آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 196025
تاریخ انتشار : 1 آذر 1395 11:8
تعداد بازدید : 1040

عاملان نشر اکاذیب علیه شهرداری یک منطقه کرج دستگیر شد

ریاست پلیس فتا استان البرز از دستگیری عاملان نشر اکاذیب علیه شهرداری یکی از مناطق کرج خبر داد.

فناوران- سرهنگ محمد اقبالی گفت: در پی وصول پرونده شکایت شهرداری یکی از مناطق کرج مبنی بر اینکه شخصی ناشناس در شبکه اجتماعی تلگرام با تشکیل گروهی با نام «مشاوران و مدافعان حقوق مردم» اقدام به انتشار اکاذیب و تشویش اذهان عمومی علیه شهرداری آن منطقه می کند و با این شیوه قصد جوسازی در سطح شهر را دارد، موضوع در دستور کار این پلیس قرار گرفت.
وی افزود: با بررسی ها و اقدامات فنی و تخصصی  پلیسی متهم در فضای مجازی، کاشف به عمل آمد گروه مذکور توسط دو تن از اعضای شورای شهر منطقه مذکور تشکیل و اقدام به انتشار مطالب توهین آمیز در فضای مجازی می کند.
این مقام انتظامی افزود : پس از هماهنگی با مقام قضایی و حراست شهرداری متهمان به هویت ع- خ و د- د جلب و درخصوص موضوع از نامبردگان تحقیق به عمل آمد که با مشاهد ادله و مستندات استخراج شده بیان داشتند گروه مذکور را برای اطلاع رسانی عمومی ایجاد و مطالب و توهین های موردنظر نیز توسط آنها بارگزاری شده است و در انتها پرونده به همراه متهمان به دادسرا معرفی و برای آنان قرار مناسب صادر شد.

 آرایشگر مرد زنان در دام پلیس فتا
ریاست پلیس فتای استان البرز همچنین از کشف و  دستگيري عامل اصلاح و آرايش بانوان توسط آرايشگر مرد در منزل خبر داد و گفت: این فرد با انتشار تصاویر مشتریان خود به دنبال رونق کار خود بود.
وی گفت: در پي رصد و گشت زني کارشناسان اين پليس در فضاي مجازي صفحه ای با عنوان « اصلاح و آرايش بانوان توسط آرايشگران مرد در منزل » در یکی از شبکه های اجتماعی شناسایی شد.
 وی افزود : گرداننده این صفحه اقدام به تبليغات گسترده اي در خصوص طراحي مدل هاي مختلف و آرايش توسط آرايشگران آقا براي خانم ها کرده و تصاوير مبتذل و نمونه کارهاي انجام شده مشتريان را در معرض مشاهده عموم قرار داده که مراتب به صورت ويژه در دستور کار کارشناسان اين پليس قرار گرفت. 
این مقام انتظامی افزود: با انجام اقدامات فني و تخصصی پليسي گرداننده صفحه مذکور به هويت م- گ ساکن کرج شناسايي و در يک عمليات غافلگيرانه دستگير و پس از دلالت به اين پليس مشخص شد که وي آرايشگر مردانه بوده و با استفاده از فضاي مجازي و تبليغ و ارایه کارهاي انجام شده اقدام به جذب مشتري خانم و سپس آرايش آنها و اخذ مبالغ مورد توافق کرده است. سپس عکس مشتريان را نيز براي تبليغ و جذب نفرات جديد در فضاي مجازي و صفحه موردنظر منتشر مي کرد که متهم ضمن اقرار به بزه انتسابي گفت به مدت دو سال است فعاليت داشته و تاکنون به اين شيوه ده ها نفر را آرايش کرده است؛  لذا مشاراليه به دادسرا معرفي و براي وي قرار مناسب صادر گرديد.

 مزاحمت از طریق آگهی اینترنتی
رییس پلیس تولید و تبادل اطلاعات انتظامی استان همدان نیز با بیان اینکه فردی که از سایت خرید و فروش آنلاین اقدام به مزاحمت کرده بود، توسط کارشناسان این پلیس شناسایی و دستگیر شد، گفت: متاسفانه برخی کاربران هنوز باور ندارند هرگونه مزاحمت در این فضا تحت هر عنوانی جرم بوده و در محاکم قضایی باید پاسخگو باشند.
سرهنگ امینی گفت: در پی شکایت یکی از شهروندان همدانی مبنی بر مزاحمت اینترنتی، شناسایی متهم در دستور کار کارشناسان پلیس فتا قرار گرفت. 
وی افزود: در تحقیقات اولیه از شاکی مشخص شد، فردی ناشناس شماره وی را در سایت خرید و فروش آنلاین به عنوان فروشنده یخچال با قیمت پایین گذاشته است و این مساله باعث مزاحمت شدید شده است. 
این مقام انتظامی گفت: کارشناسان پلیس فتا با انجام اقدامات فنی و به کارگیری شگردهای خاص پلیسی، مجرم را شناسایی و پس از اخذ دستور مقام قضایی نامبرده را دستگیر کردند. 
امینی افزود: متهم که از دوستان شاکی بود در بازجویی های فنی اعلام کرد من فقط می خواستم با شاکی لجبازی کنم و هدفم شوخی با شاکی بوده است.
رییس پلیس فتا همدان به شهروندان هشدار داد: ناآگاهی عموم مردم و مساعد بودن زمینه های وقوع جرم در سطح فضای مجازی  ازجمله سایت های درج آگهی یکی از مهم ترین و اصلی ترین عوامل رخداد یک حادثه و جرم است که متاسفانه به دلیل همین ناآگاهی روزانه شاهد وقوع جرایم متعدد به خصوص در قشر نوجوان و جوان در کشور هستیم که مشکلاتی را برای خانواده ها به وجود 
آورده است. 
وی با بیان اینکه با رعایت توصیه و هشدارهای مراکز انتظامی و امنیتی از سوی تمامی گروه ها و اقشار جامعه به راحتی می توان جرایم و تخلفات را در حوزه فضای مجازی کاهش داد، گفت: این موضوع با آموزش و فرهنگ سازی دقیق و مشارکت همه مردم قابل دسترسی است.

 کلاهبرداری با ترفند ارزان فروشی
در خبری دیگر معاون اجتماعي فرماندهي انتظامي استان اصفهان با بیان اینکه ترفند فروش ارزان کالا یکی از شگردهای مجرمان برای کلاهبرداری از شهروندان است، گفت: اصولا این نوع سایت ها با ترفند پاپ آپ در دید کاربران قرار می گیرند.
سرهنگ جهانگير كريمي با بیان اینکه شهروندان باید مراقب باشند تا در دام مجرمان سایبری نیفتند، اظهار کرد: تعدادي از شهروندان با مشاهده تبليغي در شبكه هاي اجتماعي در زمينه فروش عروسك با قيمت مناسب اقدام به خريد كرده اند كه پس از واريز وجه، هيچ كالايي برای آنها ارسال نشده و فروشنده کالا نیز تلفن و ايميل خود را جواب گو نبوده كه به همين منظور شناسايي صفحات مذكور در دستور كار ماموران پليس فتا قرار گرفت.
وی با بیان اینکه با جمع آوري مدارك و ادله مستند گرداننده آن صفحات شناسايي و متهم در يك عمليات غافلگيرانه شناسايي و دستگير شد، افزود: متهم در مواجه با مدارك و مستندات پليس صراحتا به بزه انتسابي اقرار و انگيزه خود را كسب مال 
عنوان داشت. 
کریمی در توصیه به کاربران برای خرید اینترنتی گفت: حتما از سایت ها و فروشگاه های اینترنتی که نماد اعتماد الکترونیکی دارند خرید کنند؛ زيرا قطعا اين فروشگاه ها مجاز بوده و زير نظر مركز توسعه تجارت الكترونيكی هستند. 
وی افزود: صفحاتي كه ناخواسته در برابر شما ظاهر مي شوند (پاپ آپ) و داراي تبليغ يا امكان فروش محصولي هستند، غير قابل اعتماد هستند و خريد از این سایت ها و فروشگاه ها توصيه نمي شود.
معاون اجتماعي فرماندهي انتظامي استان اصفهان درخصوص عملیات بانکی گفت: هنگام خريد اينترنتي حتما اطلاعات حساب بانكي خود را از طريق درگاه هاي بانكي معتبر وارد كنيد و در مكان هايي غير از درگاه هاي مجاز بانكي به هيچ وجه اين كار را انجام ندهيد، درگاه هاي مجاز بانكي داراي خصوصياتي ازجمله آدرس، لوگو و آرم بانك، وجود شكل قفل يا عبارت HTTPS در نوار آدرس هستند.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :