ترامپ در یکی از سخنرانی های خود اعلام کرد: می خواهم قانونی را به تصویب برسانم که اپل مجبور شود محصولات لعنتی اش را در خود آمریکا بسازد نه در چین!
این در حالی است که شرکت های فناوری در آمریکا برای کاهش هزینه های تولید ترجیح می دهند این کار را در کشورهایی مانند چین انجام دهند. استدلال ترامپ این است که این اقدام اپل و دیگر شرکت های فناوری آمریکا باعث کاهش نرخ اشتغال در ایالات متحده شده است. هم اکنون اپل تنها رایانه های مک پرو را در داخل آمریکا تولید می کند. از سویی موسس بزرگ ترین سایت عمده فروشی جهان یعنی سایت علی بابا از اینکه ترامپ روابط خود را با چین قطع کند، ابراز نگرانی کرده و گفته است که اگر ترامپ روابط آی تی را با چین قطع کند، فاجعه پیش می آید!
«جک ما» عنوان کرد که همکاری چین و آمریکا می تواند بسیاری از مشکلات جهان را حل کند، اما اگر قرار باشد ترامپ روی کالاهای چینی مالیات سنگین و تنبیهی ببندد، اوضاع فاجعه بار خواهد شد. وی البته افزود که معمولا در کمپین ها چیزهایی گفته و وعده داده می شود که هنگام عمل به آنها شرایط تغییر می کند. 
 نخستین گام ترامپ 
پیتر تیل (Peter Thiel)، موسس پی پال، تایید کرد که در تیم انتقال قدرت کاخ سفید به عنوان مشاور ویژه آی تی، فناوری و علوم ترامپ به خدمت گرفته شده است.
پیتر تیل، آلمانی الاصل زاده آمریکا در کنار الون ماسک و لوچین کمپانی پی پال را تاسیس کردند و نخستین نفری بود که در فیس بوک سرمایه گذاری کرد و عضو هیات مدیره آنجاست. از سوی دیگر وی تنها مرد معروف سیلیکون ولی بود که از ترامپ حمایت مالی کرد (برخلاف بقیه مدیران که حتی نامه ای علیه ترامپ نوشتند و امضا کردند) و حال به پاس خدمات و حمایت هایش، مشاور ویژه ترامپ در امور آی تی می شود تا در نقل و انتقال قدرت در کاخ سفید مشارکت مستقیم داشته باشد. از آنجایی که خود ترامپ با کامپیوتر و آی تی آشنا نیست، قطعا مشاورانش نقش حیاتی در گرداندن امور سیلیکون ولی خواهند داشت و دعوای ترامپ و اپل و ترامپ و آمازون را حل خواهد کرد.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :