آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 195612
تاریخ انتشار : 23 آبان 1395 10:57
تعداد بازدید : 717

اعتراض مدیران شرکت های نرم‎افزاری به آموزش یک نرم‎افزار در مدارس فنی و حرفه ای

جمعی از مدیران شرکت‎های نرم‎افزاری دیروز در محل هلدینگ شماران سیستم دور هم جمع شدند تا اعتراض خود را نسبت به اقدام وزارت آموزش و پروش برای انتخاب نرم‎افزاری خاص جهت آموزش در مقطع تحصیلی متوسطه دهم تا دوازدهم، اعلام کنند.


فناوران- کمتر از ده روز است که شرکت های نرم‎افزاری متوجه شده اند که قرار است، یک نرم‎افزار حسابداری–مالی ایرانی در مدارس تدریس شود.این اقدام موجب اعتراض سایر شرکت های نرم‎افزاری شده که آن را خلاف قانون می دانند و معتقدند با این کار وزارت آموزش و پرورش تا 5 سال دیگر هیچ نرم‎افزار ERP دیگری در بازار باقی نمی ماند و حیات شرکت ها به شدت تهدید می شود.    
به گفته معترضان، طبق قانون 52 شورای رقابت، هرگونه کمک و اعطای امتیاز دولتی شامل ارزی، ریالی، انتقالی، معافیت و غیره به صورت تبعیض آمیز به یک یا چند بنگاه که موجب تسلط در بازار و اخلال شود، خلاف قانون است.
این در حالی است که پیش از این نیز نرم افزار بعضی شرکت ها در کتب درسی فنی و حرفه ای آموزش داده می شد. 
سعید امامی، مدیرعامل مشاوران فناوری اطلاعات آگاهان در این نشست گفت: 20 سال پیش انجمن شرکت های انفورماتیک برای حمایت از شرکت های نرم‎افزاری تشکیل شده که هیات مدیره آن نصف به اضافه یک نرم‎افزاری بودند. اما با تشکیل سازمان نظام صنفی رایانه ای صنعت نرم‎افزار در این سازمان تضعیف شد و دیگر الویت این نهاد صنفی نیست و شرکت های بزرگ و صاحب نام نرم‎افزار حضور پررنگی در سازمان ندارند.
وی افزود: اکنون یک مشکل صنفی پیش آمده و سازمان نظام صنفی رایانه ای به نهاد صنفی باید پیگیر حل مشکلات باشد. در حالی که سازمان اقدام خاصی در این رابطه انجام نداده و موضوع را جدی نگرفته است. 
وی همچنین گفت: به نظر ما نه شرکت مذکور و نه آموزش و پرورش هیچ کدام مقصر نیستند و بروز چنین اتفاقاتی به دلیل نبود متولی قدرتمند در صنعت نرم‎افزار است تا جلوی انحصار در صنف گرفته شود.
فرهاد الیشایی، رییس هلدینگ شماران سیستم نیز گفت: تلاش کردیم تا موضوع را با برگزاری جلسه ای در سازمان نظام صنفی رایانه ای پیگیری کنیم، اما از آنجا که به نتیجه نرسیدیم، مجبور به برگزاری نشستی فوری در شرکت شدیم.
 برند تجاری در کتاب های درسی
دولتی، مدیرعامل شرکت راهکار نوین سیاق نیز در این جلسه گفت: سوال ما این است که چرا نرم‎افزار این شرکت خاص باید تدریس شود؛ آن هم بدون برگزاری مناقصه. وی تصریح کرد: آموزش و پرورش ایجاد انحصار کرده در حالی که می توانست با استفاده از فضای دیتاسنتر کشور از شرکت های نرم‎افزاری زیادی بهره بگیرد.
وی با بیان اینکه آموزش و پرورش مسیر را غلط رفته و باید آن را اصلاح کند، گفت: آموزش نرم‎افزار یک شرکت باعث می شود که چند سال دیگر سایر نرم‎افزارهای سیستم جامع یکپارچه موجود از گردونه بازار خارج شوند که این قطعا باعث ورشکستگی بسیاری از شرکت های نرم‎افزاری خواهد شد.
دولتی همچنین گفت: از طرفی برخلاف قانون از این پس شاهد تبلیغات برند تجاری در کتب درسی خواهیم بود.
امامی نیز گفت: اینکه آموزش و پرورش می خواهد نیروی متخصص تربیت کند خوب است و ما هم از آن استقبال می کنیم. اما این کار باید در شرایط رقابتی سالم انجام شود.
امامی توضیح داد: با این اقدام نیروهای کار آینده فقط یک نرم‎افزار را می‎شناسند و کار با آن را بلد خواهند بود و تمام تلاش 20 ساله ما برای تولید نرم‎افزار از بین خواهد رفت.
 نادیده گرفته شدن شرکت های دانش بنیان
یکی دیگر از مباحثی که در این جلسه مطرح شد، نادیده گرفته شدن شرکت های نرم‎افزاری دانش بنیان بود.
پویا الیشایی، مدیر عامل شرکت شماران سیستم گفت: اکنون موضوع حمایت از شرکت های دانش بنیان بسیار داغ است و این اقدام آموزش و پرورش خلاف این رویکرد است.
وی افزود: قطعا شرکت های نوپای نرم‎افزار قابلیت رقابت در این بازار انحصاری را ندارند و خیلی زود نابود خواهند شد.
 درخواست یاری از تمام تشکل های صنفی
 در پایان این نشست مدیران شرکت های نرم‎افزاری حاضر در جلسه از اتاق بازرگانی، مرکز پژوهش های مجلس، سازمان نظام صنفی رایانه ای و سایر تشکل های صنفی خواستار کمک کنند به منظور رفع انحصار شدند. 


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :