آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 196107
تاریخ انتشار : 2 آذر 1395 10:36
تعداد بازدید : 1048

18 میلیون ایرانی در نوبت دریافت کارت هوشمند ملی

سخنگوی سازمان ثبت احوال کشور نرخ مصوب از زمان صدور تا تحویل کارت هوشمند ملی را اعلام کرد و گفت: در صورت بروز تخلف، مردم می توانند شکایت کنند و در حال حاضر ۱۱ میلیون کارت هوشمند صادر شده و ۱۸ میلیون نفر نیز در نوبت تحویل کارت هستند.


فارس- سیف الله ابوترابی گفت: بر اساس ماده 20 قانون، انتخاب نام با اعلام کننده ولادت نوزاد است و طبق قانون، عناوین، القاب یا اسامی زننده نباید انتخاب شود. سامانه ای در این رابطه وجود دارد که والدین می توانند از آن نام فرزند خود را انتخاب کنند و اگر اسمی خواستند که در بانک نام نامه نبود، توسط کمیته مشورتی اسم انتخاب می شود. 
ابوترابی گفت: 12 نقطه به صورت آنلاین برای احراز هویت و استعلام اطلاعات وجود دارد و در هر ثانیه 10 هزار استعلام پاسخ داده می شود و 107 میلیون رکورد اطلاعات هویتی در پایگاه های کشور داریم. در حال حاضر 64 میلیون کارت شناسایی ملی صادر شده، 11 میلیون نفر هم کارت هوشمند ملی دارند و از ابتدای صدور کارت های هوشمند 12 میلیون و 894 هزار و 621 کارت صادر شده است که حدود 10 میلیون آن توسط مراکز پست تحویل داده شده است. 
سخنگوی سازمان ثبت احوال درباره آخرین وضعیت صدور کارت ملی هوشمند گفت:  18 میلیون و 793 هزار و 284 نفر برای دریافت کارت هوشمند ملی تکمیل ظرفیت شده و در نوبت تحویل کارت هستند و پیش بینی سازمان در سال 95 صدور 15 میلیون کارت هوشمند ملی است.
وی با بیان اینکه تا پایان سال 96 کارت ملی قدیمی تمدید شده است، گفت: مشکلاتی در صدور کارت های هوشمند ملی وجود داشته که از هفته گذشته ارتقا یافته و درصدد هستیم زمان تحویل کارت را به یک ماه برسانیم و اکنون به دلیل طولانی شدن صدور کارت ها، جز عذرخواهی از مردم چاره ای نداریم. 
وی ادامه داد: سه شیفت کاری در پنج خط تولید که 2 خط آن به زودی فعال می شوند، به مردم خدمات می دهند.
سخنگوی سازمان ثبت احوال کشور درباره هزینه صدور کارت هوشمند ملی گفت: براساس مصوبه مجلس، 20 هزار تومان به حساب خزانه واریز می شود و حداکثر مبلغی که برای ثبت نام این کارت ها به دفاتر پست یا پیشخوان اعلام شده، 9 هزار تومان است و 2 هزار تومان نیز در زمان تحویل کارت پرداخت می شود. 
ابوترابی گفت: در نتیجه اگر خارج از 31 هزار تومان پرداخت وجود داشته باشد، خلاف قانون است. برخی از کافی نت ها نیز 3 هزار تومان می گیرند، بنابراین مردم در صورت مشاهده تخلف می توانند به حوزه معاونت اسناد هویتی مراجعه یا با شماره 60902492 
تماس بگیرند. 
ابوترابی با بیان اینکه ازدواج و طلاق بخش عمده ای از آمارهای سازمان را تشکیل می دهند، گفت: از مردادماه امسال اعلامیه های کاغذی از چرخه ثبت و اعلام ازدواج و طلاق حذف شده و به صورت آنلاین به پایگاه منتقل می شود. 


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :