آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 196114
تاریخ انتشار : 2 آذر 1395 10:45
تعداد بازدید : 972

پول مجازی باید مورد توجه قرار بگیرد

پول مجازی به عنوان پدیده نوظهور در اقتصاد دنیا دارای پیچیدگی های فراوانی است و همین پیچیدگی دولت ها را در مواجهه با این نوع از پول محتاط کرده است. برخی دولت ها حضور این پول ها را به کل ممنوع کرده اند و برخی دیگر در پی تدوین سازوکارهایی برای نظارت بر آن ها هستند.

خبرآنلاین- در ایران نهادهای مسوول هنوز موضع روشنی درباره پول های مجازی اتخاذ نکرده اند و آنطورکه از شواهد و قرائن پیداست، ضرورت تدوین سازوکارهای نظارتی برای این پدیده آنچنان که به تلاش و تحرکی بینجامد، در نهادهای حاکمیتی ایران حس نشده است. در میان پول های مجازی بیت کوین (Bitcoin) از مشهورترین آن هاست که هر از چندگاهی نیز اخبار جالبی درباره آن منتشر می شود.
محمدرضا جمالی، کارشناس بانکداری و پرداخت الکترونیکی درباره ماهیت این پول و اکوسیستم کسب وکاری که با خود به همراه می آورد، گفت: بیت کوین یک واحد پول مجازی است که تماما در اینترنت قرار دارد و از سیستم رمزنویسی خاصی استفاده می کند که باعث می شود بدون نیاز به نهاد مرکزی مانند بانک مرکزی و کاملا مستقل فعالیت کند. 
در سیستم بیت کوین مبلغ هر حساب یا همان صندوق و همچنین هر تراکنشی که انجام می شود، برای همه قابل رویت است. تنها نکته پنهان این است که هر صندوق مربوط به چه کسی است. چون بر خلاف سیستم بانکداری متداول که حساب ها به نام اشخاص ثبت می شوند، در اینجا فقط کسی که کد مربوط به برداشت از صندوق یا در مثال ما همان کلید را دارد، صاحب حساب است. این نکته باعث می شود برخی از بیت کوین برای انجام تراکنش های غیرقانونی استفاده کنند. 
وی افزود: پرداخت به وسیله بیت کوین، آسان تر از خرید توسط کارت اعتباری یا کارت نقدی است و می تواند بدون استفاده از یک حساب تجاری دریافت شود. پرداخت ها از طریق یک برنامه کاربردی کیف پول، چه روی کامپیوتر و چه روی گوشی تلفن هوشمند شما با واردکردن آدرس گیرنده، مقدار وجه پرداختی و فشردن دکمه ارسال انجام می شود.
این کارشناس پرداخت الکترونیکی ادامه داد: شایع ترین استفاده بیت کوین در فضای اینترنت برای خرید و فروش کالا و خدمات است. بهای بیت کوین با قانون عرضه و تقاضا معلوم می شود. با افزایش تقاضا برای بیت کوین، بهای آن نیز افزایش می یابد و با کاهش تقاضا، از بهای آن کاسته می شود. تعداد بیت کوین های در گردش محدود است و بیت کوین های جدید با نرخی کاهنده و قابل پیش بینی تولید می شوند که به این معنی است که تقاضا باید تابعی از این سطح تورم باشد تا بتواند قیمت را ثابت نگهدارد.
جمالی گفت: کسب وکارهای مبتنی بر بیت کوین مردم نهاد هستند و اساسا دولت ها و بانک ها درگیر این طیف از کسب وکارها نمی شوند. این کسب وکارها باعث مشارکت بسیاری از تولیدکنندگان خرد و متوسط داخلی در فعالیت های جدی اقتصادی و تولید ثروت برای کشورها شده اند.
به اعتقاد وی بیت کوین ارز بدون پشتوانه ای نیست که در هر دستگاه قضایی، پولی قانونی به شمار بیاید اما مشمولیت مالیاتی اغلب فارغ از واسطه به کاررفته شامل حال بیت کوین هم می شود.
جمالی درباره چالش های پیش روی پول های مجازی به خصوص بیت کوین گفت: چالش های پیش روی بیت کوین شامل چالش های قانون گذاری، سیستم بانکی، کسب وکاری، ایجاد اطمینان برای مردم، تغییر عادت مردم برای استفاده از بیت کوین و پرهزینه بودن استخراج بیت کوین در شرایط فعلی است. از آنجایی که معامله با بیت کوین حد و مرز نمی شناسد و درگیر تحریم ها نمی شود، می تواند تولید ناخالص ملی را به ویژه در بخش صادرات افزایش دهد. همچنین بیت کوین می تواند سهم مهمی از نقدینگی را در آینده به خود اختصاص دهد.
وی افزود: نقش این ابزار پرداخت در اقتصاد مقاومتی قابل توجه است؛ چرا که از جمله مهم ترین محورهای اقتصاد مقاومتی توجه به شرکت های دانش بنیان و نوآور داخلی است. بیت کوین می تواند در جداسازی اقتصاد از سیاست نیز موثر باشد از آنجایی که نیاز به ارتباطات دولتی نداشته و نسبت به تحولات سیاسی مقاوم است و به دلیل عدم نیاز به بانک و شعبه و امکان تبادل در هر ساعت از شبانه روز، سرعت مبادلات در کسب وکارها را بالا می برد. همچنین این موضوع باعث جلوگیری از اثرات شلاقی در عرضه و تقاضا می شود.
جمالی ادامه داد: در تجربه ای کاربری فردی در منهتن نیویورک از BitCoi- ATM استفاده می کند. این شخص با ورود به کافی شاپی که در راستای ارتقای برند خود دستگاهی را داخل کافه اش نصب کرده، فرآیند استفاده از بیت کوین را آغاز می کند. در ابتدای امر با معرفی خودش از طریق کیف پول الکترونیکی نصب شده روی دستگاه موبایل، خودش را به ماشین معرفی می کند و در ادامه با وارد کردن دو عدد یک دلاری مبلغی حدود 3.68 میلی بیت کوین را بعد از گذر زمان 10 دقیقه بیت کوین کاوی، در کیف پول الکترونیکی خود ذخیره می کند. 
در ادامه به فروشنده درخواست خرید می دهد و با اسکن کردن کد کیف پول الکترونیکی فروشنده، مبلغ را از طریق شبکه بیت کوین به حساب وی منتقل می کند. از آنجایی که ارتباط بین کسب و کار ارایه دهنده این خدمت به مشتریان و شرکت تولید کننده کیوسک کاملاً غیر دولتی است، کانال ارتباطی بر بستر اینترنت بوده و هیچ گونه تعاملی با شبکه های بانکی ندارد.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :