آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 196007
تاریخ انتشار : 1 آذر 1395 10:45
تعداد بازدید : 949

رییس سازمان فناوری اطلاعات:

«آپا»در 2 سال 5 میلیون حمله سایبری را دفع کرد

هم زمان با هشدار پلیس فتا درباره وجود بد افزارها مخرب و جاسوسی روی سیستم های اداری، رییس سازمان فناوری اطلاعات اعلام کرد طی دو سال گذشته مراکز آپای سراسر کشور بیش از ۵ میلیون حمله را در فضای مجازی شناسایی و دفع کردند.

فناوران- نصراله جهانگرد با بیان مجموع فعالیت ها تا سطح دسترسی گفت: تقریبا در 20 نقطه کشور مراکز آپا راه اندازی شده اند که تعداد آنها در آینده بیشتر می شود. این مراکز در یک ساختار ابری به هم متصل هستند و امکان ارتباطات کامل و توزیع دسترسی به همه کاربران دولت الکترونیکی را فراهم می کند.
وی افزود: اکنون در مرکز داده استان البرز 72 ترابایت ظرفیت وجود دارد که در صورت لزوم افزایش می یابد.
معاون وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات در تشریح فعالیت های مراکز آپا در اقصی نقاط کشور گفت: مراکز آپا در لایه امنیت در سطح ملی، خوشه ای از عملیات را برای شبکه ملی اطلاعات انجام می دهند که در سراسر کشور در مراکز دانشگاهی احداث شده اند.
او افزود: مراکز آپا با پایش حملات و آسیب های در سطح ملی فعالیت می کنند.
براساس این گزارش مراکز آگاهی رسانی، پشتیبانی و امداد رایانه ای به مراکز آپا موسوم هستند که در سفر استان وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات به البرز مجوز فعالیت مرکز آپای این استان به دانشگاه خوارزمی اعطا شد. هم زمان با این خبر رییس مرکز تشخیص و یشگیری پلیس فتا ناجا با بیان اینکه سیستم های اداری به شدت در تهدید بد افزارها مخرب و جاسوسی هستند، گفت: این تهدیدات در پی دانلود بی حد و حصر کارمند است که از هر سایتی هر گونه نرم افزار و فیلم و کلیپ را دانلود می کنند.
 سرهنگ دوم علی نیک نفس گفت: مدیران فنی در این ادارات باید همواره آنتی ویروس های سیستم های تحت نظارت را به روز و فعال نمایند، ضمن آنکه استفاده از دیواره آتش برای این مراکز بسیار مهم و حیاتی است. وی به مدیران فنی ادارات پیشنهاد کرد: برای جلوگیری از ورود بدافزارهای مخرب و جاسوسی به سیستم های اداری یکی از راهکارها محدود سازی دانلود کاربران است، این امر می تواند ورود بدافزارهای مخرب و جاسوسی را به سیستم های اداری محدودتر نماید.
رییس مرکز تشخیص و پیشگیری پلیس فتا ناجا گفت: حتی محدودیت دسترسی به اینترنت می تواند برای کاربران اداری که نیازی به اینترنت ندارند، سیستم های اداری را از حملات بدافزاری و جاسوسی ایمن کند.
سرهنگ نیک نفس با بیان حافظه های جانبی مورداستفاده کارکنان افزود: برخی از کارکنان اداری حافظه های جانبی مثل فلش مموری دارند که برای انتقال اطلاعات از آنها استفاده می کنند و این جابه جایی اطلاعات که بخشی از آن از طریق سیستم های اداری صورت می گیرد، می تواند با آلوده بودن فلش مموری آلوده گردد.  
وی در توصیه به مدیران فنی ادارات گفت: بستن پورت های حافظه های جانبی نیز در سیستم های اداری می تواند مفید باشد یا حافظه های جانبی مشخص برای این پورت ها تعریف شود تا سیستم های اداری از طریق حافظه های جانبی آلوده نشوند.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :