آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 195887
تاریخ انتشار : 26 آبان 1395 11:3
تعداد بازدید : 1033

رییس کل بانک مرکزی:

وضعیت نظام بانکی به شدت نامناسب است

رییس کل بانک مرکزی با بیان اینکه نظام بانکی در وضعیت نامناسبی به سر می برد، گفت: تنگنای مالی موجب تشدید این وضعیت شده و ۴۵ درصد دارایی های بانک ها منجمد است.

بانک مرکزی- ولی الله سیف در نخستین نشست مشترک رییس و اعضای کمیسیون اقتصادی مجلس و مدیران ارشد بانک مرکزی گفت: نظارت موثر بر شبکه و عملیات بانکی، مستلزم همکاری همه نهادهای حاکمیتی ازجمله قوای مقننه و قضاییه و دیگر دستگاه های اجرایی است که بر این اساس، در چارچوب قوانین و مقررات موجود و با همیاری و هماهنگی همه قوا، روند نظارتی بانک مرکزی تقویت شده و رو به پیشرفت است.
رییس کل بانک مرکزی ضمن تاکید بر ضرورت برخورداری بانک مرکزی از اختیارات قانونی لازم برای اعمال نظارت مؤثر بر فعالیت های بانکی، به تجربیات اخیر در برخورد با مؤسسات غیرمجاز پرداخت و افزود: با اتکا به حمایت مجلس شورای اسلامی امیدوارم تصویب لوایح دوگانه بانکی در مجلس شورای اسلامی، به تقویت نقش نظارتی بانک مرکزی منجر شود؛ البته کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی همواره حامی و پشتیبان بانک مرکزی بوده اند و این بانک نیز از راهنمایی ها و مشورت های کمیسیون بهره برده 
است.
وی گفت: هم اکنون نظام بانکی ایران در وضعیت چندان مناسبی به سر نمی برد و تنگنای مالی موجب تشدید این وضعیت شده است؛ درحالی که عمده مسوولیت تامین مالی اقتصاد بر عهده شبکه بانکی است، نزدیک به ۴۵ درصد از منابع و دارایی های بانک ها منجمد و غیرقابل استفاده بوده و بازدهی مناسب ندارد.
به گفته سیف، با همه این شرایط، با سیاست گذاری مناسب و به موقع، آن هم در شرایطی که کشورهای نفتی تحت تاثیر شوک شدید قیمت نفت، دچار نوسانات شدید اقتصادی شدند، اقتصاد ایران به رغم شرایط تحریمی سخت توانست نه تنها این شوک را به خوبی پشت سر بگذارد؛ بلکه حتی در این دوره تورم با حرکت در مسیر کاهشی، روند بسیار مطلوبی داشته است.

  سرنوشت یکسان سازی نرخ ارز
رییس شورای پول و اعتبار در خصوص یکسان سازی نرخ ارز گفت: نخستین مرحله رشد و توسعه، برخورداری از افق بلندمدت، باثبات و به دور از شوک در اقتصاد است و باید کشتیِ اقتصاد را با آرامش به مقصد رساند. در این میان طرح یکسان سازی نرخ ارز نیز تابعی از این رویه است و برای اجرای آن باید بستر و شرایط مطلوب و آرامش موردنیاز فراهم باشد.
وی گفت: طرح یکسان سازی نرخ ارز قرار بود پس از گذشت چندین ماه از اجرای توافق برجام عملیاتی شود که یکی از پیش نیازهای اصلی آن، عادی سازی روابط بانکی بین المللی است که اگرچه تاکنون سرعت کمی داشته با توجه به شرایط اخیر امید می رود روند آن تسریع شود. البته در شرایط حاضر با بانک ها و موسسات بین المللی در حال برگزاری جلسات و بررسی راهکارهای پیشبرد این موضوع هستیم؛ اما نیاز است با تدبیر و دیپلماسی، روابط بانکی بین المللی را بهبود بخشید.
رییس کل بانک مرکزی ضمن تبیین اقدامات مهم ایران برای خروج نام ایران از فهرست سیاه گروه ویژه اقدام مالی خاطرنشان کرد: یکی دیگر از الزامات گسترش روابط بانکی و اقتصادی با بانک های دنیا، بهبود وضعیت ایران در سازمان بین الدولی FATF بود. بانک های خارجی برای ایجاد روابط بانکی و ارایه خدمات باید امکان شناسایی مناسب مشتریان خود را داشته باشند و تا زمانی که در این زمینه اطمینان قطعی حاصل نکنند، نسبت به برقراری ارتباط تردید دارند؛ بر همین اساس با تلاش ها و پیگیری های کارشناسان وزارت امور اقتصادی و دارایی و بانک مرکزی توانستیم گام های مثبتی در رفع موانع موجود برداریم و خوشبختانه اسم کشور ایران از فهرست سیاه FATF خارج شد.
وی ادامه داد: این امر مقدمه ای برای بهبود روابط مطلوب بین المللی بانکی محسوب می شود؛ البته به رغم جنجال های رسانه ای مبنی بر در اختیار قرار دادن اطلاعات مالی و بانکی ایران به آن سازمان، FATF از هیچ کشوری اطلاعات بانکی نمی گیرد و تنها شفافیت نقل و انتقالات مالی کشورها را مورد تاکید قرار می دهد.
سیف درخصوص وضعیت بازار ارز گفت: در سال های گذشته بخش عمده ای از ارز بازار را بانک مرکزی تامین می کرد؛ ولی اکنون با توجه به حجم منابع ارزی که از محل صادرات کالاهای غیرنفتی به بازار عرضه می شود، سهم بانک مرکزی در تامین ارز بازار کمتر شده، با این وجود بانک مرکزی توانسته است با اعمال روش های دقیق، کنترل مناسب و مؤثری را بر ثبات بازار ارز اعمال کند که دستاورد آن نیز ثبات مطلوب قیمت ارز در بازار و از آن مهم تر کاهش محسوس دامنه نوسان آن بوده است.  


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :