آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 195790
تاریخ انتشار : 25 آبان 1395 10:22
تعداد بازدید : 1181

موافقت با یک فوریت طرح حفظ کارت سوخت

نمایندگان مجلس شورای اسلامی روز گذشته یک فوریت طرح اصلاح ماده یک قانون توسعه حمل و نقل عمومی و مدیریت مصرف سوخت را مورد بحث و بررسی قرار داده و به تصویب رساندند.


فناوران- در صورت تصویب نهایی این طرح، در ماده یک قانون توسعه حمل و نقل عمومی و مصرف سوخت مصوب 18 آذر 86 عبارت «از طریق عرضه بنزین و گازوئیل در بخش حمل و نقل با استفاده از کارت هوشمند سوخت» جایگزین «از طریق عرضه بنزین و گازوئیل در بخش های حمل و نقل و صنعت و کشاورزی با اولویت کارت هوشمند سوخت» شود.
همچنین با تصویب نهایی این طرح در ماده 2 آن تبصره ذیل ماده یک قانون توسعه حمل و نقل عمومی و مدیریت مصرف سوخت الحاق می شود:
تبصره- دولت مجاز است به منظور ترغیب مصرف کننده به استفاده از کارت هوشمند سوخت مختص هر خودرو از سیاست های انگیزشی در چارچوب قوانین و مقررات استفاده کند. وکلای ملت با 112 رای موافق، 52 رای مخالف و 8 رای ممتنع از 212 نماینده حاضر در صحن علنی با یک فوریت طرح مذکور موافقت کردند. در مقدمه توجیهی این طرح آمده است: استفاده از کارت سوخت ضمن ارایه اطلاعات ارزشمند از وضعیت ناوگان حمل و نقل و مصرف سوخت انواع خودرو، شفافیت عرضه سوخت را افزایش می دهد و از قاچاق جلوگیری می کند. ضمناً با اجرای سیاست های مختلف قیمتی و غیرقیمتی بر بستر آن می توان مصرف سوخت را کاهش داد و همچنین قیمت ها را طبق هدفمندسازی یارانه ها اصلاح کرد.
در ادامه این مقدمه توجیهی مندرج است: تصویب این طرح از قاچاق بنزین جلوگیری می کند و همچنین با حفظ حداقل های سخت افزاری و نرم افزاری سامانه هوشمند بنزین، فضای اجتماعی را برای احیای مجدد آن در آینده آماده نگه می دارد.
پیش از این مجلس شورای اسلامی اختیار حذف کارت سوخت را به دولت سپرده بود. پس از آن هم رییس جمهور، حذف کارت سوخت را ابلاغ کرد.
وزارت نفت با توجه به تک نرخی شدن قیمت بنزین، کارت سوخت را بی اثر و زاید می داند.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :