آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 195788
تاریخ انتشار : 25 آبان 1395 10:18
تعداد بازدید : 1179

رییس مرکز فناوری اطلاعات و رسانه‌های دیجیتال:

انتقادات از نمایشگاه رسانه های دیجیتال را می پذیریم

رییس مرکز فناوری اطلاعات و رسانه های دیجیتال وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی درباره وضعیت برگزاری دهمین نمایشگاه رسانه های دیجیتال توضیحاتی ارایه کرد.

فناوران- مرتضی موسویان گفت: زمانی که کار را در ابتدای دولت یازدهم در وزارت ارشاد آغاز کردم، آقای طلایی مجوز برگزاری سه دوره نمایشگاه ITDmex را از آقای جنتی، وزیر سابق ارشاد و همچنین شرکت سهامی نمایشگاه های بین المللی ایران دریافت کرده بود و به همین دلیل هم ما به ایشان برای برگزاری نمایشگاه سه دوره فرصت دادیم. وی ادامه داد: در بهمن سال 94 آقای طلایی از برگزاری دوره سوم نمایشگاه انصراف داد و البته حق داشت؛ چون نمایشگاه انقلاب اسلامی درست پیش از نمایشگاه ما، نمایشگاهی با غرفه های رایگان برگزار کرده بود و دوستان تاریخ شان را طوری تعیین کرده بودند که با نمایشگاه ما یک روز هم زمانی داشته باشد. به همین دلیل از نمایشگاه سال گذشته استقبال نشد.رییس مرکز فناوری اطلاعات و رسانه های دیجیتال ادامه داد:  پس از برگزار نشدن نمایشگاه در سال 94، مترصد این بودیم که در اولین فرصت، وقفه ایجاد شده را جبران کنیم. به همین دلیل با تصمیم شورای سیاست گذاری، نهمین دوره نمایشگاه در کنار نمایشگاه کتاب برگزار شد؛ اما از وضعیت جای اختصاص داده شده به این نمایشگاه راضی نبودیم و فعالان این حوزه هم درخواست برگزاری یک نمایشگاه مستقل را داشتند.
موسویان گفت: با نشست هایی که با فعالان این حوزه داشتیم، تصمیم بر این شد که در پاییز سال 95 نمایشگاه مستقل رسانه های دیجیتال برگزار شود. البته آقای جنتی موافق این موضوع نبود، اما استدلال های ما را پذیرفت و حتی بودجه ای نیز به نمایشگاه اختصاص دادند که البته میزان آن بسیار کمتر از بودجه نمایشگاه هایی مانند مطبوعات یا قرآن بود. تاریخی هم برای برگزاری نمایشگاه با همکاری مصلی تعیین شد اما از آنجا که در این تاریخ هیچ روز تعطیلی وجود نداشت، فعالان حوزه از ما درخواست کردند تاریخ نمایشگاه را تغییر دهیم.وی ادامه داد: با انصراف یک نمایشگاه، زمانی در آبان ماه خالی شد و ما هم از این فرصت استفاده کردیم و نمایشگاه را به آن تاریخ موکول کردیم. البته این موضوع سبب شد زمان کمی برای معرفی و تبلیغات نمایشگاه داشته باشیم و نتوانستیم مخاطب عام زیادی را به نمایشگاه جلب کنیم. با این حال مخاطبان متخصص و فعال این حوزه همه به این نمایشگاه دعوت شده و به عنوان غرفه دار و بازدیدکننده حضور داشتند. رییس مرکز فناوری اطلاعات و رسانه های دیجیتال با بیان اینکه در سه روز پایانی نمایشگاه نیز تبلیغات رایگان این رویداد از صدا و سیما پخش شد، گفت: سازمان صدا و سیما برای پخش تبلیغات پولی، مبلغ زیادی را درخواست کرد که به پرداخت آن در توان ما نبود. البته همین تبلیغات رایگان نیز سبب حضور بیشتر مخاطبان شد و تقریبا تمام شرکت کنندگان در نمایشگاه از برگزاری آن راضی بودند.
 بازگرداندن وجه غرفه ها
موسویان گفت: تنها گروهی که از وضعیت برگزاری نمایشگاه رضایت نداشتند، بخش حامل های دیجیتال بود؛ چراکه برای فروش مستقیم محصولات شان به نمایشگاه آمده بودند. با آنها نیز جلساتی برگزار و مقرر شد برای حمایت از آنها، 50 درصد هزینه ای که برای غرفه پرداختند، به آنها بازگردانده شده و 50 درصد دیگر نیز به صورت خرید محصول به آنها بازگردانده شود.
وی ادامه داد: غرفه هایی که فروش نداشتند و برای معرفی خدمات و عقد قراردادهای بلندمدت آمده بودند، از این نمایشگاه راضی بودند؛ چرا که مخاطبان خاص رسانه های دیجیتال به نمایشگاه آمدند.
رییس مرکز فناوری اطلاعات و رسانه های دیجیتال گفت: ما در نمایشگاه دهم رویکرد جدیدی را اتخاذ کردیم. از یک سو بر روی فرهنگ سازی نشر دیجیتال تاکید زیادی داشته و کارگاه های فراوانی را برگزار کردیم و از سوی دیگر برای محصولات موسسات تازه تاسیس با هدف حمایت از آنها برنامه رونمایی برگزار کردیم.
 باید به سمت استانداردهای نمایشگاهی برویم
موسویان با بیان اینکه انتقادات از نمایشگاه را می پذیرم، گفت: این نمایشگاه به هیچ وجه ایده آل ما نبود و انتقادات از آن را می پذیرم، اما گام مثبتی برای حمایت از نشر دیجیتال پرداشته شد و اگر در سال آینده در این سمت باشم، حتما با شرایط استانداردتری نمایشگاه را برگزار خواهیم کرد. 
وی ادامه داد: باید شرکت های فعال در حوزه نشر دیجیتال هم به این بلوغ برسند که شرکت در نمایشگاه ها برای فروش محصول نیست و باید به فکر حضور حرفه ای و نمایش توانمندی ها در نمایشگاه باشند.
موسویان گفت: نمایشگاه رسانه های دیجیتال سال آینده قطعا در پاییز و در مصلای تهران برگزار خواهد شد.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :