آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 1959
تاریخ انتشار : 19 مهر 1390 19:22
تعداد بازدید : 620

UTM ، مدیری ارزان برای سازمان های بزرگ

چند سالي است محصولاتي امنيتي با عنوان UTM از سوي شركت هاي امنيتي به بازار عرضه مي شود. اصطلاح UTM مختصر شده عبارت Unified Threat Management به معناي مديريت يكپارچه تهديدات است. يك UTM مجموعه ای کامل و جامع از تمامی راهکارهای امنیتی كه مورد نياز يك سازمان يا مجموعه است را شامل می شود. از جمله اين راه كارها مي توان به دیوار آتش، ایجاد شبکه خصوصی مجازی، ضدویروس، ضدهرزنامه، ضد جاسوس افزار، ضد برنامه های کلاهبرداری اشاره كرد. علاوه بر اين راه كار ها، UTM هاي ارائه شده از سوي شركت هاي معتبري همچون سايبروم امكانات ديگري چون شناسایی و جلوگیری از نفوذگران، فیلترینگ محتوی و مدیریت پهنای باند را نيز داراست.

با توجه به گوناگونی و تنوع ابزارهای امنیت اطلاعات و شبکه، يكي از دلايل پيشنهاد نصب UTM در شبكه‌ها مقرون به صرفه بودن آن از لحاظ اقتصادی و کم بودن هزینه‌های نصب و نگهداری سیستم است كه ضمن بالا بردن بهره وری شبکه، امکان کنترل متمرکز و ایجاد محیط امن و سالم در شبکه را نيز فراهم مي‌آورد. و علاوه بر اينكه به مدير شبكه امكان برقراري دیوار آتشین و كنترل ویروس‌ها و هرزنامه‌ها را مي‌دهد، به ايشان توانایی بالايي در گزارش گیری و ارائه گزارشات متنوع را نيز مي‌دهد. تحقيقات نشان داده  UTM‌ها مورد پسند مديران شبكه قرار گرفته اند، چرا كه هم امکان نصب آسان در شبکه را دارند و هم به راحتي به عنوان يك سیستم دفاعی ايده‌آل جهت واکنش سریع و بلادرنگ به هرگونه تهدید شبکه ای بكار مي‌روند.
امروزه كارشناسان نه تنها استفاده از UTMها را براي ادارات و موسسات بزرگ ضروری مي‌دانند، بلكه با گسترش استفاده از اینترنت و حجم اطلاعات مبادله شده بين كاربران و اهميت حفظ برخي اطلاعات شخصي، حتي کاربران خانگي و استفاده كنندگان از سیستم‌های شخصي هم براي حفظ امنیت داده‌های خود مي ‌توانند از چنين ابزارهايي استفاده نمايند. البته سايبروم در حال حاضر استفاده از UTMها را به شركت‌هاي متوسط و كوچك هم پيشنهاد مي‌كند و حتي براي اين كاربران محصولات ويژه‌اي تهيه کرده است. سايبروم معتقد است، با ارائه اين دستگاه‌ها شكاف بزرگ ميان شركت‌هاي متوسط و بسيار بزرگ را پر خواهد كرد و شركت‌هاي متوسط نياز ندارند تا براي به‌دست آوردن راه‌كارهاي امنيتي هزينه بسيار بالايي بپردازند، بلكه با استفاده از اين دستگاه‌ها مي‌توانند با هزينه منطقي به كارايي و سرعت مناسب برسند.
گفتنی است بر روي محصولات شركت سايبروم در سطح كاربران حرفه‌اي و گسترده، راه‌كارهاي امنيتي متنوعي مانند معماري امنيتي توسعه‌پذير، ابزارها و میان ابزارهای مديريت لايه هفت، پشتيباني از نسل‌هاي جديد ارتباطي مانند 3G و WWAN، پشتيباني از پروتكل‌هاي امنيتي HTTPS و SSL، ابزارهاي مديريت و كنترل و ذخيره پيغام‌هاي فوري، بهره‌گيري از رابط‌هاي كاربري گرافيكي جديد و پشتيباني از IPV6 ارائه مي‌دهد. مديريت ترافيك و تسهيم و تقسيم آن ميان كاربران و سرويس‌هاي مختلف، كنترل و فيلترينگ ترافيك شبكه و اينترنت، مديريت ارتباطات چندگانه از ديگر سرويس‌هايي هستند كه روي دستگاه‌هاي سايبروم استفاده مي‌شوند. سايبروم تمام اين امكانات را در كنار فايروال، ضد‌ويروس، ضدهرزنامه، ضدجاسوس افزار، سيستم‌هاي كشف تهديدات (IDS) و امنيت شبكه‌هاي بي‌سيم به‌طور يكپارچه روي دستگاه‌هاي UTM ارائه مي‌كند. نكته مهم همكاري سايبروم با شركت امنيتي كسپرسكي است كه اين رابطه مي‌ توان اطمينان خاطر زيادي را براي كاربران فراهم کند.


UTM
نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :