آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 195699
تاریخ انتشار : 24 آبان 1395 10:55
تعداد بازدید : 945

افشاگری از پشت پرده طرح تجهیز صندوق های فروشگاهی اصناف

ماجرای نصب صندوق فروشگاهی و رشد چشم گیر قیمت سهام کنتورسازی در بورس طی روزهای پایانی سال گذشته یکی از جنجال انگیزترین رخدادهای بازار سرمایه بود که همان موقع روزنامه فناوران در گزارش های مختلفی به آن پرداخت. ماجرایی که با توجه به تردید در اصالت گزارش های حسابرسی شده، از آن به عنوان بزرگ ترین رسوایی تاریخ بورس ایران یاد می شود.

در آخرین روزهای دیماه 1394 و درست همزمان با سرخوشی اغلب سرمایه گذاران از اجرای برجام، یک ناشر بورسی از تعدیل مثبت 400 درصدی به بازار خبر می دهد. تعدیلی که از آن در تالار شیشه ای به عنوان نشانه ای از تابیدن آفتاب برجام یاد می شود تا بهانه ای برای بالا پریدن 1000 واحدی شاخص کل بورس فقط در عرض یک روز و همزمان با بازگشایی این نماد معاملاتی باشد.
شرکتی که در چند سال گذشته با مشکل مالی نظیر عدم توانایی بازپرداخت تسهیلات بانکی دریافتی و عدم پرداخت سود سال های گذشته سهامداران مواجه بوده، حالا در واپسین روزهای باقی مانده در سال 1394 با اعلام پیش بینی افزایش سود 3000 میلیارد ریالی از محل انعقاد قرارداد صندوق های فروشگاهی در بودجه 94 ، همه معامله گران بازار سهام را شگفت زده کرد.
در آخرین اقدام ها مطابق با مستندات موجود در سامانه کدال، شرکت کنتورسازی ایران در صورت های مالی که به سازمان بورس ارایه داده، از صندوق های فروشگاهی با حاشیه سود بیش از 50 درصدی خبر داده، بدون اینکه به نرخ سود بانکی منابع مالی موردنیاز در این طرح اشاره ای داشته باشد.
در این میان شائبه عملکرد اتاق اصناف ایران در انعقاد قرارداد با شرکت تازه تاسیس هوشمند سامانه باران یا شائبه مناقصه برگزارشده توسط این شرکت، سود پیش بینی شده شرکت بورسی تامین کننده این صندوق ها، خرید سهام شرکت توسط گروهی خاص و غیره، باعث پرسش های بسیاری در تالار شیشه ای طی شش ماه نخست امسال شد.
خبرگزاری فارس برای یافتن کلید حل معما سراغ حمیدرضا سعدالله، عضو اتاق اصناف و مجری طرح «تجهیز رایگان اصناف به صندوق مکانیزه فروش» رفت و در  گفت وگویی صریح و بی پرده همه زوایای پیدا و پنهان قرارداد کنتورسازی بر سر صندوق های فروشگاهی و نقش اتاق اصناف را افشا کرده است که خلاصه گفت وگوی مذکور به این شرح است:
سعدالله در ابتدای سخنان خود گفت: به من گفته اند مصاحبه نکنم، اما من گوش نمی دهم و خوشبختانه کسی مالک اختیار من نیست. شما و همه سرمایه گذاران بازار سرمایه بدانید که اتاق اصناف با شرکت کنتور سازی ایران هیچ قراردادی ندارد. 
وی افزود: اتاق اصناف بر اساس طرحی که  شرکت هوشمند سامانه باران ارایه کرده، این اختیار را به باران داده تا این طرح را اجرا کند. این شرکت هم با کنتور سازی قرارداد دارد.
وی در پاسخ به این سوال که شما چندین بار هم با مراجعه به سازمان بورس به همراه مدیر عامل کنتور سازی این طرح را معرفی کرده اید، گفت: یک بار سازمان بورس عنوان کرد که برگشت سرمایه با چه تضامینی ممکن است و چک ها چطور نقد خواهد شد، من هم در سازمان بورس طرح را توضیح دادم. چند بار تاکید کردم که این سیستم کاملا خصوصی است که شرکت باران مجری، زرین کابل کوروش خریدار و کنتورسازی هم فروشنده است و ربطی به اتاق اصناف ندارد و تنها به عنوان نهاد حاکمیتی می تواند نظارت داشته باشد، چون نمی تواند وارد فعالیت تجاری شود.
سعدالله در پاسخ به این سوال که کنتورسازی چه چیزی را در مواجهه با اعتراض سازمان بورس ادعا کرده است، گفت: با فرض این خرید و فروش، قرارداد با شرکت هوشمند سامانه باران را به سازمان بورس برده و ادعا کرده که با اتاق اصناف این قرارداد را بسته که این موضوع یکی از خبط های وی بوده است. 
وی همچنین توضیح داد: قرارداد باران همچنان پابرجاست و مدیر عامل کنتورسازی هفته پیش در نامه ای به اتاق اصناف درخواست سه ماه فرصت برای تحویل صندوق ها را کرده است. درحال حاضر ادعا می کند که در سنگاپور این صندوق ها به زرین کابل کوروش تحویل داده شده، در حالی که باران به عنوان مجری طرح می خواهد که در ایران طرح مذکور را اجرا کند نه در سنگاپور.
وی افزود: با اطمینان می گویم مدیر عامل کنتور سازی وقتی حقوق پرسنل نمی دهد، چگونه می تواند 200 هزار صندوق را سر موعد تحویل دهد؟ من دوستانه گفته ام با نیت سهامدارانی که فریبشان داده و در این طرح آمده اند، حاضرم قرارداد را فسخ نکنم و آن را اجرا کنم ولی متاسفانه شش ماه است که با امروز و فردا کردن همه را سر کار گذاشته است.
وی در توضیح اینکه هوشمند سامانه باران با ترک تشریفات اقدام به امضای قرارداد با شرکت کنتورسازی کرده است، گفت: یک شرکت خصوصی هیچ اجباری برای برگزاری مناقصه ندارد و اختیار دارد که از چه کسی بخرد. آن آگهی هم که برای شناسایی تولید کننده ها منتشر شد، هیچ کسی جز کنتور سازی پروانه نداشت و سایرین همگی فعال در صنعت کامپیوتر بودند و فقط کنتور سازی دارنده پروانه صندوق های فروشگاهی بود. در مرحله دوم که اتاق اصناف خود اقدام به برگزاری مناقصه کرد و 24 شرکت اعلام آمادگی کردند، تنها دو شرکت شامل ایران ارقام با پروانه بهره برداری 55 هزار صندوق فروشگاهی و کنتور سازی با پروانه یک میلیون و یکصد هزار صندوق را ارایه داده است.
فارس مطرح کرد: چطور می شود وقتی ترخیص کالا از بندرعباس دست کم بیش از یک ماه طول می کشد، اما در روزهای پایانی سال 94 به یکباره خبر از تحویل این صندوق ها و شناسایی سود عجیبی با رشد بیش از 400 درصدی در صورت های مالی داده می شود؟ 
سعدالله گفت: این ایراد سازمان بورس و ارکان آن است که با یک مشت کاغذ تصمیم می گیرد. من اگر رییس سازمان بورس بودم، از تجربه کنتور سازی استفاده می کردم تا سیستم اطلاع رسانی را درست کنم.
وی افزود: شخصی به نام ح. الف که یک بورس باز است، مدیر عامل ایران ارقام را وادار می کند تا وارد این مناقصه شود. پس از وعده های توخالی مدیر عامل کنتور سازی من با این مدیر جلسه ای گذاشتم و گفتم: چرا شما در این طرح شرکت نکردید که پاسخ داد تنها یک هفته از وجود چنین طرحی با خبر شده‎ام.
سعدالله اضافه کرد: مدیر عامل ایران ارقام ابتدا در کدال اعلام کرده که نمی خواهد صندوق ارایه کند، اما بعد به ما گفت اصلا از شیوه اجرای آن خبر نداشته است. ح.الف. بیش از یک میلیون سهم ایران ارقام را در بازار جمع آوری کرده و سپس مدیر عامل این شرکت را تحت فشار می گذارد که در این طرح باید شرکت کند. وقتی به مطامع خود نمی رسد، با جمع کردن عده ای بورس باز در مقابل این شرکت ادعا می کند که باید ایران ارقام  در این طرح شرکت کند و مدیر عامل با وجود چنین پروانه بهره برداری بی کفایت است.
وی گفت: نکته‎ای که به لحاظ امنیتی برای من جالب است اینکه یک گروه بورس باز چگونه می‎توانند یک مدیر عامل را مجبور به قبول حرف خود کنند. با من تماس گرفتند و گفتم راه این طرح به روی هر کسی که پروانه بهره برداری دارد، باز است.
وی افزود: ایران ارقام با پروانه بهره برداری از 55 هزار صندوق فروشگاهی هنوز قراردادی با باران یا اتاق اصناف ندارد و نماد معاملاتی آن نیز متوقف است. متوجه شده ام که بورس بسیار بلبشو است و گفته ایم تا زمانی که کسی صندوقی نیاورد و نماد معاملاتی این شرکت ها بازگشایی نشود. معنی ندارد، وقتی کنتورسازی، سود بانکی منابع مورد نیاز طرح را محاسبه نکرده، یکباره با کاغذ بازی عنوان کند که 400 درصد سود در صورت های مالی شناسایی کرده است.
وی در پاسخ به این سوال که گفته می شود فساد شکل گرفته در باران و زرین کابل کورش و اتاق اصناف بر سر صندوق ها باعث خروج 600 میلیارد تومان نقدینگی از بازار شده است، گفت: کسانی که این حرف ها را می زنند، همان بورس بازانی هستند که در سهام ایران ارقام حضور دارند و گیر افتاده اند؛ زیرا می خواهند کنتور سازی را حذف، عده ای را بدبخت کنند و طرح را به سمت ایران ارقام سوق دهند که این طرح را بگیرد.
وی افزود: همین آقای ح. الف که بورس باز در بازار سهام است و به طور دقیق (در طول یک سال تنها یک ماه است که با فتاحی جلسه گذاشته ام و در این طرح ایشان را آورده ام) به من می گوید که تو از حلقوم معلمان بدبخت این نان را می گیری و می ریزی در گلوی مدیر عامل کنتور سازی.
سعدالله گفت: اکنون در صندوق ذخیره فرهنگیان فساد کرده اند، اما در این طرح یک ریال پول دولتی نیامده و دو مجموعه خصوصی با یکدیگر قراردادی بسته اند، اما یک طرف قرارداد یعنی مدیر عامل کنتور سازی ادعایی خارج از واقعیت کرده است.
وی درباره ثبت شرکت باران نیز گفت: شخص سعد الله به عنوان مجری این طرح وقتی وارد اتاق اصناف شد، ادعا کرد که با شخص حقیقی قرارداد به این بزرگی بسته نمی شود و باید شرکت ثبت کنید. من گفتم که شرکت زیرمجموعه بانک شهر را که مدیر عامل آن هستم می توانم وارد کنم؛ ولی گفته شد قبول نداریم و باید نوعی شرکت خصوصی باشد که خودت اختیار کامل داشته باشی تا بتوانیم بر آن نظارت
 کنیم.
وی افزود: گفتم من شرکت دارم و در بانک شهر زیر سوال می روم ... اینها چند خانم را معرفی کردند و شرکت را ثبت کردند و هر جا که جلو می رفتیم، در مذاکره می گفتند تو چه کاره ای... می گفتم طرح برای من است. کار به جایی رسید که در نهایت گفتند: سعد الله به عنوان رییس هیات مدیره باران تعیین شود تا بتواند کار را پیش ببرد. این تمام چیزی بود که  باعث شد هیات مدیره باران با بنده پیش برود.
وی درخصوص سوءاستفاده شرکت کنتورسازی گفت: مدیرعامل کنتورسازی با سوءاستفاده از بی اطلاعی و هرج ومرج بورس ، قراردادی می بندد و این اسناد را به سازمان بورس می دهد و قیمت سهام را بالا می برد. در حالی که با افزایش 400 درصدی سود باید در بورس ثابت می کرد که به طور شفاف این سود وجود دارد یا
 نه.
وی در پاسخ به اینکه سازمان امور مالیاتی ادعا کرده که هیچ تاییدیه ای برای صندوق ها نداده است، گفت: به سازمان مالیاتی ارتباطی ندارد. این همه معافیت مالیاتی داده اند که دولت هیچ چیزی نصیبش نشده که باید گفت ... سازمان امور مالیاتی. این سازمان به کامپیوتر به عنوان صندوق مجوز داده، اما مدعی عدم تاییدیه برای صندوق های فروشگاهی است که بسیار مسخره 
است.
سعدالله همچنین درباره شکایت سازمان بورس از اتاق اصناف و خود وی گفت: این موضوع صحت ندارد، زیرا درنهایت با اعاده حیثیت علیه سازمان بورس اقدام می کنم. زیرا بی سوادی مدیران خودش و تاییدیه حسابرس را می خواهد گردن من و اتاق اصناف بیندازد، بدون اینکه یک بار استعلام کرده باشد که این طرح در چه وضعیتی است. 


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :