آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 196672
تاریخ انتشار : 13 آذر 1395 11:56
تعداد بازدید : 642

پروژه درب خروج هوشمند در گمرک کلید خورد

گمرک ایران افزایش درآمدهای گمرکی به ۱۴ هزار میلیارد تومان را دستاورد سامانه جامع گمرکی و پنجره واحد تجارت اعلام کرد و از آغاز مقدمات هوشمندسازی درب خروج گمرک ها خبر داد.


فناوران- این پروژه بخش دیگری از برنامه گمرک الکترونیکی است و با اجرایی شدن آن حتی اجازه ورود و خروج بار از گمرک ها به روش الکترونیکی انجام خواهد شد.
بنابراین با اجرایی شدن این پروژه، تشریفات گمرکی کالا در سامانه جامع گمرکی و پنجره واحد تجارت فرامرزی انجام و بعد از اتمام تشریفات ترخیص کالا، اطلاعات واردشده در سامانه جامع گمرکی به راهبندهای هوشمند در درب خروج گمرک ها منتقل و فقط پس از تایید سامانه از طریق سیستم پلاک خوان الکترونیکی اجازه خروج کامیون داده می شود.
با این کار به طور عملی راهبندهای هوشمند دستور را از پلاک خوان ها می گیرند.
بنابر این گزارش با توجه به اینکه پلاک و مشخصات کامیون ها برای بارگیری در سامانه جامع گمرکی ثبت می شود، با نصب و راه اندازی سیستم راهبند و پلاک خوان، همه اطلاعات بار با کامیون بارگیری شده به صورت خودکار تطبیق و کاملا هوشمند اجازه خروج به کامیون های بارگیری شده داده می شود و با این روش از ورود و خروج کانتینرها و کالاهای غیرمجاز به صورت خودکار ممانعت به عمل می آید.
ضمن اینکه اطلاعات ورود و خروج کامیون ها و درب خروج به صورت آنلاین به مرکز منتقل و رصد عملیات گمرکی آسان تر شده و نظارت دفاتر ستادی بر عملکرد گمرکات اجرایی راحت تر صورت می گیرد.
بنابر این گزارش این پروژه به طور کامل به دست دانش پژوهان پژوهشکده سامانه های هوشمند دانشگاه تهران طراحی و اجرایی می شود و اکنون مقدمات نصب و راه اندازی ۳۶ دستگاه سیستم راهبند و ۸۵ دستگاه پلاک خوان فراهم شده است.
قرار است در مرحله نخست گمرک بندر شهید رجایی، بندر شهید باهنر، بندر بوشهر، بندر لنگه، فرودگاه امام خمینی(ره)، سلفچگان، اینچه برون و غرب تهران به سیستم هوشمند درب خروج مجهز شوند.
بر اساس این گزارش سامانه جامع گمرکی و پنجره واحد تجارت فرامرزی در راستای الکترونیکی کردن گمرک ایران از سال ۱۳۹۲ راه اندازی شده است و با اجرای این سامانه تشریفات واردات، صادرات، ترانزیت، پرداخت و پروانه های گمرکی الکترونیکی شده و ارتباط گمرک با ۲۲ سازمان همجوار الکترونیکی انجام می شود.
همچنین تشکیل بزرگ ترین بانک اطلاعات تجارت خارجی و افزایش درآمدهای گمرکی از ۷۰۰۰ به ۱۴۰۰۰ میلیارد تومان دیگر دستاورد مهم سامانه جامع گمرکی و پنجره واحد تجارت فرامرزی بوده است. 


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :