آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 195795
تاریخ انتشار : 25 آبان 1395 10:31
تعداد بازدید : 1031

گوشی های هوشمند آینده چه شکلی می شوند

سال هاست که گوشی های هوشمند یک شکل شده اند و تقریبا خلاقیت خاصی در طراحی آنها دیده نمی شود.

ساحره چمنی
اما سال ها پیش ساختار گوشی های هوشمند متفاوت بود. گوشی ها شکل و طراحی متفاوتی داشتند و تاشو، کشویی یا دارای نمایشگر لمسی بودند.
بر این اساس تنوع گوشی ها در آن زمان زیاد بود و هر کسی براساس سلیقه خاصی که داشت، می توانست گوشی موردنظرش را انتخاب کند.  
اگرچه گوشی ها در آن زمان به لحاظ طراحی متنوع تر از حالا بودند، اما به لحاظ پردازشی و ویژگی هایی که داشتند، نسبت به گوشی های امروزی کاربرد کمتری داشتند و در کل هوشمند نبودند.
این دستگاه ها صفحه نمایش بزرگی نداشتند و از آنجا که با افزایش توان پردازشی و قابلیت های گوشی، نیاز به نمایشگر بزرگ حس می شد، کم کم نیاز به استفاده از نمایشگرهای بزرگ تر در گوشی ها حس شد و در نخستین گوشی های هوشمند از 5/1 و 2 اینچ به 5/3 اینچ رسید و بعدها بزرگی نمایشگر گوشی ها به حدود 6 اینچ رسید.
بر این اساس بود که دست طراحان برای متنوع ساختن طرح گوشی بسته شد. شاید بتوان دلیل تنوع گوشی های قدیمی را به لحاظ کاربردی که در آن زمان داشتند، دانست؛ مثلا طراحی دستگاهی که فقط کاربرد مکالمه یا تایپ پیامک داشت، فقط یک صفحه کلید، آنتن و نمایشگری با وضوح تصویر کم نیاز داشت. به این ترتیب می توانست در طرح های آبنباتی، کشویی یا تاشو ارایه شود.
اما در گوشی های کنونی علاوه بر نیاز به صفحه نمایش بزرگ، وجود حسگرهای مختلف، پردازنده و دوربین ها امکاناتی است که بخش زیادی از فضای گوشی را به خود اختصاص می دهد؛ بنابراین جاسازی چنین ویژگی هایی در گوشی های هوشمند کاری بسیار سخت است.
شاید یکی دیگر از دلایلی را که گوشی های هوشمند به سمت یک شکل شدن رفت، بتوان توان باتری دانست. در طرح های کشویی یا تاشو، نیاز به  نمایشگر دوم وجود داشت از سوی دیگر اضافه شدن لولا و بخش کشویی کار ساده ای نبود و هر کدام از این آیتم ها مصرف باتری را بالا می برد که با وجود نمایشگرهای بزرگ و سیستم پردازش قدرتمند خیلی به لحاظ مصرف باتری مقرون به صرفه نبود.
اما اینکه در آینده گوشی های موبایل چگونه خواهند بود و اینکه آیا از ظاهری تکراری که سال هاست شاهد آن بوده ایم تغییر شکل خواهند یافت، هنوز مشخص نیست، اما شاید بتوان تغییرات آینده گوشی های هوشمند را  در ارایه صفحه نمایش های انعطاف پذیر متصور شد.
شاید طراحی گوشی های تاشو در گذشته ساده بود؛ زیرا فقط دو نمایشگر و صفحه کلید همه نیازهای کاربر را برطرف می کرد اما ممکن است ساخت نمایشگری منعطف که تقریبا شبیه گوشی های تاشوی قدیمی باشد، خیلی آسان نباشد.
اگرچه بسیاری از شرکت ها ازجمله سامسونگ و ال جی سال هاست در تلاش برای ساخت نمایشگر های تاشو هستند، اما نباید فراموش کرد که نیاز گوشی های آینده فقط به نمایشگر منعطف ختم نمی شود، بلکه سایر تجهیزات گوشی و به خصوص باتری که بزرگ ترین بخش هر گوشی را تشکیل می دهد، باید با نمایشگر منعطف سازگار باشد.
البته صفحات نمایش خمیده چند سالی است در گوشی هایی مثل سری Edge سامسونگ ارایه می شوند، اما نمایشگر با قابلیت تا شدن هنوز به گوشی موبایل راه نیافته اند.
با این حال گوشی هوشمندی با نمایشگر بزرگ که قابلیت انعطاف داشته باشد و بتوان در سایز های مختلف از آن استفاده کرد، انقلابی در صنعت موبایل ایجاد می کند.
البته ال جی دو مدل گوشی از سری G Flex راهی بازار کرد که از نمایشگری تا حدی خمیده بهره می برد و تاحدودی انعطاف پذیر بود اما نه تا آن حد که بتوان آن را تا کرد و داخل جیب گذاشت.
یکی دیگر از طرح هایی که ممکن است برای گوشی های آینده متصور شد، گوشی های ماژولار باشد. گوشی هایی که امکان تغییر بخش های مختلف آنها وجود دارد و بتوان پردازنده، دوربین، نمایشگر و باتری آن را با نمونه های جدید عوض کرد و ارتقا داد.
با این حال نباید تا یکی دو سال آینده منتظر تحولی عظیم در صنعت تلفن های همراه باشیم.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :