آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 195805
تاریخ انتشار : 25 آبان 1395 10:51
تعداد بازدید : 957

ساخت یک دوربین برای کمک به نابینایان

محققان موفق به ساخت یک دوربین مینیاتوری جدید برای افراد نابینا شدند که به آنها این امکان را می دهد بدون استفاده از خط بریل بخوانند.


ایسنا- بسیاری از افرادی که از مشکل بینایی رنج می برند، از برنامه های تلفن همراه مانند KNFB Reader که متن را به گفتار تبدیل می کند، استفاده می کنند. آنها با استفاده از این نرم افزار ابتدا یک تصویر از متن مورد نظر خود تهیه کرده و با وارد کردن یک ضربه به تصویر ، برنامه این صفحه را با صدای بلند می خوانند. اما کاربران گاهی اوقات از کامل بودن تصویری که تهیه کردند اطمینان نداشته و همچنین این برنامه در تجزیه و تحلیل موارد پیچیده مانند روزنامه یا منوی رستوران دچار مشکل می شود.
مهر- برای رفع این مشکل محققان دستگاهی را تولید کرده و آن را با نام مستعار «دیددستی» نامگذاری کرده اند.
این دستگاه از یک دوربین کوچک با طول یک میلی متر که در اصل برای آندوسکوپی استفاده می شود، بهره می گیرد. بقیه دستگاه نیز بر روی انگشت و مچ دست بسته می شود. هنگامی که کاربر یک خط از متن مورد نظر را با انگشت خود دنبال می کند، یک رایانه که در نزدیکی این فناوری قرار دارد، آن متن را برای فرد نابینا بازخوانی می کند.
این دستگاه همچنین از نشانه های صوتی و اثرات لمسی برای کمک به کاربر استفاده کرده تا مسیر انگشت خود را از میان متن انتخاب کند  برای مثال با تغییر آهنگ صدا یا ایجاد یک لرزش آرام سبب می شود تا انگشت کاربر روی مسیر درست حرکت کند. در یک پژوهش که در ماه اکتبر منتشر شد، 19 نفر نابینا با صرف چند ساعت از وقت خود برای خواندن متون یک کتاب درسی مدرسه و یک صفحه مجله مانند از این فناوری استفاده کردند.
آنها به طور متوسط قادر به خواندن بین 63 تا 81 کلمه در دقیقه بودند و تنها چند کلمه از هر متن را جا انداختند.
متوسط سرعت خواندن برای فردی که از خط بریل استفاده می کند، حدود 90 تا 115 کلمه در هر دقیقه است، این در حالی است که متوسط سرعت خواندن افراد بینا حدود 200 کلمه در هر دقیقه است.
سازندگان این دستگاه اعلام کردند که قصد دارند دستگاهی بسازند که مانند یک ساعت هوشمند عمل کرده و افراد نابینا با استفاده از آن می توانند متون مختلف را بخوانند و همچنین قادر به تمایز بین ویژگی های بصری مانند رنگ ها و الگوهای مختلف باشند.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :