آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 196020
تاریخ انتشار : 1 آذر 1395 10:59
تعداد بازدید : 493

مشاور مالیاتی اتاق اصناف ایران عنوان کرد:

جریمه اصناف در صورت نصب نکردن صندوق مکانیزه تا پایان سال

مشاور اتاق اصناف با بیان اینکه آیین نامه نصب صندوق های مکانیزه منتظر تصویب دولت است، گفت: واحدهای صنفی که مشمول اجرای نصب این صندوق هستند، اگر تا پایان سال جاری اقدام نکنند، مشمول جریمه خواهند شد.


اتاق اصناف- محمدرضا جعفریان گفت: قانون نصب صندوق های مکانیزه در قانون مالیات های مستقیم آمده و ربطی به قانون مالیات بر ارزش افزوده ندارد؛ تنها در بند ۱۷ قانون مالیات بر ارزش افزوده در بخشی به ساماندهی اقتصادی پرداخته شده که منظور صندوق های مکانیزه است.
وی گفت: قانون نصب صندوق های مکانیزه در تاریخ ۳۱ تیر ماه ۹۴ در مجلس شورای اسلامی به تصویب رسیده و برای تدوین آیین نامه به دولت ارایه شده است که ۶ ماه پس از اجرایی شدن قانون، باید آیین نامه ها تدوین شود که اکنون آماده و منتظر تصویب و امضای هیات وزیران است؛ ضمن اینکه اتاق اصناف ایران نیز باید پیگیر این موضوع باشد.
وی درخصوص اظهار بی اطلاعی برخی نمایندگان مجلس نسبت به قانون نصب صندوق های مکانیزه اظهار کرد: مجلس باید بداند که این قانون در تبصره ۲ ماده ۱۶۹در قانون مالیات های مستقیم سال گذشته به تصویب رسیده؛ اما متاسفانه برخی از نمایندگان مجلس نسبت به این موضوع بی اطلاع هستند.
جعفریان افزود: طی سه سال اخیر سه گروه صنفی در ۱۰ گروه مختلف مشمول نصب صندوق های مکانیزه فروش شدند که براساس قانون، هر واحدی از این سه گروه صنفی که صندوق مکانیزه را نصب نکرده باشد، نمی تواند از معافیت مقررشده سازمان امور مالیاتی در نصب صندوق مکانیزه استفاده کند و مشمول ماده ۱۰۱ معافیت های مالیاتی نمی شود.
وی گفت: همچنین واحدهایی که مشمول اجرای نصب صندوق مکانیزه هستند، اگر تا پایان سال جاری اقدام به نصب صندوق های مکانیزه نکنند، مشمول جریمه خواهند شد.
مشاور مالیاتی اتاق اصناف ایران درخصوص اصلاح قانون مالیات بر ارزش افزوده افزود: برای اصلاح قانون مالیات بر ارزش افزوده پیشنهادات زیادی از سوی اتاق اصناف ایران مطرح و طرح مقایسه ای به مرکز پژوهش های مجلس و کمیسیون اقتصادی مجلس ارایه شده است.
وی گفت: در قانون مالیات بر ارزش افزوده چرخه دریافت مالیات باید اصلاح شود و به جای دریافت مالیات از تولیدکننده، مالیات از مصرف کننده باید گرفته شود.
جعفریان درخصوص اخذ مالیات بر ارزش افزوده در حوزه طلا و جواهر گفت: طلا و جواهر کالای سرمایه ای است و نباید به اصل کالا مالیات بر ارزش افزوده تعلق بگیرد و تنها مالیات بر ارزش افزوده مشمول اجرت ساخت و دستمزد آن شود.
وی با بیان اینکه سازمان امور مالیاتی باید برنامه ای شفاف برای ردیابی کالاها داشته باشد، افزود: کالاهایی که وارد کشور می شود، باید ردیابی شوند تا مشخص شود این کالاها از کجا و به چه صورت توزیع می شود، لازم است شفاف سازی صورت بگیرد و سازمان امور مالیاتی مکلف است برای شان اعتبار مالیاتی در نظر 
بگیرد.
مشاور مالیاتی اتاق اصناف ایران با بیان اینکه نحوه برخورد سازمان امور مالیاتی با پایانه های فروشگاهی شفاف نیست، گفت: در حال حاضر به دلیل اینکه ردیابی درستی صورت نمی گیرد، مالیات به صورت پلکانی گرفته می شود و سازمان امور مالیاتی حتما باید اعتبار مالیاتی را در نظر داشته باشد و بر اساس عملکرد درآمدی واحدهای صنفی مالیات بگیرد.
جعفریان افزود: مردم به گفته های ممیزان مالیاتی اعتماد ندارند چون با مشمولان سال های قبل درست رفتار نشده و مودیانی هم که به صورت شفاف درآمد خود را به سازمان امورمالیاتی ارایه دادند، مورد قبول ماموران مالیاتی قرار نگرفت .
به گفته وی، سازمان امور مالیاتی باید به مودیان و عملکرد سیستم های صندوق مکانیزه فروش اعتماد کند و عملکرد آن را به عنوان مبنای اخذ دریافت مالیات محسوب کند.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :